limon.web.tr https://www.limon.web.tr Limon, Limon Kullanımı ve Faydaları tr-TR hourly 1 Copyright 2020, limon.web.tr Tue, 24 Nov 2015 00:00:00 +0000 Mon, 06 Apr 2020 00:00:00 +0000 60 Saksıda Limon Ağacı https://www.limon.web.tr/saksida-limon-agaci.html Thu, 25 Oct 2018 22:23:15 +0000 Saksıda limon ağacı, Evde, saksıda domates, biber, soğan, yetiştirmek son derece keyif veren bir aktivitedir. Bunların yanında daha değişik ve zevk veren keskin ve tatlı bir kokulu bir bitkiyi saksıda yetiştirmek herkes ister Saksıda limon ağacı, Evde, saksıda domates, biber, soğan, yetiştirmek son derece keyif veren bir aktivitedir. Bunların yanında daha değişik ve zevk veren keskin ve tatlı bir kokulu bir bitkiyi saksıda yetiştirmek herkes ister. İşte limon ağacıda saksıda yetiştirilir ve çok aromatik kokusu ile evin havasını değiştirir. Çoğu kişi kapalı alanda bu şekilde ağaç yetiştirmeyi gözünde büyütür. Ancak saksıda limon ağacı yetiştirmek zor bir iş değildir. Saksıda limon yetiştirmek için ilk başta saksının yeterince büyük olması gerekir. Daha sonra ise besin değeri yüksek olan, iyi bir asit yapısına uyacak ph değeri 6-6,5 olan toprak bulunmalıdır. Limon narenciye türü olduğu için aşırı soğuğu ve rüzgarı kesinlikle sevmez. Bundan dolayı saksıyı koyacağımız yer balkon yada teras gibi bir yerde yapılacaksa rüzgardan korunaklı, güneşi güzel şekilde alacak yer ayarlamamız lazım.

Kapalı mekanlarda saksıda limon yetiştirmek için bazı önemli noktalara dikkat edildikten sonra gayet verimli sonuçlar alınır. Limon ağacı imkanlar oluşturulduğunda harika bir ev bitkisi olmaktadır. Limon ağacanın oluşturulması gereken imkanlarından birisi güneş ışığından fazla yararlanmasını sağlamak. Limon ağacı güneşi ve sıcağı seven bir bitkidir. Bundan dolayı kış aylarında bulunduğu ortama floresan takılmalıdır. Yaz aylarında ise ılıman bir yerlerde oturuyorsanız dışarıda da yetiştirebilir. Bu şekilde başta arılar ve diğer böcekler sayesinde polen yayacak ve fazla döllenme yapacağı için, beklenenden fazla meyve verecektir. Limon ağacını fidan satanlardan temin ettikten sonra, limon ağacına uygun saksı almak gerekir. Alacağımız saksının en az 17'lik olmak üzere önerilen 22-28 lik saksılarda yetiştirmek gerekir. Limon ağacını aldığımız yerden ağacın iyi besin alabileceği uygun bir toprak alarak, rüzgardan uzak havadar, ışığı ve güneşi bol alan bir yerde yetiştirilmeye başlanır. Sulama ise çok önemli olmakla birlikte fazla suyu sevmeyen bir bitkidir. Saksı delikli olmalı, sulama yaptığımızda su birikmemesine önem verilmelidir. Limon aşırı sudan çok etkilenir ve kısa zamanda yeşil yapraklarını kaybetmeye başlayabilir ve mantar hastalığına da yakalanabilir. Kış aylarında don yapmaması için içeride yer almalı, balkon, teras gibi bir yerde ise soğuktan etkilenmemesi için güzel bir kaplama yapılması gerekir. Toprağın besin değeri yüksek olmalı, ayrıca toprak gübre zenginliği ile fosfor, azot, potasyum gibi minerallerin bol olduğu toprak yetiştirilmesi gerekir. Yeteri kadar ışık ve hava olan ortamda olması çok önemlidir. Isıtıcı olan yerde bulunmaması da önemlidir. Çünkü fazla buharlaşma ile bitkide nem kaybı gerçekleşir ve fidan kuruyabilir. Saksının içine toprak koymadan önce küçük çakıl taşları koyulması suyun drene olması için çok önemlidir. 

Saksıda Limon Ağacı
Limon ağacının saksıya yerleştirdik, uygun ortamı sağladık ve sulamasını da yaptıktan sonra sıra ağaçtan meyve almaya gerekir. Limon ağacı bahar aylarının ilk zamanlarında güneşin verdiği sıcaklığını hissetmeye başladığı zamanlarda mum şeklinde, güzel kokan beyaz çiçekler verir. Daha sonra ise ağustos aylarından başlayarak aralık ve ocak ayına kadar meyvesini verir. Şubat ayından sonra ise ilaçlama, budaması ve çiçeklenmesi yapılır. Limon ağacının budama aşamaları da önemlidir. Budama vakti çok önemlidir. Limon ağacı meyvesini verdikten sonra, şubat aylarında uyku haline girerler o zamanlarda budama işlemi yapılması gerekir. Yine aynı şekilde bir kalemin çapından küçük dallar var ise alınmalıdır. Budamaya en alt taraftan en üst tarafa doğru budanmalıdır ki güneş ışığını her tarafı uygun şekilde alsın. Gövdesinde oluşan filizler her zaman kesilmelidir. 
]]>
Kahve Limon Maskesi https://www.limon.web.tr/kahve-limon-maskesi.html Fri, 26 Oct 2018 10:43:02 +0000 Kahve limon maskesi, sivilceli ciltler için çok fazla tavsiye edilen ve etkili  olan limon ve kahve maskesini uzman kişiler tarafından denenerek ve yapımını tüm kişilerin yapacağı çok basit ve etkili bir yöntemdir. Bildiğiniz ü Kahve limon maskesi, sivilceli ciltler için çok fazla tavsiye edilen ve etkili  olan limon ve kahve maskesini uzman kişiler tarafından denenerek ve yapımını tüm kişilerin yapacağı çok basit ve etkili bir yöntemdir. Bildiğiniz üzere genel olarak ergenlik dönemlerin de meydana gelen sivilceler, ergenliğe giren  gençlerde öz güvensizlik,toplumdan uzaklaşma, kendini beğenmemezlik, hal ve hareketlerinde değişiklik gibi durumlara yol açan sivilcenin vücuttan atmanın bir kaç püf noktaları vardır. Bunlardan bir tanesi de kahve limon maskesidir.

 Kahve limon maskesini yapmak çok kolay öncelikle yapacağımız bazı ufak tefek malzemelerdir. Kahve limon maskesi için öncelikle Türk kahvesine ihtiyacımız var ve taze taze sıkılmış olmazsa olmazlarımız arasında bulunan limona ihtiyacımız var ( limonun muhakkak taze olması ve kahve limonlu maskeyi yapacağınız zaman sıkın). Elimizde eğer Türk kahvesi yoksa suda eriyebilen herhangi bir kahve de işimizi görebilir. 

Malzemelerimiz,
 • 1 tatlı kaşığı Türk kahvesi,
 • 1,5 tatlı kaşığı taze taze sıkılmış limon suyu
Malzemelerimiz oldukça basit bir şekilde hazırlandıktan sonra kahve limonlu Türk kahvemizi yapmaya başlana bilir. 1 tatlı kaşığı Türk kahvesini bir çay tabağına koyuyoruz. Maske de Türk kahvesinin seçilmesinin tek bir nedeni var o da içerisinde bulundurduğu önemli bir rol oynayan kafeinin cilt üzerinde etkili bir şekilde dolaşımından kaynaklanmaktadır. Bu önemli bilgiyi paylaştıktan sonra tabakta bulunan Türk kahvesinin üzerine 1,5 tatlı kaşığı taze sıktığımız limon suyunu ilave ediyoruz. Limon cilt üzerinde bulunan ak neleri  yok  etme etkisinin meşhur olduğunu bildiğimiz için kullanıyoruz. Tabakta bulunan Türk kahvesini ve limonumuzu yavaş yavaş iyice karıştırmamız gerek. Bu iki farklı lezzetleri yavaş yavaş birbirine karıştırdıktan sonra artık uygulamaya başlıya biliriz. Elde ettiğimiz bu karışımı yüzünüze aşağıdan yukarı doğru yavaş ve nazik bir şekilde yüzümüze uyguluyoruz. Yapılan işlemin yüzümüzün her tarafını kapladığından emin olduktan sonra 5 dakika bekletip yüzümüzü soğuk suyla yavaşça ovalayarak yüzümüzü temizliyoruz. 

Kahve Limon Maskesi
Türk kahvesi limon maskesi yaptıktan sonraki günlerde muhakkak koruyucu güneş kremi kullanmanız gerekmektedir. Yüzümüzün her zamankinden daha parlak, sivilcesiz, gözeneklerin tıkanmaması ve siyah noktaların fazla belirginleşmemesi için 15 ya 30 günde bir uygulamanız gerekir. Her gün ya da 2 güne bir uygulamak cildinize zarar verebilir.
]]>
Feridun Kunak Limon Sirkesi https://www.limon.web.tr/feridun-kunak-limon-sirkesi.html Fri, 26 Oct 2018 22:46:34 +0000 Feridun Kunak limon sirkesi, limon sirkesi mükemmel bir nimettir. Allah'ın verdiği bir nimet hepiniz bu sirkeyi yapın ve herkese yaptıralım. Vücudun direncini arttıran C vitamini barındıran hastalıklara iyi gelen bir meyve türü ol Feridun Kunak limon sirkesi, limon sirkesi mükemmel bir nimettir. Allah'ın verdiği bir nimet hepiniz bu sirkeyi yapın ve herkese yaptıralım. Vücudun direncini arttıran C vitamini barındıran hastalıklara iyi gelen bir meyve türü olan limon çok faydalıdır. 

Limon sirkesinin yapılışı da çok basittir. 10 tane limon lazım. 10 tane limonumuz dışında bulunan sarı kısmı soyuyoruz soyarken beyaz kısmı fazla kesmeden yüzeysel olarak sarı kısmı soyduktan sonra küçük küçük parçalara ayırıyoruz ve çekirdeklerini kesinlikle çıkarmıyoruz. Limonun çekirdeğin de bile çok miktarda vitamin barındırıyor. Limonun çekirdeği kesinlikle sirkenizi acı yapmaz. Limonun beyaz kısmı kansere karşı en büyük koruyu olan kısımdır. Bilhassa bayanlar da görülen meme kanserine karşı koruyucu çok büyük bir görev görür. Metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olur, bağışıklık sistemlerini güçlendirir, nezle ve burun akıntısından kurtarır,damar tıkanıklığına iyi gelir, kilo vermenizde çok yardımcı olur. 5 litrelik bulunan  cam kavanozun içine sıkıp sıkıp bırakıyoruz. Feridun Kunak Limon Sirkesi3 litre kaynamış su ılıktan sonra ilave ederek, yaklaşık bir yemek kaşığı ya da bir tatlı kaşığı kadar doğal tuz ilave edeceğiz, en önemlisi sirkenin mayası bildiğiniz güvendiğiniz elma üzüm herhangi piyasada satılan bir sirkeden özellikle cam kavanoz da bulunan bir sirkeden bir fincan kadar ilave ettikten sonra karıştırmaya başlıyoruz. Bu işlemler tamamlandıktan sonra arada bir karıştırıyoruz. 20-30 gün beklemek gerekmektedir.  Arada sıra da kavanoz da küflenme  meydana gelebilir bu hiç sorun değil yine de karıştırınız. Kavanozda bulunan limonlar tamamen dibe çöktükten sonra limon sirkesi hazır demektir. Tadına bakmayı ihmal etmeyin ekşimtırak bir tat alacaksınız. Hazırlamış olduğumuz limon sirkesine kesinlikle ağzını kapatmıyoruz. Kavanozun ağzına  bir bezi lastik yardımıyla kapatmamız gerek içerisine bir şey düşmesin ve limon sirkesi hava alarak fermantasyon yapsın.

Kavanozu serin güneş görmeyen kiler de odanızın bir yerinde bulundurmakta bir sakınca yoktur. Ancak bulundurduğunuz ortam kesinlikle serin olmak zorundadır.
]]>
Yeşil Limon https://www.limon.web.tr/yesil-limon.html Sat, 27 Oct 2018 15:02:49 +0000 Yeşil limon, bildiğiniz üzere limon sarı renktedir ama limon önce yeşil sonra sarı renge dönüştürülür. Yeşil limon diye piyasa da adlandırılan limon misket limonu, Lim veya küçük limon diye de adlandırılan bir turunç tür Yeşil limon, bildiğiniz üzere limon sarı renktedir ama limon önce yeşil sonra sarı renge dönüştürülür. Yeşil limon diye piyasa da adlandırılan limon misket limonu, Lim veya küçük limon diye de adlandırılan bir turunç türü bir meyvedir. Yeşil limonu cinsi çok farklı ve piyasa da nadir rastlanan bir limon türüdür. Yeşil limonu sarartmak diğer limonlara göre daha zordur ve çok çabuk bozulmayan özelliğini kaybetmeyen bir limondur. Yeşil limonun sıcak bölgelerde tutunamayan bir limon türüdür. Çok nadir olsa da fazla sıcak olmayan bölgelerde kök tutabilir. Genellikle ılık ve soğuk yerlerde kök tutan bir cins olduğu için soğuk iklimler de rağbet görür. Yapılan çalışmalar sonucu yeşil limonun içinde bulunan özellikler bazı ilaç yapımında kullanılmaya çalışılıyor. Yeşil limonun vücut direncini arttırdığı, kansere karşı bir görev gördüğünü, metabolizmayı çalıştırdığını söyleyen uzmanlarımız vardır. Günümüz de gençlerimiz zayıflamak için kullandığı yeşil kahvenin içerisinde de yeşil limon bulunmaktadır. Yeşil limona rağbet edenler genellikle soğuk içecek hazırlayan kişilerdir nedeni ise yeşil limonun dışında bulunan sıvının ağız da insanı cezbedecek bir tat bırakmasıdır. Sebebini bilmeden yaptıkları bu işlem insan sağlığına çok büyük katkı yapar.

Yeşil Limon
Yeşil limonu diğer limonlardan ayıran en büyük özelliği dışının yeşil olması çünkü sıcağa dayanamadığı için hemen solar yada çürür. Bu yüzden serin iklime ihtiyacı vardır.  Ülkemizde de bazı yerler de yetiştirilmektedir. Ülkemiz de yetişen yeşil limonlar genellikle  yurt dışına ihraç edilmektedir. Piyasa da gördüğümüz çoğu yeşil limonlar sarı renge dönüştürülmeden  piyasaya sürülen normal limondur. Her limonun verdiği vitamin hemen hemen aynıdır.
]]>
Limonun Faydaları https://www.limon.web.tr/limonun-faydalari.html Sun, 28 Oct 2018 01:22:24 +0000 Limonun faydaları, Limon C vitamini bakımından çok zengin bir meyvedir. Limonda C vitamini olduğundan nezle gribe de çok etkilidir. Evimizde her zaman bulundurmak gerekir. Hele kış aylarında çok kullanmak gerekiyor. Limonu n
Limonun faydaları, Limon C vitamini bakımından çok zengin bir meyvedir. Limonda C vitamini olduğundan nezle gribe de çok etkilidir. Evimizde her zaman bulundurmak gerekir. Hele kış aylarında çok kullanmak gerekiyor. Limonu nane ile birlikte kaynatıp içerseniz öksürüğe de iyi geliyor. Yani her derde deva ve şifa kaynağı bir meyve olduğunu biliyoruz. Limonun faydaları saymakla bitmiyor. Limon bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Kalp damar sağlığına iyi geliyor ve hastalıklardan daha çabuk kurtulmamızı sağlıyor. Tansiyonu düşmesinede etkilidir. Limonun ne kadar önemli bir vitamin olduğunu hepimiz biliyoruz. Limonun kendisi kadar kabuğu bile faydalıdır. Limonun kabuğunu soyup bir tane limon yemek, günlük C vitamini ihtiyacının yarısı karşılanmış oluyor. Tabi bütün bir limonu yemek bazı insanlar için çok zordur. Tadının ekşi olması sebebiyle ancak limonu su ile karıştırıp içebilirsiniz. Ayrıca çayınıza ekliyerek kullanabilirsiniz. Salataların içine sıkarak yediğinizde C vitamini almış olursunuz. Limon sadece gıda olarak değil saç ve cilt bakımında kullanabiliriz. Veya ağız sağlığını korumak içinde önerilen bir meyvedir. Limonun başla bir özelliğide ise bağırsakları, böbrekleri ve karaciğeri temizliyor. Limonun etkisiyle vücudumuzu sebsst radikallere karşı koruyor ve buna bağlı olarak görülen pek çok hastalığa yakalanma riskini en aza indiriyor. Bir tane soyulmuş limonda günlük C vitamini ihtiyacını, B6 vitamini, folot ihtiyacını, kalsiyum ihtiyacını, demir ihtiyacını, mağnezyum ihtiyacını, fosfor ihtiyacını ve potasyum ihtiyacınızı karşılıyor.
 • Vücut sıvılarının pH değerini dengeliyor.
 • Karaciğeri temizliyor.
 • Bağırsakları temizliyor.
 • C vitamini bakımından çok zengindir.
 • Böbrek ve safra taşların çözülmesine yardımcı oluyor.
 • Serbest radikallere karşı koruma sağlıyor.
 • Beyin sağlığını koruyor.
 • Anti bakteriyeldir.
 • Anti oksidandır.
 • Yüksek tansiyona iyi gekiyor.
 • Kansere karşı koruyan bileşenler içeririyor.
 • Göz sağlığını koruyor.
 • Kalsiyum, demir, fosfor ve diğer minaraller bakımından çok zengindir.
 • Bakteri birikimini önlüyor ve ağız  sağlığını koruyor.
 • Gribe karşı vücudu güçlendiriyor.
 • Cilde sürerek kullanıldığında enfeksiyonu önlüyor.
 • Cilde parlaklık veriyor.
 • Kaşıntıya iyi geliyor.
 • Başımızdaki kepeği azaltmak için kullanılıyor.
 • Sindirim sistemine iyi geliyor.
Limonun antioksidan etkisi olduğu için diğer pek çok hastalıklarada iyi geliyor. İntihaplı ve ağrılı hastalıklardan biri olan osteoartrit ve romatoidartritin yol açtığı rahatsızları hafifletiyor. Limonda bulunan antioksidanlar artritin neden olduğu eklem intihaplanması iyi geliyor ve eklem bölgesindeki şişliği azaltmak için kullanılıyor. Günümüzde daha çok yaşlılarda görülen iskorbüt hastalığına da iyi geliyor. Çünkü C vitamini eksikliğine bağlı bir hastalıktır. Bu hastalık halsizlik, genel zayıflılık, anemive dişeti gibi belirtileri olan hastalıklara C vitamini deposu olan limon, diğer C vitamini içeren meyve ve sebzelerle birlikte bu hastalığın tedavisinde etkili oluyor. Limondaki C vitamini sayesinde dokulara esneklik veren kolejenin üretimini artırıyor ve damar sertleşmesini önlüyor. Limon antioksidan etkisiyle damarlarda birikintiye, tıkanıklığına, kalp krizi ve felç riskini azaltıyor.

Limonun yaraları iyileştirmesi:
Limon; yanık, kesik ve çeşitli cilt hastalıklarına iyi geliyor. Ciltteki yaraların iyileşme süresini kısaltıyor. Cildinizde oluşan yaraların geç iyileşmesi C vitamini eksikliğinden oluyor.

Limonun Faydaları
Limonla yapılan cilt bakımı: 
Evinizde limonla doğal cilt bakımı yapabilirsiniz. Güneş ve sivilce nedeniyle oluşan cilt lekelerinizi geçiriyor. Limonun fazla yağı ve asitli yapısı olduğundan ölü cilt hücrelerini temizliyor, cildinize doğal parlaklık vermesini sağlıyor.]]> Limon Tansiyonu Yükseltirmi https://www.limon.web.tr/limon-tansiyonu-yukseltirmi.html Sun, 28 Oct 2018 23:21:40 +0000 Limon Tansiyonu Yükseltir Mi, Bir kişi ister yüksek tansiyonlu, isterse düşük tansiyonlu olsun bir gün herkesin kan basıncının aniden yükselme riski vardır. Bu ihtimal insanların yorgun, stresli, gergin, kaygılı o Limon Tansiyonu Yükseltir Mi, Bir kişi ister yüksek tansiyonlu, isterse düşük tansiyonlu olsun bir gün herkesin kan basıncının aniden yükselme riski vardır. Bu ihtimal insanların yorgun, stresli, gergin, kaygılı olduğu dönemlerde daha fazladır. Korkulduğu bir anda veya öfkelenildiğinde, aşırı sıcaklarda güneş altında kalıp çalışmak, yorgun düşmek, üzülmek gibi durumlarda kan basıncı birden yükselebilir. Eğer göğüste hafif bir sıkışma, ensede alışık olunmayan bir ağırlık hissi, kafada can sıkıcı bir basınç duygusu hissediliyor ise yüksek tansiyonun olma ihtimali vardır. Böyle bir durumda hemen güvenilir bir tansiyon aleti ile tansiyon değerleri ölçülür, eğer çok yüksek değerlerle karşı karşıya kalınırsa bu durumun, limon, nar, greyfurt, domates suyu gibi meyve ve sebzelerin suyu ile çözülebileceğini düşünmek yanlıştır. Peki bu durumda ne yapılmalıdır  Sakinleşip ve mümkünse hemen istirahata çekilmek gerekir. İmkânlar o an elveriyor ise baş yüksekte kalacak şekilde uygun bir yere uzanmak fayda sağlayacaktır. Eğer kişi gergin olduğunu hissediyorsa rahatlatıcı bir destek almalıdır. Bu bir bitkisel bir ürün, gevşetici bir ilaç (diazepam türevleri) olabilir. Psikolojik olarak rahatlamak isteniyorsa elbette ki limon suyu, taze sıkılmış domates, nar yada greyfurt suyu da içilebilir, ama bilinmelidir ki bu sayılanların tansiyonu güvenilir rakamlara düşürme özellikleri yoktur. Bundan dolayı süreci nara, limona, domatese teslim etmektense bir yolunu bulmak ve istirahat etmek öncelikle olmalıdır.

Kan basıncı değerleri çok yüksek bulunduğunda özellikle sistolik basınç on altıdan, diasistolik basınç ondan fazla olursa bunun sıradan nedenlerle de gelişen bir durum olduğunu belirtmek gerekir. Mesela fazla miktarda kafeinli içecekler, nezle grip ilaçları, kafein içeren ağrı kesici ilaçlar tansiyonda ani yükselmelere yol açabiliyor. Sorunları fazla büyütüp gereğinden fazla gerilmek, endişelenmek, üzülmek, kızmak da aynı durumun ortaya çıkmasına neden olabilir. Bunların yanı sıra tüketilen tuz miktarına da dikkat etmek ciddi derecede önemlidir. Tüketilen tuz miktarı, eğer yüksek tansiyon hastası iseniz mümkün olduğu kadar az olmalıdır hatta hiç tuz tüketilmemesi en doğrusudur. Yediğimiz salamura, turşu, salça vb. gıdalarda zaten tuz koruyucu amaçlı fazlasıyla kullanılmaktadır. Biz farkında olmadan gün içerisinde almamız gereken tuz miktarını bu yiyecekler aracılığıyla karşılıyoruz zaten. Yani özellikle yüksek tansiyon hastalarının yemeklerde ekstra tuz kullanmaları çok gereksiz ve risklidir. Yüksek tansiyonun en büyük düşmanının tuz olduğunu unutmayalım. Özellikle yaşı ilerlemiş bireylerin yaşadığı bir aile iseniz tuzluğu sofrada bulundurmamanız gerekir. Yüksek tansiyon genelde 40 ile 50 yaş üstü kişilerde belirmektedir. Uykusuz kalma durumlarının,  dolu bir mesaneyi boşaltmayı ihmal etmenin, kimi zaman üşümenin dahi  tansiyonu yükselteceğini unutmayalım.

