Limon Cilde Faydaları ve Kullanımı
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Limon Cilde Faydaları ve Kullanımı

Limon Cilde Faydaları, Limonun hastalıkların tedavisinde kullanılması çok eski zamanlara dayanmaktadır. Günümüzde limonla ilgili yapılan araştırmalarda hala devam eden ve her araştırmada limonun yeni bir faydası ortaya çıkmaktadır. Yüzyıllardır birçok medeniyet tarafından tıbbi amaçlı olarak kullanımı sağlanan limon, sofralarda daha çok salatalara ve çorbalara karıştırılarak tüketimi sağlanmaktadır. Bu makalemizde limon cilde faydaları nelerdir bu hususta bilgi oluşturacağız.


Limon Cilde Faydaları Nelerdir?

 • Limon Ciltteki Kanamaları Durdurur: Limonun cildin dokusunu sıkıştırıcı özelliği olmaktadır. Bundan dolayı cilt üzerinde meydana gelen kesiklerin ya da çiziklerin oluşturduğu kanamalara karşı etkili olmaktadır ve kısa sürede kanamaları durdurur. Fakat kanama üzerine direk uygulandığın zaman yanma hissine neden olduğundan dolayı genel olarak bu yöntem uygulanmamaktadır. Limon, kanamaları durdurmasının yanı sıra yaraların enfeksiyon almasını da önler.
 • Limon Yağlı Ciltleri Temizler: Limon yağlı ciltler için harika bir alternatif olmaktadır. Cildiniz üzerinde limon suyunu masaj şeklinde 10 dakika uygulamanız, cildin yağlardan temizlenmesini sağlayacaktır. Bu uygulama aynı zamanda cildin diğer pisliklerden ve ölü hücrelerden arındırır, cildin hava alarak nemlenmesini sağlamaktadır.
 • Limonun Antiseptik Özelliği: Limonun antioksidan özelliğinin yanı sıra cilt için çok etkili antiseptik özelliğinin olduğunu söylemek mümkündür. Bu özelliğinden dolayı limon yüz maskeleri içeriğinde ve cilt bakım malzemelerinin içeriğinde çok yaygın olarak kullanılır. Limonun cilde uygulanması cildi zararlı bakterilerden ve bu bakterilerin sebep olduğu cilt hastalıklarından koruma sağlar.
 • Akneye Karşı Limon Kullanımı: Genel sağlık için ve cilt sağlığına faydaları haricinde limon sivilce ve aknelerin ortadan kaldırılmasına fayda sağlamaktadır. Taze limonunun suyu çıkarılır ve çıkarılan suya bir pamuk batırılarak sivilcelere uygulanır. Bu uygulama düzenli olarak devam ettirildiğinde akne problemi kalıcı olarak çözülmüş olur. Limonun antiseptik özelliği sayesinde sivilcelerin patlayarak yayılmasına engel olunur.
 • Limon Ciltteki Yara İzlerine Faydası: Limon akne ve sivilceleri kaldırmakla yetinmez ve bunların cilt üzerinde oluşturduğu yara izlerini de ortadan kaldırmaktadır. Akşamları yatmadan önce taze sıkılan limonun söz konusu olan bölgelere uygulanması halinde sorunun ortadan kalkmasına yardımcı olur.
 • Limonun Açık Lekelere Faydası: Cilt üzerinde meydana gelen lekeler genel olarak psikolojik olarak kişiyi etkilemektedir. Özellikle de çiller, ergenlik çağında olumsuz psikolojik etkilere neden olabilir. Çil ve sivilcelerin oluşturduğu lekelerden kurtulmak için limon sizlere yardımcı olacaktır. Bunun için ise geceleri yatmadan önce taze sıkılmış olan limonu çillere ya da sivilce lekelerinin üzerine uygulayarak, bu uygulamaya 2-3 hafta boyunca devam ettirin. Eğer cildinizin limona karşı hassassa limon suyunu incelterek de uygulamanız fayda sağlar. Genç kişilerde görülen sivilce izleri ve çil sorunları haricinde yaşlanmaya bağlı olarak meydana gelen açık izlerin tedavisinde de limon faydalı olmaktadır. Bu amaç doğrultusunda limon kullanımı sadece yüz kısmına değil aynı zamanda ellerde, kollarda ve bacaklarda olmak üzere vücudun diğer kısımlarına uygulanmasında oluşan yaralanmalarda fayda sağlar.
 • Tırnak Sağlığında Limon Faydası: Limon tırnak sağlığı için de etkin olarak kullanılır. Çünkü limon tırnak sağlığını korumada ciddi anlamda yardımcı olur C vitamini açısından oldukça zengindir. Bundan dolayı yaklaşık olarak 15 dakika boyunca limon suyunda tırnaklarınızı tutmanız yeterli olur. Daha sonra tırnakları suyla yıkamalısınız. Bu uygulamayı sağlıklı tırnaklar için de uygulamak mümkündür. Bu sayede zaten sağlıklı olan tırnaklarınızın herhangi bir hastalıktan etkilenmemesi sağlamış olunur. Bunun yanı sıra tırnaklarınızı beyazlatmak amacıyla ve tırnaklarınızı temizlemek amacıyla limonu dilimleyerek tırnaklarınızı ovalamak yeterli olacaktır.
 • Yolculuk Esnasında Limon Faydası: Limonun çok az bilinen diğer faydası da yolculuk sırasında araba tutmaması olarak adlandırılan kusma hissine karşı fayda sağlamasıdır.

