Limon Suyu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Limon Suyu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Limon suyu, başta sindirim organları olmak üzere karaciğeri, safra kesesini ve böbrekleri temizlemek amacıyla en fazla kullanılan doğal ürünler arasında ilk sırada alır. Limon suyu kilo vermeye yardımcı olur fakat limon suyu zayıflamak için mucize bir çözüm olmadığını unutmamak gerekmektedir. Termojenik özelliklere sahip olan limon suyu metabolizma hızını yükselterek gün içerisinde dinlenir halde harcadığınız kalori miktarını arttıracaktır. Bunun yanı sıra limon suyu içinde bulunan polifenol maddeler, yağın vücuttan atılmasına yardımcı enzimlerin seviyesini yükseltir.


Limon Suyu Faydaları Nelerdir?

 • Limon suyu bağışıklık sistemini desteklemektedir: Limon suyu içerisinde bulunan C vitamini bağışıklık sistemini destekler. Sistemdeki C vitamini seviyesi stresli olduğunuz zamanlarda tüketmeniz gereken ilk gıdalardan biri olmaktadır.
 • Limon suyu potasyum kaynağıdır: Bahsedildiği üzere, potasyum açısından zengin olan limon suyu kalp, beyin ve sinir fonksiyonlarının sağlığı için fayda sağlamaktadır.
 • Sindirime yardımcı olur: Limon suyu sindirim sisteminde bulunan toksinleri temizleyerek, sağlıklı bir sindirim sağlamasının yanı sıra mide yanmasını, şişkinliği ve geğirme gibi hazımsızlık belirtilerini azaltır.
 • Limon suyu sistemi temizler: Limon suyu enzim fonksiyonlarını geliştirerek ve karaciğerinizi harekete geçirerek vücutta bulunan toksinleri atmaya yardımcı olur.
 • Limon suyu nefesi tazeler: Diş ağrılarını ve diş eti iltihabını hafifletmeye yardımcı olur. Fakat sitrik asit diş minesini aşındırabilir. Bundan dolayı limon suyu içtikten sonra dişlerinizi fırçalamalısınız.
 • Limon suyu cildi lekelerden uzak tutar: Limon suyunda bulunan antioksidan maddeler, sadece ciltteki lekeleri azaltmakla kalmaz, cildinizdeki kırışıklıkları da azaltmaktadır. Bunun yanı sıra limon suyunu yara izlerine ve yaşlanma lekelerinin üzerine uygulayarak belirtileri azaltabilirsiniz.
 • Limon suyu kilo vermeye yardımcı olur: Limon suyunun içerisinde var olan pektin lifi açlıkla savaşmaya yardımcı olur. Bu nedenle fazla olan kilolardan kurtulursunuz.
 • Limon suyu iltihabı azaltır: Düzenli olarak limon suyu tüketilmesi, vücudunuzda hastalık haline neden olan asitlik derecesi azaltır. Bunun yanı sıra iltihabın nedenlerinden biri olan eklemlerinizdeki ürik asit limon suyu sayesinde yok olur.
 • Limon suyu enerji desteği oluşturur: Limon suyu sindirim sistemine girdiği zaman enerji sağlar, aynı zamanda endişeyi ve depresyonu azaltmaya yardımcı olur. Hatta limon kokusunun sinir sistemi üzerinde sakinleştirici etkisi vardır.
 • Limon suyu kafeini kesmeye yardımcı olur: Sabahları kahve yerine bir fincan sıcak limon suyu oldukça faydalıdır. Size yenilenmiş hissi oluşturur ve öğleden sonra yaşadığınız yorgunluk halini dağıtmaya yardımcı olmaktadır.
 • Limon suyu viral enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı olur: Ilık limon suyu tüketileesi viral enfeksiyonları ve boğaz ağrısını hafifletmenin en etkili yollardan birisidir.

Limon Suyu Zayıflamaya Etkisi


Limon suyunda bulunan ve flavonoidler olarak bilinen bitki bileşikleri kilo alma hızını yavaşlatır ve karaciğerin daha sağlıklı çalışmasına yardımcı olmaktadır. Bu alanda yapılan araştırmaların tamamı hayvanlar üzerinde gerçekleşmiştir ve bu olumlu sonuçların insanlar içinde geçerli olup olmadığı hususunda daha fazla klinik araştırmaya ihtiyaç duyulmuştur. Limon suyu zayıflamaya etkisi hakkındaki bir diğer teoride ise limon suyunda bol miktarda bulunan C vitamininin yapılan egzersizler esnasında yağ yakılmasını %30'a kadar arttırdığı yönünde olmaktadır. R.


Limon Suyu Diyeti


Limon suyu diyeti, limon suyu detoksundan farklı olmaktadır. Limon suyu detoksu sırasında, kişi sadece limon suyu tüketerek sistemini temizlemeye, toksinleri vücudundan atmaya çalışırken, limon suyu diyetinde ise limon suyuna ilave olarak normal bir diyet programı izlenir. Yapılan diyetin etkisini arttırmak amacıyla limon suyu kullanılır, fakat bunun yanı sıra diğer vitamin ve minerallerin de beslenmeniz sırasında tüketilecek olan sebzeler, meyveler, et ve tahıl ürünlerinden eksiksiz olarak alınması gerekir.

Limon Suyu Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

Çok Okunanlar

Limon Saça İyi Gelir mi?

Limon Saça İyi Gelir mi?

İlginizi Çekebilir

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Limon Suyu Sarımsak Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Limon Suyu Sarımsak Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Limon Yüze Sürülürmü Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Limon Yüze Sürülürmü Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Limon Tüyleri Azaltır mı?

Limon Tüyleri Azaltır mı?

Limon Zayıflatır mı?

Limon Zayıflatır mı?

Limon Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Limon Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kahve Limon Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kahve Limon Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kahve limon, halk arasında ishale iyi geldiği söylenmektedir. Kişiler arasında geçmişten gelen deneyimleri sayesinde kahve limon karışımı ishale iyi geldiği anlaşılm�[...]

Limonun Zararları Nelerdir?

Limonun Zararları Nelerdir?

Limonun Zararları, Limon faydasının bulunduğu kadar zararlı olan bir besin kaynağıdır. İlk olarak limonun kısaca faydasından bahsedelim, limon sağlık açısından fayd[...]

Limon Sirkesi Tarifi ve Malzemeleri

Limon Sirkesi Tarifi ve Malzemeleri

Limon sirkesi çok yararlı sirkelerden bir tanesidir. Burada bu sirkenin faydaları ve tarifi verilecektir.Limon sirkesinin yapılışı için malzemeler1 kilogram limon3 litre s[...]

Limon Çekirdeği Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Limon Çekirdeği Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Limon çekirdeği, aslında birçok insan tarafından bilinmese de birçok farklı faydası ile karşımıza çıkmaktadır. İnsanların bilmediği bu bitki çekirdeği aslında i[...]

Limon ile Saç Açma Yolları

Limon ile Saç Açma Yolları

Limon ile Saç Açma, Limon ile saç açma yöntemi oldukça eski bir yöntem olmasına rağmen günümüzde hala yerini korumaktadır. Çok koyu saçlarda etkili bir yöntem olmam[...]

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6