Limon Tansiyonu Yükseltirmi

İlaç Ne Zaman Gereklidir

Uzman bir doktora gittikten sonra tansiyon hastası olduğunuzu öğrendikten sonra, doktorunuz tansiyonunuzu ölçmek için belli bir kaç gün belirleyip, gün içerisinde evdeki tansiyon aletinizle ölçüp not etmenizi isteyecektir. Değerleriniz ilaç almak durumunda kalan bir hasta seyrindeyse doktorunuz size uygun  tansiyon ilacını yazar. Ani krizlerde yani kan basıncının birden bire yükseldiği, yükselmenin endişelendirici olduğu zamanlarda  boyutlara ulaştığı hallerde rahatlatıcı bir şey kullanmak ya da bir bardak limon suyu içip bir yere uzanmak yeterli olmayabilir.  Bu durumlarda ağızda çiğnenen veya dil altında emilen ve kan basıncını hızla ve güvenli şekilde düşüren ilaçlar ve ortalama 6 ile  saat etkili olabilen bazı acil durum ilaçları var. Bu ilaçlardan ne dozlarda, nasıl, ne zaman, ne sıklıkta faydalanılacağı mutlaka doktor ile konuşulmalıdır. .

]]>
Limon Suyu Sarımsak https://www.limon.web.tr/limon-suyu-sarimsak.html Mon, 29 Oct 2018 12:24:07 +0000 Limon Suyu Sarımsak, ülkemizde olduğu gibi pek çok ülke tarafından birçok hastalığın tedavisinde başvurulan mucizevi bitkisel tedavi yöntemlerindendir. Özellikle Ruslar tarafından asırlar boyunca kalp hastalıklar Limon Suyu Sarımsak, ülkemizde olduğu gibi pek çok ülke tarafından birçok hastalığın tedavisinde başvurulan mucizevi bitkisel tedavi yöntemlerindendir. Özellikle Ruslar tarafından asırlar boyunca kalp hastalıkları, damar sertliği, damar tıkanıklıkları ve tansiyon gibi önemli rahatsızlıkların tedavisinde kullanılan gelen limon suyu ve sarımsak ikilisi ile bu ciddi hastalıklarda mükemmel neticeler elde edilmektedir. Günümüz de Ülkemizde bazı önemli hastalıklar da tedavi amaçlı bazı uzmanlar tarafından limon suyu sarımsak hastalara tavsiye edilmektedir. Bu şifa kaynağı her iki bitkinin karışımının herkes tarafından evde kolaylıkla hazırlanabilmesidir.

Limon Suyu Sarımsak Karışımı Hazırlanışı

Malzemeler

 • 40 diş iri boy sarımsak
 • 2 litre saf su katılmamış limon suyu (limonun iriliğine göre 4-5 kg limon)

Hazırlanışı

Mucizevi ve şifalı karışımı hazırlamak amaçlı ilk olarak iri boy ve sulu limon sıkılarak net 2 litre limon suyu elde edilerek cam bir kavanozun içine alınır. Limon suyunun tam iki litre olması ve kesinlikle su veya başka hiç bir madde ilave edilmemesi oldukça önemlidir ve elde dilen limon suyunun saf limon suyu olması gereklidir. Ardından 40 diş iri boy sarımsakların kabukları soyulduktan yıkanmadan ve su veya başka her hangi bir madde ile temas edilmeden bir havan yardımıyla iyice dövülerek ezilir ve 2 litre limon suyunun içine ilave edilir. Daha sonra cam kavanozun kapağı sıkıca kapatılarak kavanoz iyice çalkalandıktan sonra cam kavanozun tamamı bir gazete veya bez yardımıyla kapanarak karanlık ve güneş ışığı almayan bir yerde 25 gün boyunca saklanır. Bu süre zarfında cam kavanoz düzenli olarak her gün birkaç defa çalkalanır. Verilen sürenin sonunda yani 25 gün sonra limon suyunun içine atılan ezilmiş sarımsak bütünüyle erimiş bir hal alacaktır. Yukarıda da belirtiğimiz gibi 25 günün sonunda kullanıma hazır hale gelen limon suyu sarımsak karışımını her sabah kahvaltıdan 25- 30 dakika önce düzenli olarak yarım çay bardağı içilerek tüketilir. Bu kullanım şekli ise en etkili ve sağlıklı sonucu sağlamaktadır. Ayrıca karışımın her gün aynı vakitte içilmesine de önemle dikkat edilmelidir. 

Limon Suyu Sarımsak

Limon suyu sarımsak karışımının faydaları

Damarların tamamında oluşan iltihaplanmayı tedavi eder. Hipertansiyon rahatsızlığı ve damar sertliğinin önüne geçer.İnsan vücudundaki zararlı lipidler ve kolesterol miktarını en aza indirir. Ayrıca vücudun yağ yakım hızını artırır ve limon suyu sarımsak bu önemli özelliği ile de kilo verdirerek zayıflamaya büyük ölçüde yardımcı olmasının yanı sıra vücudun şeker miktarını ayarlayarak dengede kalmasını sağlar. Pankreasın kendini yenilemesine yardımcı olur.Limon suyu sarımsak kürü bütün romatizmal iltihaplanmalara engel olmasının yanında romatizmal ağrıların en aza indirilmesine yardımcı olur ve kireçlenmeyi önleyerek eklem kesitlerinin kendisini yenilemesine yardımcı olur. Sinir sisteminde yer alan aksiyon verimini hızlandırarak refleksleri artırmasının yanı sıra felç riskini ise en aza indirir.

Limon suyu sarımsak ikilisi vücuttaki tüm sinir hücrelerini ve beyin hücrelerinin yenilenmesinde fayda sağlar. Vücudun kendi savunmasında etkili olan bağışıklık sistemin artırılmasında oldukça etkilidir ve bu nedenle her çeşit mikrobik rahatsızlığa karşı vücut direncinin artmasına yardımcı olmasının yanı sıra alerjik rahatsızlıklara karşıda vücudun direncini en üst seviyelere çıkartır. Özellikle strese bağlı olarak gösterilen ve kan kökenli seyreden cilt alerjileri için kesin çözüm olarak görülmektedir. Ayrıca kanser oluşmasına karşı da vücudu önemli ölçüde koruma altına almaktadır.

]]>
Limon Yağı Zayıflatırmı https://www.limon.web.tr/limon-yagi-zayiflatirmi.html Mon, 29 Oct 2018 12:56:42 +0000 Limon Yağı Zayıflatırmı; bol C vitamini ile dolu olan limonu, sağlığımıza ve güzelliğimize yaraları ile kullanılır birçok alanda. Limon yağı, limondan alınan aromaterapik bir yağdır. Birden fazla yararı bulunmaktadır Limon Yağı Zayıflatırmı; bol C vitamini ile dolu olan limonu, sağlığımıza ve güzelliğimize yaraları ile kullanılır birçok alanda. Limon yağı, limondan alınan aromaterapik bir yağdır. Birden fazla yararı bulunmaktadır. Ayrıca kilo verirken çayınıza üç dört damla yağı damlatmanız durumunda kilo vermenize yardımcı olacaktır. Günlük içme suyunuza da ekleyerek yağ yakılmasını hızlandıracaktır. Limon yağının faydaları hakkında sizlere bilinenleri aktaralım;

 • Vücudunuzda meydana gelen şişlikleri ve ödemleri limon yağı ile masaj yaptığınız da şişlik ve acı daha sonra iyileşecektir.
 • Siğillere sabaha akşam limon yağı sürülmesi üzerine masaj yaparak siğilleri ortadan kaldıracaktır.
 • Selülitli kısımlar,, limon yağı ile  masaj yapılması durumunda bu bölgelerde ki hücre toksinlerini yok eder ve zamanla daha pürüzsüz bir görünüm meydana gelir.
 • Banyo yaparken duş jelinize ilave ettiğiniz limon yağı, kan dolaşımını hızlandırarak ve sizi aktif hale getirecektir.
 • Dişlerinizde ki lekeleri limon yağı sürdüğünüz de lekeler ortadan kalkacaktır.
 • Antiseptik özelliği sebebi ile cildinizde limon yağı sivilcelerin yok olmasını sağlar.
 • Özellikle yağlı ciltlerde yağ partiküllerinin oluşmasını engeller.
 • Ayaklarda, topuk kısmında meydana ölü derinin yok olmasını sağlar ve çatlakların hızla kaybolmasını sağlar.
 • Ellerin sertleşmiş derisini nemlendirir ve ciltte oluşan kahverengi lekeleri yok denecek kadar azaltır. Tırnakları kuvvetlendirir. Kırılgan tırnakları sağlamlaştırır, sararmalara engel olur.
 • Bir çay bardağı kadar suya 2-3 damla limon yağı damlatılırsa muhteşem bir bir oda spreyi oluşmuştur. Kötü kokular ve sigara dumanının kokusuna engel olursunuz.
 • Canlı ve parlak saçlar için limon yağını şampuanınıza damlatırsanız saçınız parlayacaktır.
 • Farklı yaralarda yaranın mikrop kapmaması için limon yağı kullanabilirsiniz.
 • Tuvaletleri limon yağı ile dezenfekte edebilirsiniz bakteri ve mikroplar ölecek ve hijyen sağlanacaktır.
 • Varislerde, limon yağı kullnmanız varisli bölgeye masaj yapmanız varisin ağrısını alır.
 • Ağızda çıkan yaralarda veya uçuklarda limon yağı kullanırsanız yara ve uçuk hemen iyileşecektir.
 • Taze sebze ve meyveleri 2-3 damla limon yağında bekletirseniz, mikrop ve bakterilerden arındırırsınız.
 • Aynı zamanda salatalara ve hamurlara limon yağı eklerseniz limonun etkisini daha da güçlendirirsiniz.
]]>
Limon Kaç Kalori https://www.limon.web.tr/limon-kac-kalori.html Tue, 30 Oct 2018 08:58:50 +0000 Limon kaç kalori, Büyük miktarda C vitamini, magnezyum, potasyum bulunduran limon soğuk algınlığı hastalıklarında nane ile birlikte kaynatılarak tüketilir. Ekşi tadı sebebiyle de yemeklere konularak kullanılan Limon kaç kalori, Büyük miktarda C vitamini, magnezyum, potasyum bulunduran limon soğuk algınlığı hastalıklarında nane ile birlikte kaynatılarak tüketilir. Ekşi tadı sebebiyle de yemeklere konularak kullanılan bir adet(tane) limon ortalama olarak yüz gramdır ve elli altı kalori olduğu tahmin edilmektedir. Oldukça faydalı olan limon turunçgiller arasında en faydalı olarak bilinenidir. Bir yarım limon yaklaşık elli gramdır. Bu da 28 kalori yapar.Limon Kaç Kalori Sağlığa tahmin edilenden fazlası kadar yararı bulunan limon ülkemizde en fazla tüketilen besinler arasında yer almaktadır. limon kaç kalori;

Limonun Besin Değerleri;
100 gramında ne kadar karbonhidrat bulunur: 8.1(g)
100 gramında ne kadar protein bulunur: 0.6(g)
100 gramında ne kadar yağ bulunur: 0.5(g)

]]> Limon Tüyleri Azaltır Mı https://www.limon.web.tr/limon-tuyleri-azaltir-mi.html Wed, 31 Oct 2018 06:54:35 +0000 Limon Tüyleri Azaltır Mı, Limonun bir çok alanda faydası bilinmektedir. Bayanların tüy konusunda muzdarip olduğu bilinmektedir. Yapılan limon kürüyle tüylerde bir hayli azalma görüldüğü bilinmektedir.Malze Limon Tüyleri Azaltır Mı, Limonun bir çok alanda faydası bilinmektedir. Bayanların tüy konusunda muzdarip olduğu bilinmektedir. Yapılan limon kürüyle tüylerde bir hayli azalma görüldüğü bilinmektedir.

Malzemeler;

 • 5 yemek kaşığı kadar limon suyu
 • 2 tatlı kadar kaşığı tuz

Yapılışı ve Uygulanışı;

Tüylerinizi ağda, epilatör yada cımbız kullanarak kökünden yok etmelisiniz
 Limon suyu ive tuzu cam bir kasede karışım yapılır.
Epilasyon yapılan kısıma bu karışım masaj yapılarak sürülür.
Tüy köklerine gitmesini sağlamak maksadıyla masaj yaparak iyice sürülür.
Üç yada dört saat saat bekledikten sonra ılık su ile yıkanır.

Limon Tüyleri Azaltır Mı

Dipnot ve Hatırlatma

 •  Limon tuz karışımını epilasyon yaptıktan sonraki 3 gün boyunca sürmelisiniz.
 • Tüy azaltma usulünden etkili sonuç almak için; tüylerinizi kökünden alan yöntemleri kullanmalısınız.
 • Düzenli kullanım neticesinde göreceksiniz ki tüyleriniz daha geç ve ince çıkacaktır.

]]>
Yoğurt Limon Pul Biber https://www.limon.web.tr/yogurt-limon-pul-biber.html Wed, 31 Oct 2018 23:34:39 +0000 Yoğurt limon pul biber, zayıflama kürlerinden biri olan yoğurt, limon ve pul biber kürü özellikle göbek yağları üzerinde etki etmektedir. Kür hiç ara verilmeden en az 15 gün boyunca devam ettirilmelidir. Küre başla Yoğurt limon pul biber, zayıflama kürlerinden biri olan yoğurt, limon ve pul biber kürü özellikle göbek yağları üzerinde etki etmektedir. Kür hiç ara verilmeden en az 15 gün boyunca devam ettirilmelidir. Küre başladıktan ilk bir hafta sonra kürün vücutta yarattığı etkiler gözle görülür şekilde fark edilecektir. Kilo vermek vücutta biriken fazla yağın eritilmesi olarak tanımlanmaktadır. Su ya da kas kaybederek zayıflamak da mümkün olsa da bu zayıflama türü hiç sağlıklı değildir. Bu nedenle de yağ yakımını kolaylaştıracak gıdalar ya da kürler tüketerek kilo vermek daha sağlıklı olacaktır. Yoğurt, limon ve pul biber yağ yakarak zayıflamayı sağlamakta ve düzenli devam ettirildiğinde 1 ay kadar kısa süre içinde 6-7 kilo vermeyi sağlamaktadır.

Zayıflamak İçin Yoğurt, Limon Ve Pul Biber Kürü

Yoğurt, limon ve pul biberi kürünü uygulamaya karar vermiş kişilerin kullanacakları ürünlerin mutlaka birinci sınıf kalitede olması gerekir. Pul biber mutlaka organik ve kaliteli olmalıdır. Pul biber yerine kür için zerdeçal da kullanılabilir. Zerdeçal karaciğerin temizlenmesini, karaciğerde biriken yağların yakılmasını kolaylaştırarak, fonksiyonlarını düzenler.

Yoğurt, Limon Ve Pul Biber Kürü İçin Malzemeler

 • Yarım Limon
 • 3 çorba kaşığı az yağlı yoğurt
 • Yarım tatlı kaşığı organik pul biber
 • Yoğurt, Limon Ve Pul Biber Kürü Hazırlanışı

Yarım limon suyu ufak bir kasenin içine sıkılarak, üzerine yoğurt ve pul biberi eklenerek homojen bir şekilde karıştırılır. Hazır hale gelen kür, gece yatmadan 30 dakika önce ya da 1 saat önce tüketilir. Kür tüketildikten sonra her hangi bir şey yenilip içilmemelidir.

Yoğurt Limon Pul Biber

Diğer zayıflama yöntemlerinde olduğu gibi yoğurt, limon ve pul biberi kürü de zayıflama üzerinde tek başına asla etkili bir yöntem değildir. Kürün etkilerinden tam olarak yararlanmak için bazı noktalara dikkat edilmelidir. Aşağıda vereceğimiz önerileri dikkate alarak kür uygulandığında kilo verme sağlanabilecektir.

Yoğurt, Limon Ve Pul Biber Kürü Uygularken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hareketli Bir Yaşam Tarzı: Hareketsiz bir yaşam tarzı tercih eden kişilerin kilo vermesi matematiksel olarak neredeyse imkansızdır. Bu nedenle yoğurt, limon ve pul biber kürü uygulanmaya başlandığında yaşam tarzında bazı değişikliklerin yapılması gerekir. Kür ile beraber günlük hareket etme oranı mutlaka arttırılmalıdır. Her hangi bir egzersiz yapılamıyorsa günlük en az yarım saatlik tempolu yürüyüşlere ihmal edilmeden devam edilmelidir. Yürüyüş için de vakit yoksa ev içinde efor harcanacak uğraşlara yoğunlaşılmalıdır.

Bağırsakları Harekete Geçirmek Gerekir: Bağırsakları hareketlendirmek için en kolay adım bağırsak hareketlendirici özelliği olan egzersizlerdir. Bağırsak hareketleri ağır olan kişiler egzersiz haricinde sabahları aç karnına birkaç tane kuru kayısı tüketebilir. Aç karnına tüketilen kuru kayısı bağırsakların hareketlenmesini sağlar. Gün içine yayılarak 1-2 tane keçiboynuzu tüketmek de yine bağırsak hareketleri üzerinde etkili olur. Bağırsak sistemi tıkalı olan kişiler bağırsaklarını temizlediğinde bile kendiliğinde çok az da olsa kilo verebilir. Bunların yanı sıra günde en az 2 litre su tüketimi kesinlikle ihmal edilmemelidir. Yoğurt, limon ve pul biber kürünün bağırsak temizleyici özelliği bulunmaktadır. Kür ile beraber günlük 3-4 tane hurma yemek yine bağırsaklar üzerinde olumlu etki sağlayacaktır.

Uyarı: Yoğurt, limon ve pul biber kürünü gebeler doktoruna danışmadan kesinlikle uygulamamalıdır. Yine emzirme dönemi için de uygun bir kür değildir. Gebelik ve emzirme döneminde kür uygulanmak isteniyorsa kesinlikle doktor önerisi ile uygulanmalıdır. Kilo sorunu her hangi bir sağlık sorunu nedeniyle gelişmişse kürü uygulanmadan önce doktora danışılmalıdır. Doktor uygun gördüğü takdirde küre devam edilmelidir. A]]> Ahmet Maranki Limon Sarımsak Kürü https://www.limon.web.tr/ahmet-maranki-limon-sarimsak-kuru.html Thu, 01 Nov 2018 13:02:33 +0000 Ahmet Maranki limon sarımsak kürü, Ahmet Maranki'nin önermiş olduğu limon sarımsak kürü birçok sağlık problemine karşı iyi gelmektedir. Ahmet Maranki limon sarımsak kürü, damar ile alakalı gelişen birçok rahats Ahmet Maranki limon sarımsak kürü, Ahmet Maranki'nin önermiş olduğu limon sarımsak kürü birçok sağlık problemine karşı iyi gelmektedir. Ahmet Maranki limon sarımsak kürü, damar ile alakalı gelişen birçok rahatsızlığa, anju gibi cerrahi geçirmiş kişilerde, yüksek tansiyon sorunlarında etkili bir kürüdür. Ahmet Maranki limon sarımsak kürü tıkalı damarları açarak damarlarda oluşabilecek iltihabı engelleyici etki yaratmaktadır. Ayrıca böbrek ve safrada oluşan taşların erimesini sağlayan bir kürdür. İdrar söktürücü etkisi ile vücutta toplanan ödemin dışarı atılmasını kolaylaştırır. Yine kireçlenme, romatizma gibi sağlık sorunu olan kişiler de Ahmet Maranki limon sarımsak küründen yararlanabilir.

Ahmet Maranki Limon Sarımsak Kürü Nasıl Yapılır

Malzemeler

 • Yarım kilo sarımsak
 • 1 kilo limon
 • 1,5 litre su

Hazırlanışı: Ahmet Maranki limon sarımsak kürünün hazırlandığı ortamın güneş almayan bir ortam olması gerekir. Aynı şekilde ortam ışık almamalıdır. Çünkü limonun temas ettiği ışık limonun etkilerini ortadan kaldırabilir. Sarımsakların kabukları soyularak yıkanmadan blenderdan geçirilir. Blenderdan geçen sarımsaklar koyu renkli bir kavanoza alınır. Üzerine 1,5 litre su ve sıkılmış limonlar eklenir. Limonların çekirdekleri karışıma dahil edilmemelidir. Limon, sarımsak ve su ile birleşen kür yaklaşık 2 litre kadar olur. Kavanozun kapağı sıkıca kapatılır ve kavanoz koyu renkli bir poşete alınır. Karışım iyice çalkalandıktan sonra serin bir yerde muhafaza edilir. 25 gün boyunca karışım her gün çalkalanır. 25 gün bekleme süresi tamamlandıktan sonra Ahmet Maranki limon sarımsak kürü hazır olacaktır.

Ahmet Maranki Limon Sarımsak Kürü Kullanımı

25 günlük bir süre geçtikten sonra kür sabahları kahvaltıdan 30 dakika önce 1 çay bardağı olacak şekilde içilmeye başlanır. Kür çay bardağına boşaltılmadan önce mutlaka çalkalanmalıdır. Kür yeteri kadar çay bardağına alındıktan sonra kavanozun ağzı yine sıkıca kapatılarak kaldırılmalıdır. Kür 25 gün süre le her gün aynı saatte içilmelidir. 25 gün tamamlandıktan sonra 10 gün ara verilmeli ve uygulamaya aynı şekilde tekrar başlanmalıdır. Yılda 2 defa fazla tekrarlanmalıdır.

Ahmet Maranki Limon Sarımsak Kürü

Uyarı: Ahmet Maranki limon sarımsak kürü bazı ilaçlar ile etkileşim yaratabilir. Tansiyon düşürücü etkisi olan kür mutlaka doktor bilgisi ile kullanılmaya başlanmalıdır.