Limon Cilde Faydaları Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

Çok Okunanlar

Feridun Kunak Limon Sirkesi

Feridun Kunak Limon Sirkesi

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Limon Kürü Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Limon Kürü Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Elma Sirkesi ve Limon

Elma Sirkesi ve Limon

İstenmeyen Tüylere Limon Tuz Karışımı

İstenmeyen Tüylere Limon Tuz Karışımı

Karbonat Limon Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Karbonat Limon Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Limon Sarımsak Kürü Tarifi ve Malzemeleri

Limon Sarımsak Kürü Tarifi ve Malzemeleri

Limon Maskesi Hazırlanışı ve Uygulanışı

Limon Maskesi Hazırlanışı ve Uygulanışı

Limon Yüzü Beyazlatır mı?

Limon Yüzü Beyazlatır mı?

Limon Tatlısı Tarifi ve Malzemeleri

Limon Tatlısı Tarifi ve Malzemeleri

Limon Zayıflatır mı?

Limon Zayıflatır mı?

Limon Detoksu Tarifi ve Malzemeleri

Limon Detoksu Tarifi ve Malzemeleri

Limon Suyunun Faydaları ve Kullanımı

Limon Suyunun Faydaları ve Kullanımı

Limonla Saç Açma Hazırlanışı ve Uygulanışı

Limonla Saç Açma Hazırlanışı ve Uygulanışı

Limonla Saç Açma, Limon suyu ile saç açma işlemi çok eski dönemlerden beri yapılan ve günümüzde de uygulanmaya devam eden bir yöntemdir. Özellikle koyu renk saçlara s[...]

Limon Faydaları ve Kullanımı

Limon Faydaları ve Kullanımı

Limon faydaları, açısından her zaman ihtiyacımız olan bir besindir. Limonu sadece salatalarınızı lezzetlendiren, turşu için kullanılan bir besin olarak görmeyin. Limon[...]

Limon Budama Nasıl Yapılır?

Limon Budama Nasıl Yapılır?

Limon Budama, Turunçgillerin ekşi gözdesi olan limon, doğada yetiştiği gibi saksıda da yetişme alanı bulabilir. Her iki şekilde de limon ağacının bakıma ihtiyacı olm[...]

Kahve Limon Maskesi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Kahve Limon Maskesi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Kahve limon maskesi, sivilceli ciltler için çok fazla tavsiye edilen ve etkili olan limon ve kahve maskesini Uzman kişiler tarafından denenerek ve yapımını tüm kişilerin y[...]

Dondurulmuş Limonun Faydaları ve Kullanımı

Dondurulmuş Limonun Faydaları ve Kullanımı

Dondurulmuş Limonun Faydaları, Limon denildiği zaman aklımıza ilk önce limon suyu ve C vitamini olmaktadır. Yemeklerimize tat vermesi için kullanılan limon grip olduğumuz[...]

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6