Ahmet Maranki Limon Sarımsak Kürü Faydaları

 • Ahmet Maranki limon sarımsak kürü vücudu zararlı maddelerden arındırır.
 • Kan damarlarına esneklik kazandırarak, damarların tıkanmasını önler.
 • Yüksek kolesterole karşı iyi gelir.
 • Kalp krizi ve inme riskini azaltır.
 • Vücuda gençlik katar ve vücudu kanser hastalıklarına karşı koruyucu etki yaratır.
]]>
Nane Limon Nasıl Yapılır https://www.limon.web.tr/nane-limon-nasil-yapilir.html Thu, 01 Nov 2018 15:23:37 +0000 Nane limon nasıl yapılır, nane limon özellikle kış aylarının vazgeçilmez içeceklerinden biridir.Nane limon ve su ile yapılan bir içecektir yapım aşamasında genellikle kuru nane kullanılır fakat taze nane ile yapılınca daha e Nane limon nasıl yapılır, nane limon özellikle kış aylarının vazgeçilmez içeceklerinden biridir.Nane limon ve su ile yapılan bir içecektir yapım aşamasında genellikle kuru nane kullanılır fakat taze nane ile yapılınca daha etkili olur nane limonun en önemli özelliği soğuk algınlığına çok iyi gelmesidir. Nane limonun güç verici zihin açıcı ve zayıflatıcı özellikleri de vardır sindirime yardımcı olur ve antiseptiktir cilt sağlığına iyi gelir yüksek miktarda C vitamini içerir

Nane limon yapımı için gerekli malzemeler
 • İki tatlı kaşığı nane
 • Yarım limon
 • Bir buçuk su bardağı su
Nane limon yapılışı, nane limon yapımı için önce limon yıkanır ve ikiye kesilir nane limon için yarım limon kullanacağız yarım limon yedi sekiz parça olacak şekilde küçük dilimlere ayrılır ve cezve ya da çaydanlık gibi ocakta kaynatmaya uygun bir kaba alınır.Nane Limon Nasıl Yapılır Üzerine iki tatlı kaşığı dolusu nane eklenir ardından bir buçuk bardak su konulur ve ocağa alınıp altı açılır kaynamaya başlayınca beş on dakika daha kaynatılır ve ocaktan alınır beş dakika kadar dinlendirilir ve ardından süzgeçten geçirilerek bardağa alınır ve sıcak sıcak içilir içerisine bir tatlı kaşığı da bal ilave ederek tatlandırabilirsiniz
]]>
Limon Sabunu https://www.limon.web.tr/limon-sabunu.html Fri, 02 Nov 2018 01:40:36 +0000 Limon sabunu, Öncelikle limon herzaman kullandığımız bir meyvedir. Hem vücudumuz için çok sağlıklı hemde mikrop öldürücü özelliği vardır. Limon mikrop öldürücü çok faydalı bir meyve oldğu için evimizden eksik
Limon sabunu, Öncelikle limon herzaman kullandığımız bir meyvedir. Hem vücudumuz için çok sağlıklı hemde mikrop öldürücü özelliği vardır. Limon mikrop öldürücü çok faydalı bir meyve oldğu için evimizden eksik etmeyelim. Limon kadar limon sabunu da en az limon kadar faydalıdır. Limon sabunu özellikle cilt sorunlarını yok ediyor. Cilt sorunlarını yok etmede etkili, bir cilt için çok faydalı bir bitki sabunu çeşididir. Limon sabunu limon yağından yapılan doğal bir sabundur. Sağlığmız için hiçbir zararı olmayan şifalı bir bitki sabunudur. Limon ekşi tadı ve mikrop öldürücü olduğu için özellikle kış aylarında güçlü C vitamini içeriyor ve nezle grip gibi hastalıklara karşı da  kullanırız. Limon sabunu  kuru ciltler, yağlı ciltler yada karma ciltler olsun herbiri için ciltlere kullanabilecek doğal bir sabundur.  Şifa kaynağı olan bu sabunlar pek çok rahatsızlığada iyi geliyor. Limon sabunu cildi pürüzsüz yapıyor ve dış etkenlerden koruyor. Özellikle problemli bir cildiniz varsa limon sabunu sizin cildinize çok iyi gelecektir. 

Limon Sabunu
Limon sabununun faydaları:
 • Limon sabunu ciltdeki gözenekleri açıyor cildinizin nefes almasını sağlıyor.
 • Eğer sivilce sorununuz varsa limon sabunu kullanın çok iyi geliyor.
 • Siyah noktaları yok etme etkisine sahiptir.
 • Vücudunuzda oluşan çillere iyi gelir ve yeni çillerin çıkmaları önler.
 • Limon sabunu dağal bir antiseptiktir.
 • Cildin nem dengesini sağlar. 
 • Limon sabunu köpüğü ile yapılan masaj baş ve vücud ağrılarına iyi gelir.
 Limon sabunu nasıl kullanılır:
Limon sabununu elinize, yüzünüze ve vücud temizliğiniz için kullanabilirsiniz. Eğer nasır için kullanacaksanız limon sabununu sorunlu bölgenize sürün ve üzerini streçle sarın. Sonra yarım saat kadar bekletin ve yıkayın. Limon sabunu kullandığınız zaman olumlu etkilerini göreceksininiz. Sivilce yada cildinizde  siyah noktalar  için hergün limon sabunu ile yüzünüzü düzenli bir şekilde yıkamanız gerekiyor.
]]>
Limon Suyu Diyeti https://www.limon.web.tr/limon-suyu-diyeti.html Fri, 02 Nov 2018 16:44:24 +0000 Limon Suyu Diyeti; Beslenme uzmanlarınca C vitamini kaynağı olarak tavsiye edilen limon suyu, aynı zamanda toksinlerin vücuttan temizlenmesine yardımcı oluyor. Oldukça fazla sorulan limonlu su zayıflatır mı ve limon suyu diye Limon Suyu Diyeti; Beslenme uzmanlarınca C vitamini kaynağı olarak tavsiye edilen limon suyu, aynı zamanda toksinlerin vücuttan temizlenmesine yardımcı oluyor. Oldukça fazla sorulan limonlu su zayıflatır mı ve limon suyu diyetinin faydası bulunuyor mu sorularına cevap olarak, limon suyu vücudu temizlemenin yanında yağların erimesinde yardımcı olduğunu söyleyebiliriz. Limonlu su ve zayıflama, limonlu suyun zayıflamaya nasıl yardımcı olduğu mevzusunda uzmanlar şu cevabı veriyor.

Limon ve su vücudun çok yağ tutmasının önüne geçiyor. Çünkü vücut susuz kaldığı zaman daha fazla yağ depoluyor, yeterli oranda su tüketirseniz normalden çok yağ depolanmasını önüne geçebilirsiniz. Limonun zayıflamaya yararı ise, kan dolaşımını hızlandırarak gün içerisinde durur durumda yakılan kalori oranı yükselmesinden ve vücudun yağı metabolize etme özelliğini yükseltmesinden dolayı meydana geliyor.

Limonlu suyun yararları, limon, doğal bir şekilde kan dolaşımını hızlandırdığı için selülitten korunmanıza yardımcı olabilir. Yüksek oranda C vitamini bulundurması, cilt bakımı için diğer bir iyi haber. 1 adet limonun suyu, günlük C vitamini ihtiyacının yaklaşık %30‘unu tek başına karşılıyor. Aynı zamanda asitli yapısıyla gıdalar vasıtasıyla tüketilen kalsiyumun daha kolay bir şekilde emilmesine yardımcı oluyor. Antioksidan vitaminler arasında bulunan C vitamininin yararları bunlarla sınırlı değil. Vücudu toksinlerden arındıran C vitamini kansere yakalanma olasılığını düşürüyor, kalp ve damarları koruyor.

Yine zengin C vitamini kaynağı olması nedeniyle bağışıklık sistemini güçlü bir duruma getiriyor. Zengin bir potasyum kaynağı olması nedeniyle kalp sağlığına, beyin ve sinir fonksiyonlarına iyi geliyor. Limonlu suyun yararları yazısında daha geniş bilgiye ulaşabilirsiniz. Limonlu Suyun hazırlanışı. Limonlu suyu hazırlamak için yalnızca yarım limon ve 1 bardak sıcak suya ihtiyaç duyacaksınız. Sıcak suya yarım limonun suyunu koyduktan sonra karıştırıp tüketebilirsiniz. Limonlu suyu kilo vermek maksatıyla tüketiyorsanız uzmanların tavsiyesi sabahları aç karnına içilmesi. Sabah kahvesini limonlu suyla değiştirebilirsiniz. Uyarı: Oldukça çok mide asidi oluşumuyla ilgili bir sorununuz bulunuyorsa, limon asitli bulunması ve mide asidini yükseltmesi sebebiyle sizin için uygun olmayabilir.
Limon Suyu Diyeti
Güne limonlu su içerek başlamanız için 6 sebep. Güne nasıl bir şekilde başladığınız oldukça önemlidir ve güne bir bardak ılık limonlu su içerek başlamak iyi bir fikir olabilir. Peki, güne limonlu suyla başlamanın yararları ise, cildi berraklaştırır ve onarır. C vitamini kırışıklıkların ve lekelerin azalmasında fayda sağlar. Ayrıca limon suyu kandaki toksinlerden arındırır ve bu da daha temiz bir cilde sahip olmanıza yardımcı olur. Sindirim yapılmasına yardımcı olur.

Limon suyunun sindirim sistemi üstündeki olumlu etkisi mevcuttur. Güne limonlu su içerek başlamak bağırsakların temizlenmesine destek olur, mide öz sularının salınmasını yükselterek sindirime yardımcı olur. Ayrıca hazımsızlık ve mide ekşimesi semptomlarının rahatlamasına da yardımcı olur. Fakat bazı insanlarda veya oldukça çok oranda içilmesi durumunda  mide ekşimesi oluşabilir veya bulunan mide ekşimesini kötü bir duruma getirebilir. İştahı düşürür ve kilo vermede destek olur.

Limonunun içinde çözünür bir lif olan pektin yer alır. Lif tokluk etkisi oluşturacağı için, pektin acıkmayı geciktirir. Daha uzun bir zaman tok hissedeceğiniz için atıştırma veya kötü yemek seçenekleri yapma oranı da düşer. İdrar yolunu temizler. Limon suyunun idrar söktürücü özelliği mevcuttur. Bu nedenle toksinler vücuttan daha hızlı bir biçimde atılır, bu da sistemin arındırılmasına ve sağlıklı bir şekilde kalmasına yardım eder. Fakat yüksek bir şekilde tüketilmesi oldukça çok idrar çıkılmasına ve vücudun su kaybetmesine sebep olabilir.

]]>
Limon Sarımsak Kürü https://www.limon.web.tr/limon-sarimsak-kuru.html Sat, 03 Nov 2018 07:54:07 +0000 Limon sarımsak kürü, bitkisel tedavi ile  tıp tedavisini birleştiren bir kürdür. Genelde alternatif tıp yöntemine karşı çıkan doktorlar limon ve sarımsak kürünün özellikle kalp damarlarına faydalı olduğunu s Limon sarımsak kürü, bitkisel tedavi ile  tıp tedavisini birleştiren bir kürdür. Genelde alternatif tıp yöntemine karşı çıkan doktorlar limon ve sarımsak kürünün özellikle kalp damarlarına faydalı olduğunu söylüyorlar. Limon ve sarımsak sahip oldukları özellikler sayesinde sağlık açısından  her zaman  tüketilmesi gereken sebzelerdir. İkisini bir arada kullanarak hazırlanan bu kür, bir çok hastalığa çare olmuştur. Mideyi rahatsız edeceği düşünülse de mide ülserini tedavi edici yönü de vardır. Damarları gevşetip yumuşatması, yağları , taşları eritmesi hem kalp sağlığı hem de bağışıklık ve sinir sistemi için fayda veren bir yöntemdir.

Limon sarımsak kürünün hazırlanışı:

 • 2 litre limon suyu
 • 40 diş sarımsak
 • 1 cam kavanoz

2 litre olacak kadar limonlar taze olarak sıkılır. İçerisine hiç bir şekilde su eklenmez. Alınan sarımsakların organik ve kuru olmasına dikkat edilir. 40 adet soyulur. Yıkama işlemi görmeden sarımsaklar, havanda ezilip  limon suyunun içerisine atılır. Bu karışım yeteri büyüklükte bir cam kavanozun içerisine konur. Kavanozun kapağı sıkıca kapatılır. Uzun süre bekleyeceği için cam kavanoz olmasında fayda vardır. Kavanoz ışık almayan oda sıcaklığında bir yere konur. Her gün düzenli olarak 2-3 kere limon suyuyla sarımsaklar özleşsin diye çalkalanır. Bu şekilde limon kürü 25 gün bekletilir. 25 günün sonunda sarımsaklar limon suyunun içerisinde erimiş olmalıdır.  

Limon sarımsak kürünün kullanımı:

Her gün gün düzenli olarak sabah kahvaltılarından en az yarım saat önce yarım çay bardağı limon sarımsak küründen içilir. Düzenli olarak tüketilmesi etki göstermesi açısından önemlidir. Aç karnına olması işi biraz zorlaştırsa da kürün içerisine tuz yahut şeker gibi hiç bir tatlandırıcı kullanılmamalıdır. Senede bir kez uygulanacak bir kür olduğundan tüm kavanozun bitiminden sonra tekrar bir küre hazırlamaya gerek yoktur. Lakin belli bir hastalığın tedavisi söz konusuysa uzman tavsiyesi ile tekrarlanabilir.

Limon Sarımsak Kürü

Limon sarımsak kürünün faydaları:

Limon ve sarımsak kürü, sağlıklı bir bünyede öncelik olarak fazla yağların yakılmasını sağlar ve zayıflamaya yardımcı olur. Romatizmaya dair tüm iltihap oluşumunu engeller. Kireçlenmeyi engelleyip eklem yüzeylerinin yeni ve sağlıklı olmasını sağlar. Kürün doğru uygulamayla içilmesi, yüksek olan kolesterolü düşürür. Pankreasın yeniler. Vücudun şeker oranını dengeler. Bağışıklık sisteminde de etkin bir rol oynayan limon ve sarımsak her türlü alerji için ideal bir önleyicidir. Kansere karşı koruyucu kalp damarları için faydalıdır. Midede  ve on iki bağırsakta oluşan ülser mikrobunu öldürür, rahatsızlık var ise tedavi eder. Damar iltihaplarını, tıkanmalarını, sertliklerini gidermeye yardımcı olur.  Böbrek ve safrada eğer taş var ise eritir, vücuttaki ödem ve şişliği giderir ve idrar söktürür. Beyin içinde sağlıklı bir kür olan limon ve sarımsak, tüm sinir sistemini, beyin hücrelerini yeniler, felç ve inme riskini Allah'ın izni ile  ortadan kaldırır. Özellikle kalp damar tıkanıklığı olan hastaların kullanmasında fayda vardır.

]]>
Elma Sirkesi Ve Limon https://www.limon.web.tr/elma-sirkesi-ve-limon.html Sun, 04 Nov 2018 05:58:01 +0000 Elma sirkesi ve limon, faydaları saymakla bitmezken, elma sirkesi özellik ile zayıflama ve sivilce için  yaygın olarak kullanılmaktadır. Elma sirkesi ve limon cilt bakımı yapmak çeşitli cilt sorunlarının  çözüm Elma sirkesi ve limon, faydaları saymakla bitmezken, elma sirkesi özellik ile zayıflama ve sivilce için  yaygın olarak kullanılmaktadır. Elma sirkesi ve limon cilt bakımı yapmak çeşitli cilt sorunlarının  çözümü olabilir. Elma sirkesini evde kendinizde  rahatlıkla  yapabilirsiniz.

Elma sirkesi ve limonun faydaları

 • Elmanın ve limonun vücuda olan faydalarının tümü elma sirkesinde ve limon suyunda da  mevcuttur.
 • Elma sirkesi ve limon karışımı sivilcelere karşı güçlü bir etkiye sahip.
 • İçerdiği elementler nedeniyle bağışıklık sistemini güçlendirebilir.
 • Sindirim sistemindeki düzen problemlerinin giderilmesini sağlar.
 • İlerleyen yaş gruplarında  kemik problemleri yaşayan kişiler elma sirkesi ile problemlerinden kurtulabilir.
 • Elma sirkesi ve saf su karışımını sabah aç karınla içtiğinizde metabolizmanız hızlanır.ve zayıflamaya yardımcı olur.
 • Bağışıklık sisteminizi güçlendirerek boğaz ağrıları, nezle ve grip gibi hastalıklarına  yakalanmanızı engeller.
 • Elma sirkesi ile kabızlık sorunununa çözüm bulunur. ve bağırsak gazına karşı çok iyi gelir.
 • Egzama ve yaralara sürüldüğünde  iyileştirici etkileri görülür.

 Cilt İçin Elma Sirkesi

 • Elma sirkesini saf su ile karıştırıp cilt bakımı sonrasında tonik olarak kullanmanız durumunda  cildiniz için pozitif sonuçlar ortaya koyar.
 • Cilt lekelerine karşı elma sirkesini limon  ile karıştırıp yatmadan önce  cildinize uygular ve bunu birkaç hafta  tekrarlarsanız güzel sonuçlar alırsınız.
 • Yarım bardak  elma sirkesi ve  yarım bardak saf suyu karıştırıp cildinize uygularsanız güneş lekeleri ve vücut çillerin giderilmesini yardımcı olur.
 • Saf Su ile seyrelttiğimiz elma sirkesini nasırlı olan bölgeye sürdüğünüzde kısa vakit  içinde iyileşme durumu sağlanabilir.
 • Kurumuş ve çatlamış ellerinizi ve cildinizi su ile incelttiğiniz elma sirkesiyle 10 dakika boyunca sürerseniz  elleriniz zaman içinde  yumuşayacaktır.
Elma Sirkesi Ve Limon

Not: Elma sirkesi cilde direk uygulanırken yalnız başına uygulandığında negatif etkileri olabilir. Elma sirkesini su ile seyreltip kullanmalı ve güneşten uzak tutmak amacıyla akşam vakitlerinde  uygulamalısınız.

Elma Sirkesi Limon ve Ballı Zayıflama Kürü

Fazla kilolar çoğu zaman estetik anlamda bazen de sağlık açısından kişiyi rahatsızlık veren  bir durumdur. Bu durumdan kurtulmak için kişi çeşitli yollara başvurabilir. Sağlıklı bir şekilde kilo kaybı için kimyasal içerikli zayıflama ürünlerinin yerine doğal ürünler tercih edilebilir. Ev ortamında hazırlanması oldukça basit olan zayıflama karışımları ile de sağlıklı bir şekilde kilo kaybı sağlanlanabilir.. Sağlıklı bir şekilde kilo kaybetmek isteyenler için bu kür  zayıflama karışımı denenebilir. Elma sirkesi ve bal ile birlikte hazırlanan karışımın her hangi bir yan etkisi bulunmamakta.

 Zayıflama Kürü İçin Gerekli Malzemeler

 • 3 çorba kaşığı elma sirkesi
 • 3 su bardağı
 • 2 tatlı kaşığı bal
 • 2 dilim limon
 • 3 su bardağı su

Zayıflama Kürünün Hazırlanışı

3 su bardağı kadar su kaynatılır ve ocaktan alınır. İlk sıcaklığını atan su içine  3 çorba kaşığı elma sirkesi, 2 tatlı kaşığı bal ilave edilerek homojen bir karışım hazırlanır. Hazırlanan karışım sabahları ve akşamları olmak üzere  aç karnına yemeklerden önce 1 fbardağa 2 dilim limon ilave edilerek içilmelidir. Çok etkili zayıflama kürü olan bir kür ile beraber uygun bir diyet yapılabileceği gibi diyet uygulanmadan da  tek başına tüketilebilir. Fakata uygun bir diyet ile birlikte yapıldığında  zayıflama süreci daha kolay ve hızlı olacaktır. Zayıflamak amacı ile kullanılan en sağlıklı yöntemlerden biri de doğal zayıflama karışımlarıdır.

]]>
Göbek Eriten Limon Kürü https://www.limon.web.tr/gobek-eriten-limon-kuru.html Sun, 04 Nov 2018 12:55:08 +0000 Göbek Eriten Limon Kürü, Pek çok kadın, fazla kilolardan ziyade vücudun kol, göbek ve kalça kısımlarına orantısız şekilde yığılan yağlardan şikayet eder. Belli bir bölgede,kilo alımı ile yağın birikerek orantısız bir Göbek Eriten Limon Kürü, Pek çok kadın, fazla kilolardan ziyade vücudun kol, göbek ve kalça kısımlarına orantısız şekilde yığılan yağlardan şikayet eder. Belli bir bölgede,kilo alımı ile yağın birikerek orantısız bir görüntü meydana getirmesi estetik açıdan çok rahatsız edici bir hale dönüşmektedir. Özellikle otuzlu yaşların ortalarına gelindiğinde bu sorun, içinden çıkılmaz bir hal almaktadır. Diyet yapılarak kilo verilmesine rağmen bu bölgelerde biriken yağlarda pek fazla azalma gözlenmemektedir. İşte limon kürü tam da bu sorunu ortadan kaldıran bir kür dür. Pul biber yağ parçalama özelliği sayesinde yağları parçalar, limon ve yoğurt ise, vücuda tazelik ve gerginlik vererek, vücudun diri kalmasına yardımcı olur. 

Göbek Eriten Limon Kürü Malzemeler:
 • 2 çorba kaşığı yarım yağlı yoğurt( mümkünse ev yapımı)
 • Yarım limon suyu
 • 1 çay kaşığı kırmızı pul biber
Hazırlanışı Ve Uygulanışı:

Bir çorba kasesinde malzemeleri karıştırıyoruz. Yoğurdun rengi pul biberden dolayı pembeleşecek tir.  Bu karışımı her gece yatmadan yarım saat önce tüketiyoruz. İki hafta boyunca hiç aksatmadan devam ediyoruz. İki haftanın sonunda bir hafta ara verip tekrar devam ediyoruz. Bu şekilde istediğiniz görünüme gelinceye kadar devam edebilirsiniz.
Göbek Eriten Limon Kürü
Düzenli bir şekilde uygulandığı takdirde bu kür vücudunuzu toparladığı gibi, sağlıklı bir şekilde kilo vermenizi de sağlayacaktır.

Not: Midesinde her hangi bir sorunu olanlar ve pul biber alerjisi olan kişilerin doktoruna danışmadan kullanmaları sakıncalı olabilir. fit bir görünüme kavuşmak isterken sağlığınızdan olmayın.
]]>
Limon Yağının Cilde Faydaları https://www.limon.web.tr/limon-yaginin-cilde-faydalari.html Sun, 04 Nov 2018 22:00:45 +0000 Limon yağının cilde faydaları: Limonun ciltteki bilinen en önemli özelliği renk açıcı ve leke giderici olmasıdır. Limondan elde edilen limon yağı içerisinde bulunan c vitamini barındırmaktadır. Her gün kullanılan limon Limon yağının cilde faydaları: Limonun ciltteki bilinen en önemli özelliği renk açıcı ve leke giderici olmasıdır. Limondan elde edilen limon yağı içerisinde bulunan c vitamini barındırmaktadır. Her gün kullanılan limon yağı en az limon kadar cilde faydalı olacaktı. Canlı ve parlak bir cilt isteyenlerin tercih etmesi gereken limon yağının cilde bir çok faydası vardır.  Limon bir çok temizleme ürünü içerisinde kullanılmaktadır. Bir çok ülkede  cilt hastalıkları tedavisinde m.ö 800 lü yıllardan günümüze kadar ulaşmayı  başarmıştır. Limon yağı, daha olgunlaşmamış limon kabuğundan elde edilmektedir.  Limon yağının cilde faydaları arasında, cilt yüzeyini temizleme, cildi ölü derilerden arındırma vardır.Limon yağını lavanta yağı ile karıştırıp cilde sürmek ciltte rahatlama sağlamaktadır. Dikkat edilmesi gereken en önemli husus, limon yağını cilde uyguladıktan sonra kesinlikle güneş ışığına çıkılmaması gerekir. Aksi takdirde ciltte tahriş ve kızarıklık meydana gelmektedir.

Limon Yağının Cilde Faydaları
Limon yağının cilde faydaları: 
 • Limon yağı tonik görevi görür. Temizlenmiş cilde uygulandığında cildi canlandır.
 • Limon yağı yağlı ciltlerde etkilidir. Fazla yağı alarak cildi dengelemektedir.
 • Limon yağını tüm cildinize masaj yaparak uyguladığınızda cildin nefes almasını sağlarsınız.
 • Antiseptik özelliği bulunduğundan dolayı cildi mikroplardan koruyarak, sivilce ve siyah nokta oluşumunu engeller.
 • Limon yağı siğillerde de etkilidir. Siil olan bölgeye sürüldüğü zaman hızlı bir şekilde siilin iyileşmesini sağlamaktadır.
 • Limon yağının ayak bakımına da katkısı vardır. Çatlayan topuklara sürüldüğünde yumuşama sağlamaktadır.
Ayrıca ciltte oluşan küçük enfeksiyonların tedavisinde, limon ve lavanta yağını bir kap suyla karıştırarak, bir havluyu bu karışıma batırıp sorunlu bölge üzerinde 10 dakika kadar bekletip kullanabilirsiniz. Faydasını göreceksiniz.
]]>
Yüze Limon Sürmek https://www.limon.web.tr/yuze-limon-surmek.html Mon, 05 Nov 2018 16:51:28 +0000 Yüze Limon Sürmek, genel olarak yüzde oluşan siyah lekelerin, sivilcelerin, oluşan yaraların erken tedavisinde yardımcı olarak kullanılmaktadır. Limonun içerisinde var olan c vitamini ciltte daha çabuk iyileşme etkisi oluşt Yüze Limon Sürmek, genel olarak yüzde oluşan siyah lekelerin, sivilcelerin, oluşan yaraların erken tedavisinde yardımcı olarak kullanılmaktadır. Limonun içerisinde var olan c vitamini ciltte daha çabuk iyileşme etkisi oluşturarak cilde koruma sağlar. Limon doğal antibakteriyel yapısı olduğundan dolayı sivilcelerin daha kısa sürede iyileşmesine yardımcı olmaktadır. Sivilcelerden şikayetiniz varsa eğer ve maske hazırlayacak vaktiniz yoksa bir limonu ortadan ikiye keserek sivilcelerin olduğu bölgeye yüz bölgesine sürün. 15 dakika bekleterek bol suyla yıkayın. Bu uygulamayı düzenli olarak yaptığınızda sivilcelerin azaldığını ve iyileştiğini göreceksiniz. Yüze limon sürmek yüzdeki gözenekleri temizleyici etkisi olduğundan ve aynı şekilde sivilcelere de iyi gelen bir maske hazırlamak istendiğinde 2 kaşık limon suyunu, 2 çay kaşığı yoğurt, 2 çay kaşığı bal ve 1 yumurta akıyla karıştırarak yüzünüze sürmelisiniz. Karışımı 15 dakika yüzünüzde bekletip bol suyla yıkayın.

 • Yüzde oluşan Lekeler İçin Yüze Limon Sürmek: Limonda bol miktarda bulunan sitrik asit yani diğer bir adıyla limon asidi cilt lekelerine karşı en etkili doğal çözümlerden bir tanesidir. Yüze limon sürmek düzenli olarak yapıldığında yüzde oluşan lekelerin görünümünü önemli oranda hafifleyecektir.
 • Aşırı Yağlı Ciltler İçin Yüze Limon Sürmek: Aşırı yağlı bir cildiniz varsa eğer bu yağ yüzünden parlayan bir yüzle dolaşmak zorunda kalıyorsanız içerisinde limonun kullanıldığı doğal yüz maskelerini kullanmalısınız. Limon yüzdeki fazla yağı alır ve yağ dengesini sağlayarak cildin daha az yağlanmasına yardımcı olmaktadır.
 • Kepeği Önlemek İçin Yüze Limon Sürmek: Bir cilt sorunu olan kepeği gidermek, en azından hafifletmek amacıyla limon kullanılabilir. Bunun için önerilen maske tarifi ise; 2 yemek kaşığı taze sıkılmış limon suyunu 2 çay kaşığı Hindistan cevizi yağı içerisine, 2 çay kaşığı zeytinyağı ve 2 çay kaşığı balla karıştıralım. Bu karışımı masaj uygulayarak yüzünüze sürün ve 15 dakika beklettikten sonra yüzünüzü ılık suyla yıkayın.
 • Gözenekleri Temizlemek İçin Yüze Limon Sürmek: Yağlı ciltlerin başlıca sorunlarından biri olan gözenekler, yüzde oluşan fazla yağ nedeniyle tıkanma olayıdır. Tıkanan gözeneklerin sebep olduğu en büyük problemde sivilce oluşumunu tetiklemektir. Bu gibi sorunlardan korunmak amacıyla limon yüzde kullanılabilir. 2 kaşık Hindistan cevizi suyu içerisine 5 damla limon damlatın. Bu karışımı pamukla yüzünüzü temizlemek için kullanmalısınız. Hindistan cevizi suyu yerine sadece normal saf suyu da kullanabilirsiniz.
 • Cilde Canlılık Vermek İçin Yüze Limon Sürmek: Cildin rengini açan ve lekelerin görünümü hafifleten limon asidi ve cildi besleyen C vitamini ciltte kullanımında çok iyi bir kaynak olan limon düzenli olarak ciltte kullanıldığında solgun cilde canlılık oluşturur, doğal bir parlaklık verir ve cildin daha pürüzsüz görünmesine yardımcı olmaktadır.

Yüze Limon SürmekYüze limon sürmek çok faydalıdır fakat cilt bakımında kullanıldığında dikkat edilmesi gereken bazı noktalar da vardır. Limon ciltteki yağı giderir. Bu durum yağlı ciltler için istenen bir durum olmasına rağmen kuru ve hassas ciltlerde problem oluşturabilir. Örnek verecek olursak eğer limonu yüzünüze sürdükten sonra aşırı kuruluk oluşur ve buna bağlı olarak pullanma meydana gelir, kızarıklık görülebilir. Kuru ve hassas bir cilde sahip olan kişiler limonu direkt yüze sürmek yerine bal ve yoğurt gibi cilde yumuşatıcı etki oluşturan diğer malzemelerle karıştırarak kullanmaları gerekmektedir. Limon yüze uygulanarak sivilce ve güneş lekeleri giderilmeye yardımcı olur. Limonun bu özelliği var fakat çok kısa sürede sonuç vermesini beklememek gerekir. Limonun etkisini göstermesi için düzenli olarak kullanılması gerekir ve en az 6 hafta sabırlı olmalısınız.

]]>
Limonda Şeker Varmı https://www.limon.web.tr/limonda-seker-varmi.html Mon, 05 Nov 2018 23:07:50 +0000 Limon da Şeker Var Mı, Limon her yönü ile mucize ve kullanım alanı çok fazla bir bitkidir. Limon mutfakta her türlü yemeği tatlandırmak için kullanılmakla birlikte, kozmatik ürünlerinden, ilaç sektörü ne kadar bir çok alanda Limon da Şeker Var Mı, Limon her yönü ile mucize ve kullanım alanı çok fazla bir bitkidir. Limon mutfakta her türlü yemeği tatlandırmak için kullanılmakla birlikte, kozmatik ürünlerinden, ilaç sektörü ne kadar bir çok alanda kullanılmaktadır. 

Limon her yönü ile tam bir şifa hazinesi olma özelliğine sahiptir. Tansiyondan şeker hastalığına varıncaya kadar bir çok hastalıkta, önleyici özelliğinin yanı sıra, etkilerinin de azaltılmasın da da son derece faydalı olduğu hem hastalar hemde uzmanlar tarafından gözlenmiştir bir durumdur. Özellikle kış aylarında grip ve soğuk algınlığının önlenmesinde ve tedavisinde limon dan daha iyi bir alternatif düşünülemez.

Limonda Şeker Varmı
Son zamanlarda limonun şeker içerdiği ve şeker hastalığı bulunan kimselerin tüketmesinin sakıncalı olduğu söylentileri ortaya atılmaktadır. 
Her meyve kategorisine giren üründe şeker bulunduğu doğrudur. Muz elma, üzüm, karpuz, kavun, hatırı sayılır derecede şeker içeren meyvelerdir. Yerleşim yerine göre, bazı bölgelerde üretilen portakallarda bile az miktarda olsa bile şeker bulunmaktadır. Fakat limon farklıdır. 

Limon doğası gereği asit içerdiği için diğer meyveler kadar yüksek şeker  bulunması imkansızdır. Limonda sadece yüzde bir oranında şeker vardır. Bazı limonlarda bu oran limonun yetiştiği bölgeye göre nadirde olsa yüzde üçe çıkabilmektedir. Bu oran ise, diğer meyvelere göre kıyaslandığında devede kulak denilecek orandadır. Dolayısı ile şeker var korkusu ile bu muhteşem özelliklere sahip olarak yaratılmış bitkiden uzak durmanın hiç bir anlamı yok..
]]>
Limon Sirkesi https://www.limon.web.tr/limon-sirkesi.html Tue, 06 Nov 2018 20:52:05 +0000 Limon sirkesi çok yararlı sirkelerden bir tanesidir. Burada bu sirkenin faydaları ve tarifi verilecektir. Limon sirkesinin yapılışı için malzemeler: 1 kilogram  limon 3 Limon sirkesi çok yararlı sirkelerden bir tanesidir. Burada bu sirkenin faydaları ve tarifi verilecektir.
 
Limon sirkesinin yapılışı için malzemeler: 
 • 1 kilogram  limon 
 • 3 lt  su 
 • 200 g  tuz 
 • 1 çay kaşığı tere tohumu bir çay kaşığı hardal tohumu 
Yapılışı: 
Limonlar, kabukları soyularak, posalarıyla beraber cam bir kavanoza yerleştirilir. Bütün malzeme içerisine boşaltılır, ağzı sıkıca kapatılır. Karanlık ve serin bir köşede bir ay bekletilir. Bu arada aklıma iştirak eden bir kür tarifi de ekleyeyim. Yaşlılık lekeleri amaçlı hazırlayacağınız bu kürün faydasını göreceksiniz.

Limonlu Sirke Ve Zayıflama Ile Ilgili 
 
Piyasada nadir yer alan elmalı sağlamak limonlu sirkesini çok üreten şirket yok. Yararları çok olmakla beraber zayıflamaya'da çok iyi geldiği bilinmektedir.  Zayıflamak talep eden bireyler elmalı sağlamak limonlu sirkeyi içmelidirler. Zayıflamak amaçlı çoğunlukla elma sirkesi öneri edilir ama elma sirkesinin limon sirkesi ile karışımı ek olarak iyi kilo vermenizde destekçi olur. Sabahları aç karnına içilen elmalı sağlamak limonlu sirke ile 2 sağlamak 3 ay ek olarak sonra zayıfladığınızı göreceksiniz.
Limon Sirkesi 
Limonlu Sirkenin Yararları Nelerdir 
 • Cildi parlatmasının yakınında sivilce ve siyah noktalarda çok etkilidir 
 • Ağız kokusunu karşılar ve boğaz ağrılarını keser
 • Kalp çarpıntısını karşılar  
 • Boğaz ve akciğere çok yararı yer almaktadır
 • Vücuda güç verir 
 • İdrar sökücüdür ve sindirimi çok kolaylaştırır
 • Damar sertlikleri ve tıkanıkları önlemektedir
 • Kan dolaşımını kolaylaştırmasının yakınında kanaat temizler
 • Soğuk algınlığı, öksürük benzeri hastalıkları azaltır
 • Vücuttaki çoğu ağrıları hafifletir, mikropları öldürür
 • Baş dönmesi, mide bulantısı ateş ve tansiyonu düşürür   
 • Diş ve diş etlerini kuvvetlendirir ve güçlendirir 
Piyasada yer alan birtakım sirkelerin sıhhat bakımından da zarar veren olduğuna dikkat çeken uzmanlar,  piyasaya sundukları natürel sirkeleri deneyenlerin ise bir ek olarak kullandığını belirtti. Tamamı ile organik durumda olan sirkelerin tahmini bir sene fermantasyon yolu faydalanılarak bekletildikten ek olarak sonra kullanım alanına hazırlıklı duruma getirildiğini belirten Alıç, elma, enginar, nar, limon, böğürtlen, üzüm ve gilaburu olmak üzere 8 tür natürel sirkemiz yer alıyor. Bu sirkelerin her birinin kendine has nitelikleri var. Alıç sirkesi kalp, damar, siniri sıkışması ve ritim bozukluklarında fayda sağlıyor. Elma sirkesi yağ yakıcı özelliğinin yanında zayıflama ve rejim uygulamalarında da kullanılıyor. Bununla beraber elma sirkesi karaciğer yağlanmasını engelliyor. Saç ve beden temizliğinde de kullanılabiliyor. Enginar sirkesi karaciğer hastalıkları ve kolesterol amaçlı fayda sağlarken mide ve bağırsak rahatsızlıklarında dezenfekte özelliği taşıyor. Antioksidan, kan silme ile ishal kesmede çok fazla miktarda önerdiğimiz nar sirkesinin tansiyon ve kolesterol düşürücü özelliği de yer almaktadır. C vitamini özelliği yer alan limon sirkesi savunma sistemi rahatsızlıkları, kan yağlarını silme ve enfeksiyon hastalıklarında kullanılıyor. Böğürtlen sirkesinin inflamasyon kurutucu özelliği yer alırken, şeker hastalıkları ve kadın hastalıklarında da kullanılıyor. Bununla beraber boğaz ve bademcik ağrıları içerisinde böğürtlen sirkesini öneriyoruz. Üzüm sirkesi çoğunlukla turşu imalatı amaçlı kullanılıyor. Ancak ayak ağrılarında da fayda imkanı sunan bir özellik taşıyor. Gilaburu dediğimiz sirke ise idrar yolu enfeksiyonlarında çok gösterişli bir şifa kaynağı varken,  böbrek hastalıkları amaçlı de öneri edilen bir üründür. Ayrıca şifalı bitkisel ürünlerimizi web sitemizden de piyasaya sunuyoruz. İlçemizin yanında etraf il ve ilçelerden de ürünlerimizi talep edenler oldu "  diye]]> Limon Çiçeği Reçeli https://www.limon.web.tr/limon-cicegi-receli.html Wed, 07 Nov 2018 07:51:34 +0000 Limon Çiçeği Reçeli, enfes kokusu olan, sabah kahvaltılarında tüketildiği zaman iştah açıcı bir özelliği olan ayrı bir lezzet olmaktadır. Limon çiçeği reçeli kültürümüzde yaygın olarak yapılmamaktadır fakat a Limon Çiçeği Reçeli, enfes kokusu olan, sabah kahvaltılarında tüketildiği zaman iştah açıcı bir özelliği olan ayrı bir lezzet olmaktadır. Limon çiçeği reçeli kültürümüzde yaygın olarak yapılmamaktadır fakat ayrı bir lezzet oluşturduğu bilinen hususlardandır. Bu makalemizde afiyetle tüketmiş olduğumuz limon çiçeği reçeli yapım aşamasını ve reçelin içerisinde kullanılan malzemeleri sıralayacağız. Hadi kolları sıvayarak işe koyulalım. Hepiniz kolay gelsin. 

Limon Çiçeği Reçeli Malzemeler: 
 • 2,5 su bardağı ayıklanmış limon çiçeği
 • 5 su bardağı su

Limon Çiçeği Reçelinin Şerbeti için:

 • 3,5 su bardağı su
 • 500 gram toz şeker
 • Bir miktar limon suyu
Limon Çiçeği ReçeliLimon Çiçeği Reçeli Hazırlanışı:

Limon çiçeği reçeli yapılışına ilk olarak limon çiçekleri içerisinde olan sarı çiçeğinden ve sapından ayıklayarak başlayalım. Kaynayan su içerisinde bir kaç taşım kaynatalım. Suyu süzelim ve bir tepsiye üzerini kapatacak şekilde su ve limon suyu ile kapatılır. Güneşte beyazlaması amacıyla 2 saat kadar bekletilmelidir. Bizde diğer yandan su ve şeker ile yumuşak bir şerbet hazırlayalım ve hazır olan şerbetin içerisine bir kaç damla limon suyu damlatalım. Suyu süzülmüş olan limon çiçeklerini şerbete ilave edelim. Kıvam tuttuğunda ocağın altını kapatalım ve reçeli kavanoza aktaralım. İlk günlerde biraz fazla aroması olur fakat biraz dinlendirerek tüketirseniz eğer çok lezzetli olacaktır. Bu aşamadan sonra reçel hazır durumdadır. Afiyet olsun.
]]>
Limon Maskesi https://www.limon.web.tr/limon-maskesi.html Wed, 07 Nov 2018 09:47:47 +0000 Limon Maskesi, sivilcelerin giderilmesi için kullanılmaktadır olan en etkili cilt maskesi olarak bilinmektedir. Sivilceler ergenlik döneminde yaşanan hormon dengesizliklerden dolayı oluşabileceği gibi tıkanan cilt gözeneklerin Limon Maskesi, sivilcelerin giderilmesi için kullanılmaktadır olan en etkili cilt maskesi olarak bilinmektedir. Sivilceler ergenlik döneminde yaşanan hormon dengesizliklerden dolayı oluşabileceği gibi tıkanan cilt gözeneklerinin cilt üzerinde bulunan bakterilerin üremesi için uygun bir ortam oluşturmasından dolayı görülür. Cildin aşırı yağlı olması durumunda gözeneklerin tıkanması kolaylaşır ve sivilceler bundan dolayı yağlı ciltlerde daha fazla kendini gösterir. Bakteri sayısı gözeneği tıkayacak kadar çoğaldığı zaman sivilce bölgesi iltihaplanmaya başlar. Sivilcelerin kızarık, şiş olması, hassas olması bu iltihaplanmadan dolayıdır. Sivilceye zamanında tedavi edilmezse eğer iltihap cildin alt katmanlarına inerek sivilceyi kiste dönüşür. Kistler ise çok ağrılı olarak görülür ve cilt yüzeyinde kalıcı iz bırakma ihtimalleri oldukça yüksektir. İltihaplı yada iltihaplanması muhtemel cilt yaralarının, sivilcelerin tedavisinde kullanılan kremlerin çoğunluğunda C vitamini içerdiği düşünüldüğü zaman limon maskesi sivilce tedavisinde kullanımı sağlanır.

Limon maskesi sivilcelerin tedavisinde mucize bir çözüm olmadığını ve bununla ilgili bir bilimsel araştırma sonucununda bulunmadığını da belirtmek gerekir. Limon, iltihabı önleyici özelliği olmasının yanı sıra içi dolu sivilcelerin daha kısa süre içerisinde kurutulması amacıyla cilt üzerinde kullanımı sağlanır. Bunun yanı sıra limon, asitli içeriği sayesinde sivilce ve güneş lekelerinin görünümünü hafifletmek amacıyla önerilen doğal ürünler arasında yer alır. Son zamanlarda canınızı oldukça sıkan, elinize ve gözünüze sürekli olarak takılan bir sivilce veya sizi rahatsız eden sivilce iziniz varsa eğer limon maskesi sayesinde haftada 1-2 gün 10 dakikalık bir bakımla kolayca sivilcelerden kurtulabilirsiniz. Limon maskesini cilt üzerinde sivilceleri gidermede kullanmak için bir parça pamuğa taze olarak sıkılmış olan limondan birkaç damla damlatarak sivilcelerin üzerine sürülmeli ve sürülen limon maskesini ciltte kuruyana kadar bekletilmelidir. Cilt daha sonra ılık suyla yıkanmalıdır. Limon maskesi cilde kuruluk sağlayacağından dolayı her uygulamadan sonra nemlendirici krem sürmeyi ihmal etmemelisiniz. 

Limon Maskesi

Limon Maskesi 

Başlı başına limon maskesi ciltte kullanımında etkili olan bir dezenfektan olarak bilinir ve bundan dolayı limon maskesinin bu dezenfektan özelliği sayesinde ciltteki sivilceler en aza indirerek zamanla yok olmasına ortam oluşturur. Limonun içerisinde var olan c vitamini ve limon asidi hücrelere tazelik oluşturur, cilde canlılık sağlar, sivilce izlerini yok eder, aşırı yağlanmayı önler ve cildi sıkılaştırır. Bundan dolayı da ciltte sivilce oluşumunun önüne geçilmiş olur. Limon maskesi başlıca özelliği belirtildiği gibi hem sivilceleri, hem de hamilelikten veya güneşten oluşan lekeleri, ciltteki yaralara en kısa sürede yumuşaklık sağlamasıdır.

Limon Maskesi Hazırlanışı ve Uygulanışı:

Limon maskesi hazırlanışına ilk olarak 1 adet limonu sıkarak, çıkan suyu bir pamuk yardımıyla göz ve dudaklara gelmemesi kaydıyla yüzünüzün tamamına masaj şeklinde hafifçe uygulayın. Yalnız sivilceleri patlatmamaya özen gösterin, bu işlemi yaparken olabildiğince nazik davranmalısınız. Limonu sivilcelere uyguladığınızda, kaşınma ve yanma olur, fakat bu normal olan bir durumdur. Bu uygulamadan sonra sabah uyandığınız zaman, yüzünüzü ılık suyla durulamanız gerekir. Bu aşamada yastık kılıfına da özen göstermeniz gerekecektir. Yastık kılıfını günlük yenilemeniz gerekir ve aynı zamanda kılıfın ütülü olmasına özen göstermelisiniz. Fazla miktarda limon maskesini sivilcelere uygulamak fayda yerine zarar oluşturur. Sivilcelerin tam tedavisi bir kaç ay devam edebilir ve sivilce oluşumlarını kontrol etmek için bu süre içerisinde sürekli tedavi gerekir. Limon maskesi sivilceler de kullanımı sivilce tedavisinde işe yarayacağını garantisi yoktur.

]]>
Maydanoz Limon Kürü https://www.limon.web.tr/maydanoz-limon-kuru.html Wed, 07 Nov 2018 23:47:50 +0000 Maydanoz Limon Kürü, çok yapılmasa da bazen bazı bayanların tercihi olup zayıflamak, yağ yakma ve iltihapları söktürmek için kullanılmaktadır. Limonun sarı kabuğunun içinde taşıdığı sırları ile limon kendi başın Maydanoz Limon Kürü, çok yapılmasa da bazen bazı bayanların tercihi olup zayıflamak, yağ yakma ve iltihapları söktürmek için kullanılmaktadır. Limonun sarı kabuğunun içinde taşıdığı sırları ile limon kendi başına bir şifa deposu olmaktadır. Limonun faydaları ise bildiklerimizin çok daha fazlasına sahiptir. Limonun faydaları yanı sıra kullanımı ise genellikle mutfakta ki kullanımı ile sınırlı kalmaktadır. Fakat kimse limonun kür yapılarak tüketildiğinde ne kadar faydalı ve vücutta ki hastalıklardan nasıl kurtuluş yolu olduğunu bilmemektedir. Birde limonun en faydalı yeri ise sarı kabuğunun hemen altında bulunan beyaz tabakası olmaktadır. Fakat bizler limonun beyaz tabakasını hemen hemen bilmemekteyiz bile. Bu beyaz olan tabaka genellikle kullanılmadan atılmaktadır. Benim sizlere önemli bir tavsiyem ise limonun beyaz tabakasını zaman zaman meyve gibi tüketmeye çalışın. Limonun vitamini ve faydası dışında gençleştirici etkisi ve güzelleştirici etkisi vardır ve yaşlanmayı geciktirmektedir. Maydanoz limon kürü tüketildiği zaman yüksek tansiyonu düşürme etkisi olmaktadır, iştah azaltıcı etkisi bulunur, bağışıklığı güçlendirir, karaciğerin temizlenmesine yardımcı olur. Maydanoz limon kürü bağırsaklarda, böbreklerde ve aynı zamanda akciğerde temizleyici özelliği sayesinde olumlu olarak faydaları bulunmaktadır. Maydanozun antioksidan etkisinin olmasından dolayı oldukça fayda sağlamaktadır. Sindirimi kolaylaştırıcı etki oluşturan maydanoz limon kürü zayıflamada oldukça etkili olmaktadır.

Maydanoz Limon Kürü

Maydanoz limon kürü uygulamak ise doğru zaman seçilmelidir. Kürü uygulamak için en uygun zaman ise kışın yorulmakta olan karaciğeri bu kür ile hafifletilecek yaz mevsimi başı olmaktadır. Maydanoz limon kürü uygulaması ise günde yarım limon içerisine 5-6 dal maydanoz ilave ederek sıvı hale getirilmesiyle tüketilerek uygulanmaya başlanmaktadır. Daha sonra iki günde bir yarım limon içerisine 7-8 dal maydanoz ilave edilerek artırılmalıdır. Daha sonra üç hafta içerisinde 5 limon ve maydanoz da artış olur. Limon kürü günde beş limona ulaşılınca iki günde bir yarım limon azaltılır, tam olarak 40 günde tamamlanmaktadır. Bu kürde ise hazırlanan bir bardak limonlu su isteğe bağlı soğuk isteğe bağlı da sıcak veya ılık da tüketilebilir. Ancak limon kürü tüketemeyen kişi düşük tansiyon sıkıntısı yaşayan kisi, mide rahatsızlığı olan kişi, ülser, gastrit ve buna benzer hastalıkları olan kişiler kesinlikle kullanmamalıdır. Maydanoz limon kürü olarak kullanılan bu kür bir diğer şekliyle de yoğurt ile birleştirilerek zayıflama ve göbek eritme gibi çözümler uygulanabilmektedir. Yoğurtlu maydanoz limon kürü en az iki 2 hafta kesintisiz olarak devam etmektedir. İlk birinci haftadan sonra arada ki fark görülmeye başlamaktadır. Zayıflamak vücutta biriken fazla yağların yakılması durumuna getirilmemektedir. Açıkçası su kaybederek ve kas eriterek de kilo vermek mümkün olmaktadır ancak bu sağlıklı bir zayıflama olarak kabul edilmemektedir. Bundan dolayı yağ yakımını kolaylaştıracak besinler tüketilmesi kilo verilmesi için güzel bir başlangıç olmaktadır ve güzel bir adım olmaktadır.  Bundan dolayı yoğurt limon kürü yağ yakarak zayıflama süresini hızlandırmaktadır. Yani 3-4 haftada 6-7 kilo verilmesini sağlamaktadır. Maydanoz limon kürü düzenli olarak kullanımında sizde olumlu etkilerini göreceksiniz. Dikkat edilmesi gereken ise tüketiminde aşırıya kaçılmaması belirtilen miktara uyulmasıdır.

]]>
Limonla Saç Açma https://www.limon.web.tr/limonla-sac-acma.html Thu, 08 Nov 2018 04:15:41 +0000 Limonla Saç Açma, Limon suyu ile  saç açma işlemi çok eski dönemlerden beri  yapılan ve günümüzde de uygulanmaya devam eden bir yöntemdir. Özellikle koyu renk saçlara sahip olan kişiler limon suyu kullanarak saç rengini Limonla Saç Açma, Limon suyu ile  saç açma işlemi çok eski dönemlerden beri  yapılan ve günümüzde de uygulanmaya devam eden bir yöntemdir. Özellikle koyu renk saçlara sahip olan kişiler limon suyu kullanarak saç rengini açarlar. Limon ile saç açma yöntemini genellikle kumral veya kumrala yakın saç rengine sahip olanlar birkaç ton açmak için kullanır. Kumral saçlara yakın olanların saçlarının rengini açmak için kullanılabileceği tarifler şunlardır:
 • Limon (Kişinin saçlarının uzunluğuna kısalığına bağlı olarak 3 ya da 4 adet )
 • Su (1,5 veya 2 litre kadar )
Limonla Saç AçmaHazırlanışı ve Uygulanışı: İlk olarak bir kabın  veya bir tas içine  suyu koyun daha sonra ortadan ikiye bölüp kestiğiniz limonları bu suyun içine sıkın. Bu suyu duş yaptıktan sonra  durulama olarak saçınıza dökün. Dökme işlemini yavaş yavaş yapın ve saçlarınıza masaj yaparak uygulayın. Bu masajla karışımın saçlara daha iyi yedirilmesini sağlarsınız. Durulamayı bitirdikten sonra size yapmanız gereken tek şey güneşe çıkmaktır. 1,5 veya 2 saat süresince  güneşte güneşlenin  ve saçlarınıza güneşin temas etmesini sağlayın. Saçlarınızı ne kadar güneşte tutarsanız, saçlarınızın tonu o kadar açılacaktır. Saç rengini açarken dikkat edilmesi gereken şeyler vardır.Limon ile saç renginizi açarken dikkat edilmesi gereken en önemli husus güneşte fazla kalmamaktır. Eğer buna dikkat edilmezse saçın rengi fazla açılabilir. Limonla saç rengi açma işlemini susuz da yapabilirsiniz. Ancak bu yöntemi uygularsanız güneşte fazla durmamanız gerekir. Yoksa saç rengi fazla açılabilir. Limon suyunu saçlara sürmenin saç rengini açmada faydası olduğu kadar bir takım zararları da yok değildir. Saçlara sürülen limondan sonra güneşte fazla beklemek saçları yıpratır. Limonla saç rengi açma işlemini yaptıktan sonra saç bakımı yapmak gereklidir. Bu sayede saçların yıpranmasının önüne geçilir. Saçları bu süreçte sürekli nemli tutmakta fayda vardır. Aksi durumda bu uygulamanın yapıldığı saç kuruyabilir. Bu işlem ayda bir kez uygulanır. Daha fazla uygulamak saçlara zarar verir.
]]>
Limon Yüze Sürülürmü https://www.limon.web.tr/limon-yuze-surulurmu.html Thu, 08 Nov 2018 09:14:34 +0000 Limon Yüze Sürülür mü Limon yıl boyunca büyümeyi sürdürür,kışın yapraklarını dökmeyen  küçük bir ağacın meyvesidir. Limon ılıman iklime sahip ülkelerde yetiştirilir. Limon vücut için önemli bir asit barınd Limon Yüze Sürülür mü Limon yıl boyunca büyümeyi sürdürür,kışın yapraklarını dökmeyen  küçük bir ağacın meyvesidir. Limon ılıman iklime sahip ülkelerde yetiştirilir. Limon vücut için önemli bir asit barındırır ve pH değeri ile binlerce yıldır  insanlar  tarafından doğal bir iyileştirici ve güzellik kaynağı olarak kabul edilir. C vitamini dendiğinde  akla ilk gelen besin olan limon vücudun için ihtiyaç duyulan aynı zamanda doğal bir antioksidan ve bakteri yok edicidir. 

Yüze limon sürmenin belli başlı faydaları 

Limon cilt için oldukça faydalıdır. Yüzde oluşan akne, sivilce ve siyah noktalara iyi gelip tedavi sürecini hızlandırır. Ciltte oluşan cilt hastalıkları için de tedavi edici özelliği vardır. Limon sadece cilt için değil tüm vücudumuz için oldukça faydalı bir besindir. Limon kalp sağlığı için oldukça yararlıdır. Kalbin yanı sıra limonu direkt olarak yemek, yemeklerde katıp kullanmak veya limon suyunu içmek idrar söktürücüdür, böbrek tıkanmasını giderir. Vücuda zindelik verip kanı temizler ve kandaki kolesterol miktarını da düşürür. Limon sürmenin faydaları yanında bir takım zararları da vardır.
Limon Yüze Sürülürmü

Limon sürmenin zararları şunlardır: Yüze aşırı derecede limon sürmek bazı cilt hastalıklarını ve ciltte bozulmaları tetikler. Bu nedenle her şeyin fazlası nasıl zararlı ise limonun fazlası da aynı şekilde zararlıdır. Aşırı derecede limon tüketmek mide rahatsızlıklarını tetikler. Ayrıca fazla limon tüketilirse dişlere ve diş etlerine zarar verir.

]]>
Limon Kabuğu https://www.limon.web.tr/limon-kabugu.html Fri, 09 Nov 2018 00:26:21 +0000 Limon kabuğu, en az limon kadar faydalıdır limon kabuğu vücut için gerekli olan C vitamini P vitamini kalsiyum potasyum lif limonen sitrik asit gibi mineralleri içerir bu özelliği sayesinde pek çok sağlık sorununda Limon kabuğu, en az limon kadar faydalıdır limon kabuğu vücut için gerekli olan C vitamini P vitamini kalsiyum potasyum lif limonen sitrik asit gibi mineralleri içerir bu özelliği sayesinde pek çok sağlık sorununda yardımcı tedavi amaçlı kullanılır. Limon kabuğu bakım ve sağlık amaçlı kullanıldığı gibi yemeklere lezzet vermek içinde kullanılır özellikle keklerde kurabiyeler de limon kabuğu sıklıkla kullanılır ve çok hoş bir aroma kazandırır.

Limon kabuğu, limon kabuğu sindirim sistemine yardımcı olur.Mide kramplarını hafifletmeye yardımcı olur gaz nedeni ile oluşan şişkinliğe iyi gelir idrar söktürücü olarak kullanılır karaciğeri temizler bağışıklık sistemini güçlendirir. Kemikleri güçlendirir kötü kolesterolü düşürmeye yardımcı olur ağız hijyeni sağlar serbest radikaller ile savaşır cildin doğal parlaklığına kavuşmasını sağlar bazı kanser türlerine karşı koruyucudur kan dolaşımını arttırır ve tırnakların güçlenmesini sağlar. Limon KabuğuC vitamini eksikliğinden kaynaklanan iskorbüt hastalığının tedavisinde kullanılır limon kabuğu içerisinde yüksek oranda bulunan potasyum ile kan basıncını düşürmeye yardımcı olur.Kötü kolesterolü düşürür kalp krizi riskini azaltır damar tıkanıklığına karşı koruma sağlar osteoporoz kemik kırıklıkları gibi çeşitli hastalıklara karşı koruma sağlar enfeksiyonlara karşı korur ve bağışıklık sistemimizi güçlendirir diş eti hastalıklarında ve ağız yaralarında etkili sonuçlar almanıza yardımcı olur.Yüz gram limon kabuğunun içerisinde yüz altmış miligram potasyum yüz otuz dört mili gram kalsiyum yüz yirmi dokuz mili gram vitamin ve on mili gram lif bulunur. Limon kabuğu kullanılırken kurutulmuş olan kabuklar ile çay hazırlayabilirsiniz çay hazırlamak için kurutulmuş limon kabuklarını bir çaydanlığa alın ve içerisine su ekleyin su kaynayınca limon kabuklarını atın ve  on on beş dakika kadar kaynar su içerisinde bekletin ardından ocağı kapatıp on dakika kadar demlenmesini bekleyin ve ardında tüketin içerisine bir kaç damla limon da sıkabilirsiniz.
]]>
Limon https://www.limon.web.tr/limon.html Fri, 09 Nov 2018 08:16:05 +0000 Limon, yıl boyunca büyümeyi sürdüren kışın yapraklarını dökmeyen küçük bir ağaç türü üzerinde yetişen bir meyvedir. Anayurdu tam olarak bilinmez ılıman iklime sahip çoğu yerde yetişir. Limon, yıl boyunca büyümeyi sürdüren kışın yapraklarını dökmeyen küçük bir ağaç türü üzerinde yetişen bir meyvedir. Anayurdu tam olarak bilinmez ılıman iklime sahip çoğu yerde yetişir. Türkiye'de en çok Ege bölgesinde ve Akdeniz bölgesinde yetişir ekşimsi bir tadı vardır. Limonun suyunun yüzde beşi asittir limon özellikle çorbalarda yemeklerde salatalarda lezzeti arttırmak ve sindirimi kolaylaştırmak için kullanılır çok önemli bir C vitamini kaynağıdır tavuklar haşlanırken içine yarım limon suyu sıkmak lezzeti daha da arttırır.Günde bir limon gribal enfeksiyonlara karşı vücut direncini arttırır ve korur limon içeceklerin yanında kullanılır ayrıca limonata yapımında kullanılır ve özellikle yaz aylarında çok tüketilir suya tat verilmesi içinde limon kullanılır balık yemeklerinin vazgeçilmezidir limon. Limon kimi insanlar tarafından meyve olarak yenerek tüketilir kimi ise yemek çorba salata ve içecekler ile birlikte kullanılır uzun süre oda sıcaklığında bırakılırsa çürüyebilir.

Limon, içeriğindeki C vitamini sayesinde bağışıklık sistemi kalp damar sağlığı ve hastalıklardan çabuk kurtulabilmek için çok önemli bir meyvedir. Günde bir adet limon yemek günlük C vitamini ihtiyacının yarısını karşılar ancak ekşi tada sahip olduğu için kimi insanlar yiyemeyebilir onlar da çaya sıkarak salata ve çorbalarda kullanarak tüketmelidir. Limon gıda olarak tüketilmesinin yanı sıra saç cilt bakımında ağız ve diş sağlığında da oldukça önemlidir limonun önemli bir özelliği de bağırsakları böbrekleri ve karaciğeri temizler. Limon cildin pH seviyesini dengeler böbrek ve safra taşının temizlenmesine yardımcı olur serbest radikallere karşı korur beyin sağlığı korur antibakteriyel özelliğe sahiptir antioksidandır.Yüksek tansiyona iyi gelir kansere karşı koruyucu bileşenler içerir göz sağlığını korur kalsiyum demir fosfor ve diğer mineraller bakımından oldukça zengindir.Bakteri birikimini önleyerek ağız sağlığını korur cilt üzerinde kullanıldığında enfeksiyonu önler cilde parlaklık verir kaşıntıya iyi gelir kepeği azaltmak için kullanılır iltihaplı ve ağrılı hastalıklara karşı korur kolajen artırımını sağlayarak damar sertleşmesini önler damarlarda birikinti ve tıkanıklık oluşumuna karşı korur cilt yaralarının daha hızlı sürede iyileşmesi için kullanılır. Ciltte sivilce oluşumu nedeni ile oluşan lekelerin hafiflemesini sağlar.

Limon
Düzenli olarak limon suyu içmek cildin esnekliğini korur ve kırışıklık oluşumunu engeller sindirimi ağır olan yağlı besinlerin sindirilmesine yardımcı olur limonda bulunan asit diş üzerinde biriken diş renginin değişmesine ve çürümesine sebep olan bakterileri temizler diş eti enfeksiyonlarına ve dil yaralarına iyi gelir ancak fazla kullanıldığında diş minesine zarar vereceği için dikkatli kullanılmalı aşırıya kaçılmamalıdır.Kemik sağlığının korunmasında en az kalsiyum kadar etkili olan fosfor mineralini içerir ve kemik sağlığını korur  kas ağrılarını hafifletir limon yaz aylarında saç rengini açmak için kullanılan yöntemlerin başında gelir bunun yanı sıra saç ve saç derisine oldukça faydalıdır.Saç derisine uygulandığı zaman saç derisinde oluşan kepeği önler saç tellerinde biriken jöle sprey krem köpük gibi kalıntıları temizler ağız kokusu ve boğaz ağrısı için limon ile gargara yapılabilir limon ve tuz karıştırılarak lekeli yüzeyler temizlenebilir yemek yerken ya da yaparken elinizde soğan sarımsak gibi kokuların kalmasını istemiyorsanız limon ile ovabilirsiniz.

Limonun bu kadar faydasının yanı sıra birkaç yan etkisi de vardır bunlar mide ekşimesine sebep olması reflü hastalarının mide ağrısı yaşamasına sebep olması diş minelerine fazla tüketimi ile zarar vermesi idrar söktürücü özelliği sayesinde idrar ile atılan suyun yerine konulamaması durumunda vücutta susuzluğa sebep olmasıdır.
]]>
Limon Diyeti https://www.limon.web.tr/limon-diyeti.html Sat, 10 Nov 2018 01:22:25 +0000 Limon Diyeti, Heidi Klum ve Jennifer Aniston nasıl bu kadar zayıf olup, aynı anda da sağlıklı olan şekillerini koruyor merak ediyorum doğrusu. Öğrendiğimize göre ünlüler bu güzel vücutları ve formlarını korumak için lim Limon Diyeti, Heidi Klum ve Jennifer Aniston nasıl bu kadar zayıf olup, aynı anda da sağlıklı olan şekillerini koruyor merak ediyorum doğrusu. Öğrendiğimize göre ünlüler bu güzel vücutları ve formlarını korumak için limon diyetine güveniyorlarmış. Limon hem kilo vermenize yardımcı olacak, hem de cildinizi güzelleştirecek. Eğer kilo vermek gibi bir niyetiniz varsa, haftada 7 bin kalori az tüketmelisiniz. Yani her gün bin kalori tüketmemeye dikkat etmelisiniz. Bir hafta süreyle yaptığınız bu diyette yağ tüketimi en düşük orana indiriliyor ve günlük alınan kalori ortalama olarak 1200 kalori civarlarında.

Toksinleri yükseltme özelliğine sahip olan limon, vücudun su tutmasını ve dolayısıyla da selülit oluşumunun önüne geçiyor. Üstelik yiyeceklerinize limon kattığınızda günlük olarak almanız takdirde  C vitaminini de almış olacaksınız. Limonun vücudunuzda kilo vermeyi hızlandırıcı bir tesiri mevcuttur. Size 7 günlük diyet programı, özel tarifler ve günlük ödevlerinizi veriyoruz. Bu diyetle toksinlerden kurtulacak, enerji toplayacak ve bir beden inceleceksiniz.

Pazar günü detoks zamanı, diyetinize başlamadan önce vücudumda buluna toksinlerden kurtulmalısınız gerekir. Çünkü bu toksinler sindirim sisteminizin doğru bir şekilde çalışmasının önüne geçer. Bu kendinizi aç bırakacağınız manasına gelmiyor. Eğer detoks uygulanmıyorsa diye hiçbir şey yememeye kararın verdiyseniz hemen söyleyelim, bu vücudunuzu temizlemez, aksine daha fazla atık meydana getirir.

Bu yüzden bir gün boyunca detoks için gerekli bulunan şey tamamen doğal sebze ve meyveleri yiyin ve bol bol su içmeyi de unutmayın. Detoks işlemini hızlandırmak için de gün içinde oda sıcaklığında limonata tüketmeyi unutmayın. Limonatanızı hazırlamak için iki adet limonu sıkın ve üzerine 300 ml. mineralli su koyun. Tadını oluşturmak için de bir çubuk tarçın veya akçaağaç şerbeti koyabilirsiniz. Detoks günü bitince kendinizi çok daha enerjik ve hafiflemiş bulacaksınız. Bu günün sonunda boyunuz ve kilonuza göre 500 gram ila 1 kilo vermiş olmanız mümkündür.

Detoks günü menüsü Sabah 07.30’da bir bardak limonata. Limonata içildikten yarım saat sonra kahvaltıya geçebilirsiniz. Kahvaltıda meyve salatası veya meyveli yoğurtla karıştırılmış taze meyveler ve tahıl tüketmelisiniz. Ara öğün olarak yine bir bardak limonata için ve bir muz tüketin. İsterseniz bir avuç ay çekirdeği veya kabak çekirdeği tüketebilirsiniz. Öğle yemeğinde limon, hakiki zeytinyağı ve sirkeyle soslanmış fasulye veya mercimek salatası tüketebilirsiniz.
Limon Diyeti
Ara öğün olarak yine bir bardak limonata için. Eğer açlık hissederseniz, salatalık, kereviz, kırmızıturp veya bir avuç kurutulmuş meyve tüketebilirsiniz. Akşam yemeği içinde çok bir şekilde sıkılmış limonlu ızgara balık ve buharda pişirilmiş sebze çok iyi bir tercih olacaktır. Yatmadan bir saat önce de bir bardak ılık limonata içmeyi unutmayın. Pazartesi, sindirim sisteminizi çalıştırma günü. Bu günün en önemli olan yaptırımı yataktan kalktığınız andan itibaren tüketebileceğimiz kadar limonata tüketin. Çünkü tıpkı su gibi, limon da sindirim sistemini çalıştırmak ve toksinleri vücudunuzdan arındırmak için oldukça faydalıdır. Ayrıca doğal bir iştah kesicidir.

Yataktan kalktığımız zaman taze sıkılmış limon suyunu sıcak suyu karıştırıp tüketin. Günün kalan zamanında susuzluğunuza odaklanın. Gittiğiniz her yere yanınızda bir şişe su taşımak daha çok su tüketmenize yardım edecektir. Yemeklerde ve dışarı çıktığınız zamanlarda bol bir şekilde su tüketmek iştahınızı azda olsa bastırmanıza sebep olacaktır. Pazartesi gününün menüsü, yataktan kalkar kalkmaz limon suyu ve sıcak su tüketin. Bir kase kadar meyve salatası, yoğurt ve yulaf kahvaltı için yeterlidir. 
]]>
Limon Cilde Faydaları https://www.limon.web.tr/limon-cilde-faydalari.html Sat, 10 Nov 2018 11:16:48 +0000 Limon Cilde Faydaları, Limonun hastalıkların tedavisinde kullanılması çok eski zamanlara dayanmaktadır. Günümüzde limonla ilgili yapılan araştırmalarda hala devam eden ve her araştırmada limonun yeni bir faydası ortaya Limon Cilde Faydaları, Limonun hastalıkların tedavisinde kullanılması çok eski zamanlara dayanmaktadır. Günümüzde limonla ilgili yapılan araştırmalarda hala devam eden ve her araştırmada limonun yeni bir faydası ortaya çıkmaktadır. Yüzyıllardır birçok medeniyet tarafından tıbbi amaçlı olarak kullanımı sağlanan limon, sofralarda daha çok salatalara ve çorbalara karıştırılarak tüketimi sağlanmaktadır.Bu makalemizde limon cilde faydaları nelerdir bu hususta bilgi oluşturacağız. 

Limon Cilde Faydaları

Limon Cilde Faydaları:

 • Limon Ciltteki Kanamaları Durdurur: Limonun cildin dokusunu sıkıştırıcı özelliği olmaktadır. Bundan dolayı cilt üzerinde meydana gelen kesiklerin yada çiziklerin oluşturduğu kanamalara karşı etkili olmaktadır ve kısa sürede kanamaları durdurur. Fakat kanama üzerine direk uygulandığın zaman yanma hissine neden olduğundan dolayı genel olarak bu yöntem uygulanmamaktadır. Limon, kanamaları durdurmasının yanı sıra yaraların enfeksiyon almasını da önler.
 • Limon Yağlı Ciltleri Temizler: Limon yağlı ciltler için harika bir alternatif olmaktadır. Cildiniz üzerinde limon suyunu masaj şeklinde 10 dakika uygulamanız, cildin yağlardan temizlenmesini sağlayacaktır. Bu uygulama aynı zamanda cildin diğer pisliklerden ve ölü hücrelerden arındırır, cildin hava alarak nemlenmesini sağlamaktadır.
 • Limonun Antiseptik Özelliği:  Limonun antioksidan özelliğinin yanı sıra cilt için çok etkili antiseptik özelliğinin olduğunu söylemek mümkündür.  Bu özelliğinden dolayı limon yüz maskeleri içeriğinde ve cilt bakım malzemelerinin içeriğinde çok yaygın olarak kullanılır. Limonun cilde uygulanması cildi zararlı bakterilerden ve bu bakterilerin sebep olduğu cilt hastalıklarından koruma sağlar.
 • Akneye Karşı Limon Kullanımı: Genel sağlık için ve cilt sağlığına faydaları haricinde limon sivilce ve aknelerin ortadan kaldırılmasına fayda sağlamaktadır. Taze limonunun suyu çıkarılır ve çıkarılan suya bir pamuk batırılarak sivilcelere uygulanır. Bu uygulama düzenli olarak devam ettirildiğinde akne problemi kalıcı olarak çözülmüş olur. Limonun antiseptik özelliği sayesinde sivilcelerin patlayarak yayılmasına engel olunur.
 • Limon Ciltteki Yara İzlerine Faydası: Limon akne ve sivilceleri kaldırmakla yetinmez ve bunların cilt üzerinde oluşturduğu yara izlerini de ortadan kaldırmaktadır. Akşamları yatmadan önce taze sıkılan limonun söz konusu olan bölgelere uygulanması halinde sorunun ortadan kalkmasına yardımcı olur.
 • Limonun Açık Lekelere Faydası: Cilt üzerinde meydana gelen lekeler genel olarak psikolojik olarak kişiyi etkilemektedir. Özellikle de çiller, ergenlik çağında olumsuz psikolojik etkilere neden olabilir. Çil ve sivilcelerin oluşturduğu lekelerden kurtulmak için limon sizlere yardımcı olacaktır. Bunun için ise geceleri yatmadan önce taze sıkılmış olan limonu çillere yada sivilce lekelerinin üzerine uygulayarak, bu uygulamaya 2-3 hafta boyunca devam ettirin. Eğer cildinizin limona karşı hassassa limon suyunu incelterek de uygulamanız fayda sağlar. Genç kişilerde görülen sivilce izleri ve çil sorunları haricinde yaşlanmaya bağlı olarak meydana gelen açık izlerin tedavisinde de limon faydalı olmaktadır. Bu amaç doğrultusunda limon kullanımı sadece yüz kısmına değil aynı zamanda ellerde, kollarda ve bacaklarda olmak üzere vücudun diğer kısımlarına uygulanmasında oluşan yaralanmalarda fayda sağlar.
 • Tırnak Sağlığında Limon Faydası: Limon tırnak sağlığı için de etkin olarak kullanılır. Çünkü limon tırnak sağlığını korumada ciddi anlamda yardımcı olur C vitamini açısından oldukça zengindir. Bundan dolayı yaklaşık olarak 15 dakika boyunca limon suyunda tırnaklarınızı tutmanız yeterli olur. Daha sonra tırnakları suyla yıkamalısınız. Bu uygulamayı sağlıklı tırnaklar için de uygulamak mümkündür. Bu sayede zaten s]]> Bal Limon Maskesi https://www.limon.web.tr/bal-limon-maskesi.html Sat, 10 Nov 2018 21:07:19 +0000 Bal Limon Maskesi, Yüzde bulunan ve yanlış güneşlenme gibi sebepler ile oluşan lekelerin ve istenmeyen izlerin rengini açmaya yarayan limon ile cilt için mükemmel bir nemlendirici özelliği olan bal karışımından elde edil Bal Limon Maskesi, Yüzde bulunan ve yanlış güneşlenme gibi sebepler ile oluşan lekelerin ve istenmeyen izlerin rengini açmaya yarayan limon ile cilt için mükemmel bir nemlendirici özelliği olan bal karışımından elde edilen bal limon maskesi cildi hem lekelerden ve izlerden kurtarmaya yardımcı olmakta, hem de daha nemli ve pürüzsüz bir cilde kavuşmanıza yardımcı olmaktadır. Bunun yanı sıra, cildinde küçük sivilce lekeleri olan kişiler bal limon maskesini içine ezilmiş aspirin katarak da kullanabilir ve bu sayede üç etkiyi birden gözlemleyebilirler. Bal limon maskesinin hazırlanışı ve uygulanışına geçmeden önce bal, limon ve aspirinin etkilerinden biraz daha bahsedelim.

  Günümüzde kozmetik ürünlerden daha çok doğal ve her evde bulunan malzemeler ile yapılabilecek maske türlerine ilgi sürekli artmaktadır. Günlük C vitamini ihtiyacının yaklaşık %36’sını tek başına karşılayan ve potasyum, magnezyum ve B6, B1, B12 vitaminleri bakımından oldukça zengin bir besin kaynağı olan limonun ayrıca, içinde bulunan antibakteriyel yapısı sayesinde ciltteki sivilceleri yok etmesi bakımından, içinde bol miktarda bulunan sitrik asit sayesinde de ciltteki lekelere karşı savaşması bakımından oldukça faydalı olduğu bilinmektedir. Ve daha birçok faydası bulunmaktadır. Bal ise, cildin daha pürüzsüz olmasını sağlamakla beraber, cildi derinlemesine nemlendirmekte ve yumuşacık bir cilde sahip olmanızı sağlamaktadır.  Aspirinin de etken maddesi olan asetil asitin iltihap kurutucu ve pıhtılaşmayı önleyen, antibakteriyel bir maddedir. Ve aynı zamanda, aspirinin ölü deriyi temizleyerek genç derinin ortaya çıkmasını sağlama ve kırışık önleyici  özelliği de bulunmaktadır. Bu üçü bir araya geldiğinde mükemmel bir maske ve düzenli uygulandığında mükemmel ve daha genç bir cilt ortaya çıkmaktadır.

  Bal Limon Maskesi

  Bal Limon maskesi Yapılışı Ve Uygulanışı:

  Bir adet limon ortadan ikiye kesilir ve yarım limonlardan biri alınıp, üzerine limon dökülür. Daha sonra, ballı limon yüzün her yerine, özellikle de siyah nokta olan yerlere masaj yapar gibi çok fazla bastırmayarak iyice sürülür. Son olarak, maske ciltte 5 dakika bekledikten sonra soğuk su ile temizlenir.

  Bu uygulamayı haftada bir ya da iki kez tekrarlayabilirsiniz. Burada önemli olan, maskeyi hazırlamadan önce cildinizin temiz olmasına dikkat etmenizdir. Eğer aspirin de kullanmak istiyorsanız, bir kaşık ısıtılmış balın içine iki adet ezilmiş aspirin ve birkaç damla limon sıkıp, iyice karıştırdıktan sonra, cildinize masaj yaparak ve yine çok bastırmadan sürmeniz ve 5 dakika kadar bekletip yıkamanız yeterli olacaktır. 

  ]]>
  Göze Limon Damlatmak https://www.limon.web.tr/goze-limon-damlatmak.html Sun, 11 Nov 2018 12:38:24 +0000 Göze limon damlatmak, halk arasında yaygın olan bir uygulamadır. İnanışa göre göze damlatılan limon suyunun gözleri daha parlak hale getirdiği düşünülür. Gözlerin daha parlak olması herkes tarafından arzulanan Göze limon damlatmak, halk arasında yaygın olan bir uygulamadır. İnanışa göre göze damlatılan limon suyunun gözleri daha parlak hale getirdiği düşünülür. Gözlerin daha parlak olması herkes tarafından arzulanan bir şeydir. Bu yüzden toplumda farklı uygulamalar yapılmaktadır. Çünkü gözleri iletişimde ve görsellikte oldukça önemli bir yeri vardır. Fakat bilinçsizce yapılan bu uygulamalar gözlerimize zarar verebilir. Vücudumuzdaki en hassas organlarımızdan biri olan gözlerimize bu şekilde limon damlatılması yararlı değildir. Bu gözün yapısına zarar vermekte ve ilerleyen zamanda daha ciddi sorunların yaşanmasına yol açmaktadır.

  Göze limon damlatarak gözlerinin daha parlak hale geldiğiniz belirten pek çok insanda bulunmaktadır. Çünkü limonun asit değeri çok yüksektir. Bu yüzden gözlerin parlak görünmesini sağlayabilir. Fakat göz yapısına verdiği zararda göz önüne alınmalıdır. Yani limon suyu bir yandan göze zarar vermekte ve bu ölçüde gözlerin daha parlak görünmesine neden olmaktadır. Limon suyu gözlerde kalıcı bir parlaklık ta sağlamaz. En fazla 1-2 gün içinde etkisini yitirir. Göz yeniden normal haline geri dönmeye çalışır.

  Göze Limon Damlatmak

  Göze limon damlatmak zararlımı

  Gözün dış katmanında kornea dediğimiz tabaka bulunmaktadır. Gözün içine limon suyu gibi asit derecesi yüksek maddelerin damlatılması halinde, üstteki kornea tabakasında bulunan hücreler ölmektedir. Bu etki kornea tabakasında pürüzlü bir yapının oluşmasına yol açar. İlerleyen zamanda korneanın pürüzlü tabakasına gelen ışığın tam olarak kırılamaması nedeniyle, kişilerde görme sorunları yaşamaya başlar. Eğer göze limon sıkmaya devam edilirse, hasarın derecesi artmaktadır. Göz kapağı şişliğinden, görme bozukluğuna kadar çeşitli sorunlar ortaya çıkmaya başlar. Bu nedenle gözünüze bilmediğiniz bir sıvıyı damlatmamalısınız. Hatta tıbbi göz damlalarını bile doktora danışmadan kullanmamalısınız. Gözlerimiz her organ gibi bizlere gereklidir. Zamanında onlara hoyrat davranmamalı, kıymetini bilmeliyiz.

  ]]>
  Limon Sivilce https://www.limon.web.tr/limon-sivilce.html Sun, 11 Nov 2018 16:32:52 +0000 Limon Sivilce, Sivilceler, ergenlik döneminde yaşanan hormon dengesizliklerden dolayı oluşabileceği gibi tıkanan cilt gözeneklerinin cilt üzerinde bulunan bakterilerin üremesi için uygun bir ortam oluşturması nedeniyle Limon Sivilce, Sivilceler, ergenlik döneminde yaşanan hormon dengesizliklerden dolayı oluşabileceği gibi tıkanan cilt gözeneklerinin cilt üzerinde bulunan bakterilerin üremesi için uygun bir ortam oluşturması nedeniyle de görülür. Cildin aşırı yağlı olması durumunda gözeneklerin tıkanması kolaylaşır ve sivilceler bundan dolayı yağlı ciltlerde daha fazla kendini gösterir. Bakteri sayısı gözeneği tıkayacak kadar çoğaldığı zaman sivilce bölgesi iltihaplanmaya başlar. Sivilcelerin kızarık, şiş olması, hassas olması bu iltihaplanmadan dolayıdır. Sivilceye zamanında tedavi edilmezse eğer iltihap cildin alt katmanlarına inerek sivilceyi kiste dönüşür. Kistler ise çok ağrılı olarak görülür ve cilt yüzeyinde kalıcı iz bırakma ihtimalleri oldukça yüksektir. İltihaplı yada iltihaplanması muhtemel cilt yaralarının, sivilcelerin tedavisinde kullanılan kremlerin çoğunluğunda C vitamini içerdiği düşünüldüğü zaman limon sivilce tedavisinde kullanımı sağlanır. Fakat limon sivilce tedavisinde mucize bir çözüm olmadığını ve limonla sivilce tedavisiyle ilgili bir bilimsel araştırma sonucununda bulunmadığını da belirtmek gerekir. Sivilcelerin giderilmesi amacıyla tuzlu olmayan gıdalar, şekerli olmayan gıdalar ve az yağlı olan gıdalar tercih edilmeli ve cildi temiz tutmak için de bakım rutini oluşturulmalıdır. Limon, iltihabı önleyici özelliği olmasının yanı sıra içi dolu sivilcelerin daha kısa süre içerisinde kurutulması amacıyla cilt üzerinde kullanımı sağlanır. Bunun yanı sıra limon, asitli içeriği sayesinde sivilce ve güneş lekelerinin görünümünü hafifletmek amacıyla önerilen doğal ürünler arasında yer alır. Son zamanlarda canınızı oldukça sıkan, elinize ve gözünüze sürekli olarak takılan bir sivilce veya sizi rahatsız eden sivilce iziniz varsa eğer limon maskesi sayesinde haftada 1-2 gün 10 dakikalık bir bakımla kolayca sivilcelerden kurtulabilirsiniz. Limonu cilt üzerinde sivilceleri gidermede kullanmak için bir parça pamuğa taze olarak sıkılmış olan limondan birkaç damla damlatarak sivilcelerin üzerine sürülmeli ve sürülen limon ciltte kuruyana kadar bekletilmelidir. Cilt daha sonra ılık suyla yıkanmalıdır. Limon cildine kuruluk sağlayacak, bu nedenle de her uygulamadan sonra nemlendirici krem sürmeyi ihmal etmemelisiniz. 

  Limon Sivilce

  Limon Sivilce Maskesi 

  Başlı başına limon etkili olan bir dezenfektan olarak bilinir ve bundan dolayı limonun bu dezenfektan özelliği sayesinde ciltteki sivilceler en aza indirerek zamanla yok olmasına ortam oluşturur. Limonun içerisinde var olan c vitamini ve strik asit hücrelere tazelik oluşturur, cilde canlılık sağlar, sivilce izlerini yok eder, aşırı yağlanmayı önler ve cildi sıkılaştırır. Bundan dolayı da ciltte sivilce oluşumunun önüne geçilmiş olur. Limonun başlıca özelliği belirtildiği gibi hem sivilceleri, hem de hamilelikten veya güneşten oluşan lekeleri, ciltteki yaralara en kısa sürede yumuşaklık sağlamasıdır.

  Limon Sivilce Maskesi Hazırlanışı ve Uygulanışı:

  Uyumadan önce yarım limonu güzelce sıkarak, çıkan suyu bir pamuk yardımıyla göz ve dudaklara gelmemesi kaydıyla yüzünüzün tamamına masaj şeklinde hafifçe uygulayın. Yalnız sivilceleri patlatmamaya özen gösterin, bu işlemi yaparken olabildiğince nazik davranmalısınız. Limonu sivilcelere uyguladığınızda, kaşınma ve yanma olur, fakat bu normal olan bir durumdur. Bu uygulamadan sonra sabah uyandığınız zaman, yüzünüzü ılık suyla durulamanız gerekir. Bu aşamada yastık kılıfına da özen göstermeniz gerekecektir. Yastık kılıfını günlük yenilemeniz gerekir ve aynı zamanda kılıfın ütülü olmasına özen göstermelisiniz.

  Limon Sivilce Uygulamasında Uyarılar ve Önlemler

  Fazla miktarda limonu sivilcelere uygulamak fayda yerine zarar oluşturur. Sivilcelerin tam tedavisi bir kaç ay devam edebilir ve sivilce oluşumlarını kontrol etmek için bu süre içerisinde sürekli tedavi gerekir. Limonun sivilceler de kulla]]> Damar Tıkanıklığına Sarımsak Limon https://www.limon.web.tr/damar-tikanikligina-sarimsak-limon.html Sun, 11 Nov 2018 20:23:54 +0000 Damar tıkanıklığına sarımsak limon hakkında bu yazımızda size denenmiş ve başarıya ulaşılmış haberler vereceğiz. Limon sarımsak kürü ile ilgili haber vermeden önce başıma iştirak eden bir olaydan belirtmek talep e Damar tıkanıklığına sarımsak limon hakkında bu yazımızda size denenmiş ve başarıya ulaşılmış haberler vereceğiz. Limon sarımsak kürü ile ilgili haber vermeden önce başıma iştirak eden bir olaydan belirtmek talep ediyorum. Bu olay limon sarımsak kürü'nün faydasını gözlerimle görmeme sebep oluyor. Bir akrabamın alkolle ilgili sıkıntıları var. Halen devam etmektedir. 3 kere anjiyo geçirdi, 2 kere stent atıldı. Üzülerek belirtmem gerekmektedir ki alkol/içki bağımlısı. Öğlen 12 bira ile içmeye başlıyor geceye civarı 25 birayı buluyor. Eşi ise tam aksi dini tüm bir tanesi. Ek olarak eskiden kontrol oldukları profesör anjiyo amaçlı tarih vermiş şayet damar açılmazsa operasyona alması gerektiğini belirtmiş.  Açıkçası çok umutlu değildik anjiyodan. Akrabam anjiyoya girip çıktı. Odaya hemen gönderdiler ve yanına gittik. Anjiyoyu mahaline getiren profesör damarların oldukça iyi vaziyette meydana geldiğini. tıkanıklığın %60 lara gerilediğini, operasyon mahaline ilaç tedavisiyle devam edeceklerini söyleyince her birimiz şok olduk. Doktorda şaşırmıştı.  


  Akrabamın eşi demek ki işe yarıyormuş diyerek limon sarımsak küründen bahsetti.Televizyonda Ahmet Maranki'nin Limon Sarımsak kürü ismiyle bir tarif verdiğini söyleyerek bana tarifini verdi. Yaptığım araştırmalar sonucu olarak dünyaca popüler Türk doktor Mehmet ÖZ'ün de  limon sarımsak karışımını önerdiğini gördüm. İngilizce makalelerden derlediğim verileri sizinle paylaşmak talep ediyorum. İnşallah hepimize yararlı olacaktır.

  Limon Sarımsak Kürü Yararları 
  • Limon sarımsak kürü vücudu toksinlerden arındırır
  • Özellikle kan damarlarını esnek duruma getirerek tıkanıklıkları açar
  • Yüksek kolesterole, yükselmiş trigliseride faydalıdır
  • Kalp krizine karşın kalbi güçlendirir
  • Felç rizikonunu azaltır ve anjiyo tesiri gösterir
  • Vücudu gençleştirir ve kansere karşın savunma olanağı sağlar
  • Uzun ve sıhhatli bir hayat sürmenize fayda olanağı sağlar
  Damar Tıkanıklığına Sarımsak Limon
  Limon Sarımsak Kürü Tarifi 
  Malzemeler 
  • 500 gram sarımsak ( veya 45 diş )  
  • 1 kilogram limon 
  • 1,5 litre su 
  • Koyu renk kavanoz (ya da kavanozun ışık almasını engelleyin).
  Limon Sarımsak Kürü Hazırlanışı: İlk şekilde ışık almayan bir ortam seçmeniz uyumlu olacak. Limonun ışıkla teması etkilerini ortadan kaldırıyor. Diş sarımsakları havanda dövün ya da blender yardımıyla çekebilirsiniz. Sarımsakları yıkamayın. Elimizde ki kavanozun içerisine dövülmüş sarımsakları koyuyoruz. Ardından 1,5 litre suya elimizde ki limonları çekirdeği düşmeyecek şekilde sıkıyoruz. Anında hemen 2 litrelik bir karışım elde etmemiz gerekmektedir. 

  Not: Su musluk suyu olmamalı, sarımsaklar ise natürel sarımsak seçim edilmeli. İçinde sarımsak yer alan kavanozunuzun içerisine limonlu suyumuzu koyuyoruz ve kapağını anında kapatıyoruz. Kavanozu kara bir poşete koyabilir ya da çevresini ışık almaması amaçlı kapatacak dergi benzeri tedbirler alabilirsiniz. Ardından bu karışımımızı güzelce çalkalayıp ılık bir yerde muhafaza etmeye başlıyoruz. 25 gün süresince altını çizen bu karışımı çalkalıyoruz. Ve 25. günün nihayetinde limon sarımsak kürü hazır vaziyette oluyor.

  Limon Sarımsak Kürü Ne Türlü Kullanılır 

  Sabahları aç karnına, kahvaltıdan 1/2 saat civarı önce 50 ml ( bir çay bardağı) şekilde içiyoruz. Kavanozu çalkalamadan doldurmayın bardağı. Bardağa koyduktan sonra anında kavanozun kapağını kapatıyoruz. Bu işlemi 25 gün süresince benzer saatlerde inşa etmeye ilgi ediyoruz. 25 günün ardında 10 gün ara veriyoruz. Ardından bu işlemleri bir ek olarak başlatıyoruz. Hekimler aracılığıyla senede 2 kere tavsiye ediliyor. 

  Uyarı: İlaç etkileşimleri olabilmektedi]]> İbrahim Saraçoğlu Maydonoz Limon Kürü https://www.limon.web.tr/ibrahim-saracoglu-maydonoz-limon-kuru.html Mon, 12 Nov 2018 03:04:37 +0000 İbrahim Saraçoğlu Maydanoz Limon Kürü, İbrahim Saraçoğlu’nun denenmiş yağ yakan maydanoz limon kürü, sağlık için yararları da oldukça fazladır.Bu şekilde olan haberleri çoğunlukla kuzenimden alırım. Yine aynı durum İbrahim Saraçoğlu Maydanoz Limon Kürü, İbrahim Saraçoğlu’nun denenmiş yağ yakan maydanoz limon kürü, sağlık için yararları da oldukça fazladır.Bu şekilde olan haberleri çoğunlukla kuzenimden alırım. Yine aynı durum meydana geldi. Kuzenim bana maydanoz ve limon kürünün yararlarını anlatmaya başladı. Maydanozun yararlarını senelerdir duyarız ve yararını görürüz de. Araştırmacı olan yanım hareketlendi ve internette geniş kapsamlı bir araştırmanın ardından farklı kaynaklardan bir araya getirip bu makaleyi hazırladım ve sizlerle paylaşmak istedim. Hadi bu kürün yararlarına beraber bakalım. Özellikle Ramazanda da bizim için mükemmel bir detoks olacak. Mutlaka menümde yer alacak.

  Bu arada İbrahim Saraçoğlu'nun maydanoz hakkında belirttiği bir husus vardı. O hususu sizlerle paylaşmak istiyorum. Maydanozu alırken oldukça dikkatli olmalısınız. Dikkat ettiyseniz bazı maydanozlar iri yapraklı bir şekilde oluyor ve bizlerde iri yaprakları görünce oldukça taze ve yararını en iyi biçimde alacağımızı zannediyoruz. Halbuki İbrahim Saraçoğlu bunun tam aksini belirtti. Bu iri yapraklı olan maydanoz tamamen hormon içeren ve size hiç bir yarar sağlamaz.

  Hazırladığınız kürler den ve tükettiğiniz maydanozlar dan yarar görmek istiyorsanız bu duruma oldukça dikkat etmeniz gerekiyor. Bu sebepten dolayı maydanoz alırken ince yapraklı olmasına oldukça dikkat edin. Hatta maydanozunuzu kendiniz saksılarda bile yetiştirebileceğini belirtti İbrahim Saraçoğlu. Bu önemli olan duruma değinilmesinin ardından, şimdide kürümüzü nasıl hazırlayacağımıza ve tüketeceğimize bir göz atalım.

  İbrahim Saraçoğlu Maydonoz Limon Kürü

  Yağ yakıcı maydanoz limon kürü. 15 yada 16 saplarıyla birlikte hormonsuz maydanoz. 1 adet limonun suyu. 1 bardak su (1 bardaktan biraz az olacak biçimde su koyabilirsiniz. 1 limon suyu ile bardağı tamamlayabilirsiniz.). Yapılışı, saplı maydanozları, limon suyunu ve klorsuz suyu ekleyip blenderden geçirin. Oluşan yeşil suyu sabahları aç karnına kahvaltıdan 10 yada 15 dakika önce tüketin. 15 gün yapılmasının ardından 3 yada 4 gün ara verip yeniden 15 günlük bir kür daha uygulayın. Beş yada altı ay sonra durumunuza göre bu kürü aynı biçimde tekrar yapabilirsiniz.

  Maydanoz ve limon kürü iştahınızı kapatır, yağları yakar. İbrahim Saraçoğlu'nun denenmiş yağ yakan maydanoz limon kürü. Yağ yakıcı olan özelliğinin yanı sıra Hepatit B ve C hastalarının tükettiği ilaçlar karaciğerde yağlanmaya sebep olur. Bu ilaçları tüketenler için de harika bir destekleyicidir. Herkesin uygulayabileceği bu karışımı yalnızca tansiyon problemi bulunanlar uygulayamaz. Maydanozun içerdiği tansiyon düşürücü özelliğinden sebep tansiyon problemi bulunanlar kesinlikle bu karışımı tüketemez. 

  Ayrıca deri altında yağlanma bulunuyorsa yok eder. Bu yağlanmayı, ciltte parlaklık oluşturur ve daha genç görünmesini sağlar. Hem zayıflamak hemde genç ve sağlıklı bir şekilde daha kaliteli bir şekilde hayatınızı devam ettirmek isterseniz bu kürü mutlaka yapın. Maliyetsiz evinizdeki malzemelerle kolay bir şekilde yapabileceğiniz bu kürü sabahları içmelisiniz. Geçirdiğiniz herhangi bir rahatsızlığın ardından kendinizi hala yorgun hissediyorsanız, maydanoz kürü bu konuda size yardımcı olacaktır.

  Düşük tansiyon (hipotansiyon) şikayetiniz bulunuyor ise, maydanoz kürünü dikkatli bir şekilde yapmanızı tavsiye ederim. Çünkü, maydanoz kürü tansiyon düşmesine sebep olabilmektedir. Memleketimizde maydanoz fazla yenilen bir bitkidir. Bazı kişiler yeşillik olarak maydanozu bol oranda yerler. Maydanozda bulunan apiol maddesi her ne kadar uçucu özelliği olan bir yağ ise de, kalsiyumun emilmesini engelleyici (kalsiyum antagonist) özelliği de oldukça güçlüdür. Bu sebeple kalsiyum eksikliği sorunu ve osteoporoz rahatsızlığı bulunanların maydanozu ölçülü bir şekilde yemeleri gerekir. Hamileliğin ilk üç ayında maydanoz yenirken ölçülü olmak gerekir. 

  ]]>
  Limon Soslu Kek https://www.limon.web.tr/limon-soslu-kek.html Mon, 12 Nov 2018 12:42:36 +0000 Limon Soslu Kek, Limon soslu kek özellikle de yaz aylarında bizim evde en fazla tüketilen kek çeşididir. Özellikle de yaz aylarında dememin sebebi ise, limon soslu kekin diğer kek çeşitlerine nazaran daha hafif ve ferahlatıcı b Limon Soslu Kek, Limon soslu kek özellikle de yaz aylarında bizim evde en fazla tüketilen kek çeşididir. Özellikle de yaz aylarında dememin sebebi ise, limon soslu kekin diğer kek çeşitlerine nazaran daha hafif ve ferahlatıcı bir etkisinin bulunmasıdır. Özellikle de benim gibi kek ve pasta çeşitleri vazgeçilmezleriniz arasında ise, limon soslu keki mutlaka tavsiye ederim. Henüz yapım aşamasındayken bile evin her yerini mis gibi limon ve vanilya kokusu sarıyor. Tabi bu da bir an önce yemek için sabırsızlığınızı kat kat daha fazla arttırıyor. Neyse, sözü daha fazla uzatmaya da gerek yok. İşte size enfes bir limon soslu kek tarifi… 

  Limon Soslu Kek Tarifi İçin Gerekli Malzemeler

  • 4 adet yumurta
  • 1 su bardağı toz şeker
  • 1 su bardağı tam yağlı süt
  • Yarım su bardağı sıvı yağı
  • 1 adet limon kabuğu rendesi
  • 2 paket vanilya
  • 1 paket kabartma tozu
  • Yaklaşık 2 ya da 2,5 su bardağı kadar, göz kararı un

  Limon Soslu Kekin Sosu İçin Malzemeler

  • 1 su bardağı tam yağlı süt
  • 3 ya da 4 çorba kaşığı şeker
  • 1 çorba kaşığı nişasta
  • 1 adet limonun suyu
  • 1 adet limon kabuğu rendesi
  • 2 paket vanilya
  •  

  Limon Soslu Kek

  Limon Soslu Kek Yapılışı: İlk olarak, derin ve geniş bir kabın içerisine 4 adet yumurta kırılır ve üzerine 1 su bardağı toz şeker ilave edilip, bir mikser yardımı ile 10 dakika kadar çırpılır. Daha sonra, çırpılan karışımın içine 1 su bardağı süt, yarım su bardağı sıvı yağı, 1 adet limon kabuğu rendesi ve iki adet vanilya eklenir ve karışım iyice çırpılır. Son olarak, kabartma tozu ile un da azar azar karışıma eklenip, normal bir kek hamuru elde edilir. Hazırlanan kek hamuru yağlanmış kek kalıbına her yanı eşit olacak şekilde dökülür ve önceden ısıtılmış 150 derecedeki fırında 15- 20 dakika kadar, üzeri kızarana dek pişirilir. Pişen kek fırından alınarak soğuması için bir kenara bırakılır. Soğumaya bırakılan kekin sosunu hazırlamak için ilk olarak, bir tencerenin içerisine 1 su bardağı süt (süt yerine su da kullanabilirsiniz), 3 ya da dört çorba kaşığı şeker, 1 çorba kaşığı nişasta, 1 adet limonun suyu ve 1 adet limonun rendesi koyulur ve karıştırılarak koyulaşana dek pişirilir. Daha sonra ise, pişen sosun içerisine 2 paket vanilya eklenir ve son kez karıştırılıp, ocaktan alınır. Son olarak, önceden soğutulmuş olan kekin üzerine hazırlanan sos sıcak olarak dökülür ve üzeri süslendikten sonra servis edilir.

  Afiyet olsun…

  ]]>
  Limon Reçeli https://www.limon.web.tr/limon-receli.html Tue, 13 Nov 2018 12:13:33 +0000 Limon reçeli, pek yaygın bir reçel çeşidi olmasa da kahvaltı sofraları için kokusuyla farklı bir lezzettir. Limon reçeli yaparken dikkat edilmesi gereken noktalardan biri limonların iyi yıkanmasıdır. Eğer  limonlar Limon reçeli, pek yaygın bir reçel çeşidi olmasa da kahvaltı sofraları için kokusuyla farklı bir lezzettir. Limon reçeli yaparken dikkat edilmesi gereken noktalardan biri limonların iyi yıkanmasıdır. Eğer  limonlar bahçeden, dalından koparılmamışsa, marketten yahut pazardan alınmışsa kabuğunda mumlama vardır. Reçel yapmadan önce suda bekletip iyice yıkamak gereklidir. Dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise reçeli hazırlama aşamasında limonun acılığını almak için yeteri miktarda suda bekletmektir.

  Limon reçeli için gerekli malzemeler:

  • 1. buçuk kilo toz şeker
  • 1 kilo limon
  • Yarım limon suyu

  Limon reçelinin yapılışı:

  Limonlar güzelce yıkanır, gerekirse suda bekletilir. Temizlenen limonların kabukları dikkatlice rendelenir. Sade sarı olan kabuğun beyazına zarar vermeden  rendelenmesine dikkat edilir. Rendelenen limon kabukları temiz bir tülbendin  veya ince bir bezin içine konur. Üzerine 4  yemek kaşığı şeker atlır ve iyice ezilerek karıştırılır. Tülbendin ağzı sıkıca bağlanıp bir kabın içine konur. Kabukları rendelenmiş olan limonlar bir tencerenin içine konur. Üzerine gelecek şekilde su konup kaynatılır. Limonların patlamamasına dikkat edilir. Limon ReçeliBeyaz kısmı yumuşayınca ocağın altı kapatılır, ve suyu değiştirilir. İki gün kadar bir süre devamlı suyu değiştirilerek limonlar suda bekletilir. Daha sonra sudan alınan limonlar dilimlenir ve çekirdekleri ayıklanır. Limon dilimleri kibrit çöpü kalınlığında doğranır ve tencereye konur. Üzerine 1,5 kilo olan toz şeker dökülür ve kaynamaya bırakılır. Çabuk taşma özelliği olduğu için reçelin başında beklemek gereklidir. Tülbentin içinde duran limon kabukları sıkılır. Suyun altında acısı çıkana kadar bezin içindeyken yıkanır. Reçel kaynamaya başladığında,  içerisine kabukları da atılır. Kaynayan reçelin köpükleri irileşmeye başlayınca içerisine yarım limon suyu eklenir. 2- 3 taşım daha kaynatılıp ocağın altı söndürülür. Reçelin çok katı olmamasına dikkat edilmelidir zira reçel durdukça katılaşabilir. Ilıyan limon reçeli kavanozlara konup ağzı sıkıca kapatılır. Bu şekilde şekerleşmeden uzun süre bekleyebilir.

  ]]>
  Limon Detoksu https://www.limon.web.tr/limon-detoksu.html Wed, 14 Nov 2018 10:59:30 +0000 Limon Detoksu, Limon toksin atmaya yardımcı özelliği sayesinde detoks aracı olarak selülitleri önlemek için kullanılmaktadır. Düzenli tüketildiği zaman aynı zamanda vücudun su tutmasını engelleyen limon, günlük C vita Limon Detoksu, Limon toksin atmaya yardımcı özelliği sayesinde detoks aracı olarak selülitleri önlemek için kullanılmaktadır. Düzenli tüketildiği zaman aynı zamanda vücudun su tutmasını engelleyen limon, günlük C vitamini eksikliğini de gideren bitkisel bir mucize olmaktadır. Vücudu genç tutan antioksidanları içerisinde bulunduran limon, mineral tuzlar açısından da oldukça faydalıdır. Stanley Burroughs tarafından bulunan limonla diyet yani limon detoksu uygulaması oldukça faydalı olmaktadır. Dünyaca ünlü olan yıldız Beyonce tarafından da kullanılan bir yöntem olan limon detoksu oldukça başarılı sonuçlar oluşturduğunu herkes biliyor. Herkes Beyonce nasıl 1 ay içerisinde yaklaşık 10 kilo verdiğini tartışırken Beyonce yapmış olduğu açıklamada bu kadar hızlı zayıflamasını limon detoksuna borçlu olduğunu belirtti. Hızlı kilo verdirme özelliği sayesinde bilinen limon detoksu için gerekli olan malzemeler içerisinde limon, saf akçaağaç şurubu, kırmızı biber ve su bulunmaktadır. Bütün malzemeleri karıştırarak oluşturulan karışımı düzenli bir şekilde 12 gün boyunca yemeklerden önce içmeniz gerekir. Sabah, öğle ve akşam tüketilecek olan limon detoksu sayesinde bağırsak duvarlarında biriken atıklar tamamen vücuttan atılır ve vücut kendini yeniler. 

  Limon detoksu ve limon diyeti birbirinden farklıdır. Detoks normal yeme düzeni devam ederken uygulanır. Fakat limon diyeti limonata tüketilen bir sıvı diyeti olmaktadır. Öncelikle limon detoksu yapmadan önce bir doktora danışılması gerekir. Çünkü herhangi bir uzman kontrolü olmadan yapılacak olan limon detoksu halsizlik oluşumuna, vitamin eksikliğine, besin yetersizliğine ve kas kaybına neden olabilir. Orijinal limon detoksu, akçaağaç şurubu, acı biber ve 1 adet limonun suyunun kullanılarak yapılmasıdır. Bu karışım 12 gün boyunca günde en az 8 bardak içilmesiyle ve başka bir gıda tüketilmemesi önerilir. Bunun yanı sıra, limon detoksu sonrasında metabolizma normal yemek döngüsüne alışmakta güçlük çektiğinden dolayı aşırı kilo alınan vak'alarda görülür. Ani kilo ve su kaybına neden olan bu tip uygulamalar herkes için uygun olmaz ve zararları getirisinden daha çok olacaktır. Özellikle bu şekilde hızlı kilo vermede uygulanan uzun dönemli olarak kilo kaybı sağlamadığından dolayı ve bir süre sonra verilen kiloların fazlasıyla geri alındığı için uzmanlar tarafından uzun zamandır söz konusu olmaktadır. Eğer amacınız detoks yaparak sindirim sistemini ve organları temizlemek ve toksinlerin vücuttan atılmasını sağlamaksa bunu bir uzman kontrolünde yapmanız gerekir. Eğer kilo vermeye çalışıyorsanız ve verdiğiniz kiloların kalıcı olmasını istiyorsanız da kendinize uygun bir beslenme programı belirleyerek bunu düzenli egzersizlerle desteklemelisiniz. Aldığınız kaloriyi uzun dönemde harcanılan kaloriden az olursa sağlıklı ve kalıcı kilo verilir. Fakat bu uygulamayı yapan kişiler, vücudun aşırı su kaybetmesinden ve besin yetersizliğinden dolayı yorgunluk hissi, konsantrasyon bozukluğu, baş ağrıları, baş dönmesi, ishal şikayetlerini dile getirirler.

  Limon Detoksu

  Limon Detoksu İçin Gerekli Olan Malzemeler: 

  • Yarım limon
  • 2 ölçek akçaağaç şurubu
  • 3 çay kaşığı kırmızı biber
  • 1 litre kadar saf su

  Limon Detoksu Limonatası Hazırlanışı:

  Bir kap içerisinde yarım limon suyunu, akçaağaç şurubunu karıştıralım ve buzluğa koyarak soğumasını bekleyelim. Malzemelerin tamamen karıştığından ve pütür pütür kalmadığında emin olmalısınız. Karışıma kırmızı biber ilave ederek iyice karıştıralım. Hazırlanan karışımdan her yemek öncesinde 4 yemek kaşığı veya 1 bardak kadar içilmesi gerekir. Yalnız dikkat edilmesi gereken bir husus vardır. Limon detoksu en fazla 12 gün devam ettirilmesi gerekir. Aksi takdirde limon detoksu midedeki asidi etkileyerek ciddi sağlık sorunlara neden olur.

  ]]>
  Limon Faydaları https://www.limon.web.tr/limon-faydalari.html Wed, 14 Nov 2018 18:12:54 +0000 Limon faydaları, açısından her zaman ihtiyacımız olan bir besindir. Limonu sadece salatalarınızı lezzetlendiren, turşu için kullanılan bir besin olarak görmeyin. Limon hem vücudunuzun pek çok sorununu gidermekte, he Limon faydaları, açısından her zaman ihtiyacımız olan bir besindir. Limonu sadece salatalarınızı lezzetlendiren, turşu için kullanılan bir besin olarak görmeyin. Limon hem vücudunuzun pek çok sorununu gidermekte, hem de evde sizlere pratik çözümler sunan bir besindir. Çatal, bıçaklarınızı eski parlaklığına kavuşturmak için limonlu suyu kullanabilir, saç boyasından etkilenen kumaşları limon suyu ile silebilirsiniz. Sıktığınız limon dilimlerinden bile faydalanma olanağınız var. Bunları eşit miktarda koyduğunuz su ve amonyak içinde 20 gün süreyle bekletin. Bu sizin için doğal bir temizleyici olacak. Bulaşık deterjanının içine az miktarda koyarak, bulaşık yıkamada bundan faydalanabilirsiniz. Cildi yumuşatan, mutfakta balık kokusunu gideren, pilavınızı tane tane yapan, soğuk algınlığında çayın içinde kullanılan, kek ve kurabiyelere lezzet veren bu değerli besinden faydalanmayı bilmelisiniz.

  Limon Faydaları

  Limon faydaları nelerdir

  • Limonun içeriğinde bulunan asit oranı vücudun enfeksiyonlardan korunmasını sağlar.
  • İçeriğinde antioksidanlar bulunduğundan, kalp krizi, kalp ve damar hastalıklarına karşı koruyucudur.
  • Kandaki iyi kolesterol dengesini sağlar, kan basıncını dengeler
  • Vücutta prostat, göğüs kanseri gibi kanserlerin oluşumuna neden olan hücreleri temizler, hücrelerin metabolik bozukluklarını onarır ve kanserin oluşmasına mani olur.
  • Ciltte haricen uygulandığında, limon suyu cildi daha parlak gösterir.
  • Bir bardak sıcak suyun içine birkaç damla limon suyu damlatarak içmelisiniz. Bu sindirim sistemi sorunlarını giderir.
  • Kurutulmuş limon kabuklarını suyun içinde bekleterek, saçlarınızı yıkayın. Bu saçlarınıza parlaklık verecektir.
  • Ciltteki sivilcelere limon suyu sürülürse, kurumalarına yardımcı olur.
  • Cildin beyazlamasına, saçların renginin daha belirgin olmasına yardımcı olur.
  • Soğuk algınlığının daha kolay tedavi edilmesini sağlar.
  • Mide ile ilgili gastrit gibi sorunlarda kullanılabilir.
  • Kuru ciltlerin nemlendirilmesinde, gliserin ile tatbik edilirse faydalı olur. Özellikle kışın çatlamış elleriniz için bu doğal kremi tatbik edebilirsiniz.
  • Etlerde ve deniz ürünlerinde mükemmel bir sos malzemesi olur.
  • Böcek ısırıklarında limon suyundan yaralanabilirsiniz.

  Gördüğünüz gibi limon faydaları açısından vazgeçilmez bir narenciyedir. Bu nedenle bilinçli olarak limonun bu yararlı etkilerinden hep birlikte faydalanalım. Özellikle kışın bol olduğu mevsimde limonu evinizden eksik etmeyin.

  ]]>
  Limon Suyu https://www.limon.web.tr/limon-suyu.html Thu, 15 Nov 2018 03:22:59 +0000 Limon suyu, başta sindirim organları olmak üzere karaciğeri, safra kesesini ve böbrekleri temizlemek amacıyla en fazla kullanılan doğal ürünler arasında ilk sırada alır. Limon suyu kilo vermeye yardımcı olur fakat lim Limon suyu, başta sindirim organları olmak üzere karaciğeri, safra kesesini ve böbrekleri temizlemek amacıyla en fazla kullanılan doğal ürünler arasında ilk sırada alır. Limon suyu kilo vermeye yardımcı olur fakat limon suyu zayıflamak için mucize bir çözüm olmadığını unutmamak gerekmektedir. Termojenik özelliklere sahip olan limon suyu metabolizma hızını yükselterek gün içerisinde dinlenir halde harcadığınız kalori miktarını arttıracaktır. Bunun yanı sıra limon suyu içinde bulunan polifenol maddeler, yağın vücuttan atılmasına yardımcı enzimlerin seviyesini yükseltir. 

  Limon Suyu Faydaları

  • Limon suyu bağışıklık sistemini desteklemektedir: Limon suyu içerisinde bulunan C vitamini bağışıklık sistemini destekler. Sistemdeki C vitamini seviyesi stresli olduğunuz zamanlarda tüketmeniz gereken ilk gıdalardan biri olmaktadır.
  • Limon suyu potasyum kaynağıdır: Bahsedildiği üzere, potasyum açısından zengin olan limon suyu kalp, beyin ve sinir fonksiyonlarının sağlığı için fayda sağlamaktadır.
  • Sindirime yardımcı olur: Limon suyu sindirim sisteminde bulunan toksinleri temizleyerek, sağlıklı bir sindirim sağlamasının yanı sıra mide yanmasını, şişkinliği ve geğirme gibi hazımsızlık belirtilerini azaltır.
  • Limon suyu sistemi temizler: Limon suyu enzim fonksiyonlarını geliştirerek ve karaciğerinizi harekete geçirerek vücutta bulunan toksinleri atmaya yardımcı olur.
  • Limon suyu nefesi tazeler: Diş ağrılarını ve diş eti iltihabını hafifletmeye yardımcı olur. Fakat sitrik asit diş minesini aşındırabilir. Bundan dolayı limon suyu içtikten sonra dişlerinizi fırçalamalısınız.
  • Limon suyu cildi lekelerden uzak tutar: Limon suyunda bulunan antioksidan maddeler, sadece ciltteki lekeleri azaltmakla kalmaz, cildinizdeki kırışıklıkları da azaltmaktadır. Bunun yanı sıra limon suyunu yara izlerine ve yaşlanma lekelerinin üzerine uygulayarak belirtileri azaltabilirsiniz.
  • Limon suyu kilo vermeye yardımcı olur: Limon suyunun içerisinde var olan pektin lifi açlıkla savaşmaya yardımcı olur. Bu nedenle fazla olan kilolardan kurtulursunuz.
  • Limon suyu iltihabı azaltır: Düzenli olarak limon suyu tüketilmesi, vücudunuzda hastalık haline neden olan asitlik derecesi azaltır. Bunun yanı sıra iltihabın nedenlerinden biri olan eklemlerinizde ki ürik asit limon suyu sayesinde yok olur.
  • Limon suyu enerji desteği oluşturur: Limon suyu sindirim sistemine girdiği zaman enerji sağlar, aynı zamanda endişeyi ve depresyonu azaltmaya yardımcı olur. Hatta limon kokusunun sinir sistemi üzerinde sakinleştirici etkisi vardır.
  • Limon suyu kafeini kesmeye yardımcı olur: Sabahları kahve yerine bir fincan sıcak limon suyu oldukça faydalıdır. Size yenilenmiş hissi oluşturur ve öğleden sonra yaşadığınız yorgunluk halini dağıtmaya yardımcı olmaktadır.
  • Limon suyu viral enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı olur: Ilık limon suyu tüketileesi viral enfeksiyonları ve boğaz ağrısını hafifletmenin en etkili yollardan birisidir.

  Limon Suyu Zayıflamaya Etkisi

  Limon suyunda bulunan ve flavonoidler olarak bilinen bitki bileşikleri kilo alma hızını yavaşlatır ve karaciğerin daha sağlıklı çalışmasına yardımcı olmaktadır. Bu alanda yapılan araştırmaların tamamı hayvanlar üzerinde gerçekleşmiştir ve bu olumlu sonuçların insanlar içinde geçerli olup olmadığı hususunda daha fazla klinik araştırmaya ihtiyaç duyulmuştur. Limon suyu zayıflamaya etkisi hakkındaki bir diğer teoride ise limon suyunda bol miktarda bulunan C vitamininin yapılan egzersizler esnasında yağ yakılmasını %30’a kadar arttırdığı yönünde olmaktadır. r.

  Limon Suyu

  Limon Suyu Diyeti

  Limon suyu diyeti, limon suyu detoksundan farklı olmaktadır. Limon suyu detoksu sırasında, kişi sadece limon suyu tüketerek si]]> Limon Suyunun Faydaları https://www.limon.web.tr/limon-suyunun-faydalari.html Thu, 15 Nov 2018 10:28:54 +0000 Limon Suyunun Faydaları, limonlu su bir sürü temel ve şaşılacak derecede sıhhatli bir içecektir.  Güne başlarken bir bardak limonlu su içmeniz, içinizi temizleyecek ve güzel bir başlangıç yapmanızı sağlayacaktır. Limo Limon Suyunun Faydaları, limonlu su bir sürü temel ve şaşılacak derecede sıhhatli bir içecektir.  Güne başlarken bir bardak limonlu su içmeniz, içinizi temizleyecek ve güzel bir başlangıç yapmanızı sağlayacaktır. Limonlu suyunuzu bir bardak suya yarım limon sıkarak elde edebilirsiniz. Suyu soğuk olarak değilde,  ılık ya da sıcak içmeyi tercih etmelisiniz.  Kahvaltıdan 15 dakika veya yarım saat öncesinde içilen ılık limonlu suyun faydalarını şöyle sıralayabiliriz:


  Bağışıklık sistemini desteklemesi: Limonlu su bir C vitamini kaynağıdır.  Bu sebeple bağışıklık sisteminize destekçi olur ve soğuk algınlığına ve gribe yakalanma ihtimalinizi azaltır.  Limonlarda yer alan C vitamini bununla birlikte vücudun demir emilimi için de gerekli bir vitamindir ki demir de bağışıklık sistemi için önemli bir mineraldir. Yani et ile alınamayan, bitkisel demir kaynaklarının   kimyasalını içermeyen demir kaynaklarıdır, bedende emiliminin dört kart artmasına destekçi olmaktadır.  C vitamini düzeyi,  bilhassa stresli günlerde süratle düşmektedir.  Bu sebeple limonlu su,  bilhassa stresli günlerde tercih edilebilir . 

  Sindirime destekçi olması: Limon suyunun moleküler yapısı midenin öz suyundakine benzediğinden mide ve bağırsak sistemine destekçi bir tesiri olmaktadır. Limonlu su bağırsağın temizlenmesine ve artıkların sökülüp atılmasında yardımcıdır. Limonlu su bunun yanında şişkinlik problemine,  hazımsızlık ve mide ekşimesi sorunununda ortadan kalkmasını sağlar. 

  Limon Suyunun Faydaları
  Deriyi yenilemesi: Limonlu su derinin yaşlanmasını önleyecek bir içecektir. İçerisinde antioksidanlar yaşlanmaya neden olan maddelerin vücuttan atılmasını sağlar.  C vitamini yönünden zengin olması kolojen proteininin sentezlenmesinde rol oynamasını sağlar ki bu da derideki kırışıklıkları geciktirmeye ve önlemeye destekçi olur. Zira aminoasitler c vitaminleri sayesinde kolojenleri oluşturabilir.

  Tokluk duygusu vermesi: Limon pektin denilen,  suda çözünebilen ve çoğunlukla turunçgillerde yer alan bir life sahiptir. Lifler tokluk duygusu verirler.  Bu sebeple pektin,  acıkmanızı geciktirir ve açlık krizlerine girmenizi engeller. Uzun devam eden tokluk duygusu sayesinde ara öğünlerde abur cubur yemekten kaçınabilirsiniz ve öğünlerde de aşırıya kaçmazsınız. 
   
  Vücudun pH'ını dengelemesi:  İlginç bir biçimde vücut dışında asidik olan limon metabolizmaya katıldığında alkali bir durum alır ve vücudun asidik yapısını azaltıcı yani pH düzeyini yükseltici bir etki gösterir. Bu insan sıhhati tarafından mühim bir etkidir. 

  İdrar yöntemlerini temizlemesi: Limon suyu diüretiktir. Bu limon suyunun idrar oluşumunu desteklemesi manasına gelir.  Netice olarak bedendeki toksinlerin vücuttan atılma hızları artar,  vücut temizlenir ve daha sıhhatli olur. Limon suyu idrar yollarının pH'ını da düzenlediği için zararlı bakterilerin çoğalmasını engeller. 

  Nefesi temizlemesi: Limon suyunun antiseptik özelliği, onun bir dezenfekte etme özelliği ve ağızdaki berbat bakterilerin öldürmesini sağlar. Şayet limonlu suyun diş minenizi zedeleyebileceğini düşünüyorsanız,  limonlu suyu içtikten sonra ağzınızı suyla çalkalayın. 

  Genel olarak sıhhatiniz koruması: Yüksek oranlarda barındırdığı potasyum nedeniyle limonlu su beyne ve sinir hücrelerinin çalışmalarına destekçi olur, kan basıncınızı düzenler.  

  Daha bir sürü su içmenizi sağlaması: Şayet su içmek size zor geliyorsa ve limonlu suyu yalın suya göre daha rahat içebiliyorsanız,  limonun faydaları yakınında suyun da yararlarını ele geçirmek için limonlu su içebilirsiniz.
  ]]>
  Limon Tansiyonu Düşürürmü https://www.limon.web.tr/limon-tansiyonu-dusururmu.html Thu, 15 Nov 2018 11:34:38 +0000 Limon tansiyonu düşürür mü Bu sorunun cevabını burada verilen bilgilerden bulabilirsiniz. İlaç denli gösterişli olmasa da düşürür. 1998 senesinde Japonlar aracılığıyla yayınlanan bir iş var. Tansiyonu yüksek farele Limon tansiyonu düşürür mü Bu sorunun cevabını burada verilen bilgilerden bulabilirsiniz. İlaç denli gösterişli olmasa da düşürür. 1998 senesinde Japonlar aracılığıyla yayınlanan bir iş var. Tansiyonu yüksek farelere sulandırılmış limon suyu veriyorlar ve 3 ayın nihayetinde muayene grubuna yönelik tansiyonlar daha az çıkıyor. Limondaki flavonoidlerin ACE sınıfı dediğimiz tansiyon ilaçlarındaki mekanizmaya alternatif bir yöntemle etki yaptığını söylüyorlar.  En başta menepoza giren kadınlar olmak üzere birdenbire tansiyonu çıkan hastaların % 90 ında neden altta yatan gerginlikler ve strestir. Bu Şekilde bir hasta kişiye bir bardak limon suyu verip " Heyecan etme tansiyonun anında düşer " dediğiniz zaman çoğunlukla işe fayda ve tansiyon ansızın çok nokta aşağıya iner. Limon C vitamini ve P vitamini bakımından içeriği zengin bir meyvedir ve yararlıdır. Domatesin de tansiyon düşürücü tesiri meydana geldiği söylenmektedir. Yüksek potasyum muhtevası sebebiyle (400 gr domates 450 mg potasyum içeren) daha akla yatkın geliyor. Benim tansiyonlu hastalara önerim şudur, hormonsuz tarla domatesinin domates suyuna 1/2 limon sıkıp içsinler. İster yüksek, arzu eder normal tansiyonlu bir tanesi olun bir zaman sizin de kan basıncınız birdenbire yükselebilir. Bu ihtimal yorgun, gergin, endişeli olduğunuz dönemlerde daha fazladır. Korktuğunuz, öfkelendiğiniz veya üzüldüğünüz bir problemde kan basıncınızı zıplatabilir. Şayet göğsünüzde hafif bir sıkışma, ensenizde alışık olmadığınız bir ağırlık duygusu, kafanızda can sıkıcı bir basınç duygusu hissediyor, " acaba tansiyonum mu yükseldi " Diye heyecan edip ölçtürdüğünüzde çok fazla miktarda yüksek değerlerle karşılaşırsanız lütfen telaşlanmayınız.
    
  Kriz nedenleri: Kan basıncı değerlerinizi çok fazla miktarda yüksek bulursanız bilhassa sistolik basıncı on altıdan, diasistolik basıncı ondan fazla miktarda görürseniz bunun sıradan sebeplerle de gelişebileceğini hatırlatalım.
    
  Paniklemeyin: Bitmedi! Şayet panik bozukluğu meydana gelen biriyseniz hepten temkinli olun. Zira bilhassa bu kişilerde ani tansiyon yükselmeleri harika bir telaşa sebep olabiliyor ve benzer kişilerde arka arkaya  - heyecan veya korku sebebiyle -  yapılmış olan ölçümler telaşı arttırarak tansiyonu hepten yükseltiyor. Tansiyon patlamalarının önemli sebepleri de var tabii ki. Söz gelimi bir böbrek probleminin, bir emboli (pıhtı) atmasının önce işareti bazen bu tip  " hipertansif kriz " lerdir.  
   Limon Tansiyonu Düşürürmü 
  Ani tansiyon yükselmesinde ne yapmalı
    
  Sakinleşin ve mümkün ise istirahate çekilin. mümkün ise uzanın. Gergin olduğunuzu hissediyorsanız rahat bir dayanak alın. Bu bir bitkisel ürün ( passiflora veya valleryana/melisa özü ), gevşetici bir ilaç( diazepam türevleri ) olabilmektedir. Ruhsal şeklinde rahatlamak istiyorsanız tabii ki limon suyu veya kıtır sıkılmış domates, nar, greyfurt suyu da içebilirsiniz ama biliniz ki bunların tansiyonunuzu emin rakamlara düşürme becerileri bulunmaz. Bu nedenle zamanı limona, domatese, nara teslim etmek mahalline  " sakinleşmenin bir yöntemini bulmak ve istirahat etmek "  önceliğiniz olsun.  
   
  3 çok önemli öneri
  • Tansiyonunuzun ansızın bire yükseldiği vaziyetlerde paniğe kapılmayınız 
  • Birbirini takip edilen dakikalarda ve sık aralıklar ile tansiyon ölçümü yapmayınız
  • İstirahat ediniz ve rahatlamaya çalışınız veya rahatlatıcı bir ilaçtan ( diazepam, lorazepam, valerian )  faydalanmaya bakınız
  Eğer ki tansiyonu yüksek meydana gelen biri iseniz doktorunuzun önerdiği  " çabuk etki gösteren "  ilaçlardan birinden faydalanın. Bu çeşit tansiyon yükselmeleri fazla tekrarladığında ise yepyeni gelişen bir sorun olabileceğini düşünerek doktorunuzdan destek isteyiniz.
  ]]>
  Limon Tatlısı https://www.limon.web.tr/limon-tatlisi.html Thu, 15 Nov 2018 18:24:17 +0000 Limon Tatlısı, Tatlı sevmeyenimiz yoktur sanırım. Hele krizi fena olur tatlının ya da en azından bende öyle oluyor. Limon tatlısı hem limonun verdiği ferahlatıcı lezzeti hem de çıtır çıtır tadı ile benim en sevdiği Limon Tatlısı, Tatlı sevmeyenimiz yoktur sanırım. Hele krizi fena olur tatlının ya da en azından bende öyle oluyor. Limon tatlısı hem limonun verdiği ferahlatıcı lezzeti hem de çıtır çıtır tadı ile benim en sevdiğim ve tatlı krizi anında evde kolaylıkla yapabildiğim bir tatlı çeşididir. Umarım siz de hem yaparken hem de yerken en az benim kadar zevk alırsınız. Ve işte size gerek kendiniz gerekse de misafirleriniz için evinizde kolaylıkla hazırlayabileceğiniz limon tatlısı tarifi...

  Limon Tatlısı İçin Kullanılacak Malzemeler

  • 3 tatlı kaşığı beyaz un
  • 1,5 kahve fincanı limon
  • 6 adet yumurta
  • 2 kahve kaşığı karbonat
  • Yarım kahve kaşığı tuz

  Limon tatlısını Kızartmak İçin;

  • 1 su bardağı rafine zeytinyağı

  Limon Tatlısının Şurubu İçin;

  • 2 su bardağı toz şeker
  • 2 su bardağı su

  Limon Tatlısı

  Limon Tatlısı Hazırlanışı: İlk olarak, limon tatlısının şurubunu hazırlamak için bir tencerenin içerisine 2 su bardağı toz şeker ve 2 su bardağı soğuk su koyulup, ara ara karıştırılarak kaynatılır. Kaynayıp şurup halini aldıktan sonra, ocağın altı kapatılır ve limon tatlısının hazırlanmış olan şurubu soğuması için bir kenara bırakılır. Daha sonra,  ayrı bir tencere alınır ve içerisine 6 adet yumurta kırılır. Kırılan yumurtalar birkaç dakika bir çırpıcı yardımı ile çırpıldıktan sonra, içine önceden elenip hazırlanmış olan 3 kahve kaşığı un, 2 kahve kaşığı karbonat ve yarım kahve kaşığı tuz da eklenip, tüm malzemeler bir birine iyice karışana dek karıştırılır. daha sonra, bir tavanın içerisine 1 su bardağı rafine zeytin yağı koyulur ve ocakta kızdırılır. Hazırlanan karışım bir kaşık yardımı ile tek tek tavaya bırakılır ve tava ara ara sallanır. Karışımın bir tarafı kızarınca diğer tarafı çevrilir ve aynı işlem uygulanır. Son olarak, iki tarafı da güzelce kızarmış olan hamur delikli bir kepçe yardımı ile tavadan çıkartılır ve süzüldükten sonra önceden soğutulmuş olan şurubun içine atılır. Şurubun içinde 10 ile 12 dakika arası bekletilen hamurlar, yine delikli bir kepçe ile şuruptan çıkartılır ve servis tabaklarına alınarak servis edilir.

  Afiyet olsun…

  ]]>
  Cilt Lekelerine Limon https://www.limon.web.tr/cilt-lekelerine-limon.html Fri, 16 Nov 2018 13:34:41 +0000 Cilt Lekelerine Limon, Cilt lekeleri özellikle yazın kadınların korkulu rüyası oluyor. Cilt lekelerini yok etmek için uzmanlar limon suyunu tavsiye ediyor. Gece yatmadan önce cilde uygulanan limon suyunun cilt lekelerini azalttığ Cilt Lekelerine Limon, Cilt lekeleri özellikle yazın kadınların korkulu rüyası oluyor. Cilt lekelerini yok etmek için uzmanlar limon suyunu tavsiye ediyor. Gece yatmadan önce cilde uygulanan limon suyunun cilt lekelerini azalttığını söyledi. Haberimizin detayında limon suyunun cilt lekelerinin sayısını nasıl düşürdüğünü, cilt lekeleri için limon suyu ile uygulanan cilt maskesi tarifini ve limon suyunun sağlığa olan yararlarını bulabilirsiniz. Cilt lekelerine karşı C vitamini bakımından zengin olan limonun iyi geldiğini söyleyen Dermatoloji Uzmanı Dr. Şerafettin Saraçoğlu, limon suyu, C vitamini bakımından oldukça zengindir. 

  C vitamini lekelerin açılmasında önemli bir antioksidandır. Limon suyu ile oluşturulacak bazı karışımlar lekelerin açılmasına sebep olur diyerek konuyla ilgili şu bilgileri aktardı. Açık tenli olan kişilerde daha fazla gözüküyor. Güneş lekeleri, çoğunlukla yaşlılık lekesi, karaciğer lekesi gibi değişik adlarla anılır. Aslında zararsız olan bu lekeler, estetik açıdan problemlere sebep olabilir. Özellikle eller, yüz, boyun ve dekolte çevresinde gözükürler. Açık tenli kişilerin hemen yüzde 70'inde az veya fazla miktarda yer alır. 

  Bulundukları bölge itibari ile anlaşılacağı gibi güneşin mor ötesi ışınlarının deri üstünde oluşturduğu hasarlanmaya derinin oluşturduğu bir cevaptır. Deride melanin olarak adlandırdığımız derinin boyar maddesinin belli bölgelerde oldukça fazla miktarda oluşması sebebiyle gelişmektedir. Neyse ki bu tür problemlerde birden fazla çözüm yöntemi yer almaktadır. Lekelere karşı limon maskesi, en iyi tedavi lekenin meydana gelmesine müsade etmemektir. 

  Cilt Lekelerine Limon

  Yani güneşten korunmaktır. Güneş koruyucuların güneşe maruz kalan yerlere yapılması, kapalı kıyafetler tercih edilmesi, şapka şemsiye gibi fiziksel korunma yollardan faydalanma lekelerin meydana gelişini azaltmada önemlidir. Lazer tedavileri, ilaçlar, kimyasal peeling, jet peeling, enzimatik peeling, mezoterapi, krioterapi gibi yollar ile çözümler oluşturabiliyoruz. Bunların yanında bazı evde oluşturulabilecek basit uygulamalarla da lekeleri azaltmak mümkün olabilir. Bunlardan biriside limon maskesidir. Cilt lekelerine karşı limon suyu maskesi, limon suyunun birebir elma sirkesi ile karıştırılarak oluşan karışımı bir pamuk yada fırça ile temizlenmiş yüze akşam vaktinde uygulayın. 

  Yaygın lekelenme bulunuyorsa bütün yüze yada lekeler üstüne sürün. İdeali bütün gece yüzde kalmasıdır. Ancak bazı hassas ciltli insanlarda yarım saat kadar bekletip yıkanması uygun olur. Limon suyu deriyi güneşe karşı daha iyi bir duruma getirebilir. Bu sebeple sabah mutlaka yüzünüzü yıkayın ve güneş koruyucu kremler kullanarak etkisini iyice azaltın. Limon suyunu hassas derisi bulunanlarda, balla yada yoğurtla karıştırıp lekeler üstüne de yapmak oldukça faydalı olacaktır.

  Limon suyunun yararları, su içmek kendi başına vücudunuzu toksinlerden temizler fakat içerisine C vitamini konulduğunda kanınızdaki toksinler de temizlenir ve cildiniz kızarıklıklardan ve ince çizgilerden temizlenir. Eğer solunum yollarınızda sorunlarınız bulunuyorsa, limonlu su insan için uygun bir içecektir. Limon, antibakteriyel özelliği ile göğüs enfeksiyonlarınızdan kurtulmanızı ve öksürüklerinizin rahatlamasına neden olur. İçeriğinde bulunan potasyum sayesinde depresyondan kurtulmanızı, unutkanlığınız dan kurtulmanızı ve beyin sisinin ortadan kalkmasını sağlar.

  Limonun içerisindeki potasyum kan basıncını düzenler, beyni uyarır ve soğuk algınlığı ile mücadele eder. Limonlu su tüketmek yemek yeme isteğinizi engeller, metabolizmanızı güçlendirir ve şişkinliğinizi atmanızı sağlar. Limonlu su, sigara, baharatlı yenilen yemekten sebep kötü kokmakta olan nefesinizi iyi kokmasını sağlar. Karaciğeri harekete geçirerek vücudunuzdaki toksinlerin atılmasını sağlar. Diş eti iltihaplarının temizlenmesine katkıda bulunur. Limonun yararları, vücut sıvılarının pH oranını dengeler. C vitamini bakımından oldukça zengindir. ]]> Limon Melisa Çayı https://www.limon.web.tr/limon-melisa-cayi.html Fri, 16 Nov 2018 16:03:02 +0000 Limon Melisa Çayı, Limon, C vitamininin bağışıklık sitemi üzerinde, kalp damar sağlığında ve hastalıklardan daha çabuk kurtulmak amacıyla ne kadar önemli bir vitamin olduğunu hepimiz biliyoruz. Limonun diğer faydalar Limon Melisa Çayı, Limon, C vitamininin bağışıklık sitemi üzerinde, kalp damar sağlığında ve hastalıklardan daha çabuk kurtulmak amacıyla ne kadar önemli bir vitamin olduğunu hepimiz biliyoruz. Limonun diğer faydalarını bir kenara bıraksak bile, kabuğu soyulmuş bir tane limon yemek, günlük C vitamini ihtiyacının yarısını karşılamaktadır. Tabi bütün bir limonu olduğu gibi yemek kimileri için ekşi tadı nedeniyle imkansız olabilir. Fakat limonu suyla karıştırarak, limonu bitki çaylarına ilave ederek, salatalarınızda kullanarak tüketebilirsiniz. Melisa bitkisi nane familyasından olan bir bitki türü olarak bilinmektedir ve genel olarak sakinleştirici etkisiyle bilinir. Özellikle stresi ve kaygıyı azaltmak için, uyku düzenini sağlamak, iştah açmak için kullanılan melisa çayı Orta Çağ zamanlarında, daha önceki dönemlere kadar giden bir geçmişe sahip olmaktadır. En eski kullanımının böcek ısırması olduğu bilinmektedir. Yabani olarak güney Avrupa ve Akdeniz bölgesine yakın olan ülkelerde yetişme alanı bulan melisa bitkisi limona benzer hafif bir kokuya sahip ve yaz aylarının sonuna doğru küçük beyaz çiçekler açmaktadır. Bilinen diğer adları ise nane balsamı bitkisi, mavi balsam bitkisi, bal bitkisi bitkisi, oğul otu bitkisi ve tatlı balsam bitkisidir. Melisa bitkisinin genel kullanımı kurutulmuş yapraklardan hazırlanan çaydır fakat kapsül, krem, yağ formlarında fazlaca bulunur. Melisa çayı bitkisi çok dallı, küçük beyaz çiçeklere sahip olan ve yumuşak tüylü yaprakları olan çok yıllık çalımsı bir bitki türü olmaktadır. Melisa otunun boyu 50 santim ile 120 santim kadar uzar. Melisa bitkisinin ana vatanı Doğu Akdeniz ve Batı Asya olarak bilinmektedir. Bu bitkinin yaprakları tedavi amaçlı kullanılmaktadır. Melisa yaprakları sezonda birkaç defa toplanır. Limon melisa çayı sedatif rahatsızlıklarda, analjezik rahatsızlıklarda, antikonvülsan rahatsızlıklarda, analjezik rahatsızlıklarda, antimikrobiyal rahatsızlıklarda ve kalp rahatsızlıklarında kullanılan bitkisel ilaç olmaktadır. Bu çay bu rahatsızlıkların giderilmesinde oldukça etkilidir. 

  Limon Melisa Çayı

  Limon Melisa Çayı Faydaları:

  • Limon melisa çayı grip algınlığı, soğuk algınlığı, nezle gibi hastalıkların önüne geçer,
  • Limon melisa çayı çocuk nevrozlarında oldukça etkilidir,
  • Kronik gastrit problemlerinin oluşumunun engellenmesinde olumlu etkiler oluşturur,
  • Kolesistit rahatsızlıklarının giderilmesinde limon melisa çayı faydalı olmaktadır,
  • Diyabet rahatsızlıklarının yok edilmesinde etkilidir,
  • Hamilelikte antiemetik olarak kullanımı sağlanır,
  • Migren rahatsızlığı olan kişilerin migren ağrılarını yok eder, 
  • Epilepsi rahatsızlığının azalmasına etkendir,
  • Herpes problemlerinde etkili olmaktadır,
  • Kızamık oluşumunun geçirilmesinde faydalıdır,
  • Rahim kaslarının tonusunu arttırıcı etki oluşturur,
  • Göz tansiyonuna karşı limon melisa çayı koruma sağlar,
  • Ciltte oluşan yaraların iyileşme sürecini arttırmada faydalı olmaktadır,
  • İdrar yolu enfeksiyonlarına karşı oldukça etkilidir,
  • Kalp spazmlarını önleyici etkisi bulunur,
  • Stresi azaltan etkisi bilinen en önemli faydasıdır,
  • Sindirim sisteminin daha aktif çalışmasını sağlar ve sindirim problemlerine karşı olumlu etkiler oluşturur,
  • Ateş düşürücü etkisi olduğundan dolayı kullanımı sağlanır,
  • Terin vücuttan atılmasına etki sağlar.

  Limon Melisa Çayı Zararları:

  • Limon Melisa çayı birçok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Fakat limon melisa çayının bilinçsiz olarak kullanımı sonucunda faydası yerine zararlarıyla karşı karşıya gelinir. Bitki çayının çeşidi ne olursa olsun dozuna ve hazırlama şekline dikkat etmek gereklidir.
  • Limon melisa çayı uyku problemi ve kaygı oluşumu için sürekli olarak ilaç kullanan kişiler tüketmemelidir. Uyku ve kaygı problemlerine karşı iyi gelen limon melisa çayı bu tür ilaçlarla kullanı]]> Limonun Yararları https://www.limon.web.tr/limonun-yararlari.html Fri, 16 Nov 2018 18:27:06 +0000 Limonun Yararları, Limon içermiş olduğu C vitamini sayesinde bağışıklık siteminde, kalp damar sağlığında ve hastalıklardan daha çabuk kurtulmak amacıyla çok önemli bir vitamin olduğunu hepimiz bilmekteyiz. Limonun diğer fa Limonun Yararları, Limon içermiş olduğu C vitamini sayesinde bağışıklık siteminde, kalp damar sağlığında ve hastalıklardan daha çabuk kurtulmak amacıyla çok önemli bir vitamin olduğunu hepimiz bilmekteyiz. Limonun diğer faydalarını bir kenara bıraksak da, kabuğu soyulmuş olan bir adet limon tüketmek, günlük C vitamini ihtiyacının neredeyse yarısını karşılamaktadır. Tabi bütün bir limonu olduğu gibi yemek bazılarımız için ekşi tadından dolayı imkansız olabilir. Ancak limonu suyla karıştırılmasıyla, çaya eklenerek, salatalarda kullanarak tüketilebilir. Limon sadece gıda olarak tüketildiğinde değil, saç ve cilt bakımında yada ağız sağlığını korumak amacıyla önerilen çeşitli bitkisel reçetelerde kullanıldığında da oldukça yararı vardır. Limonun bir başka önemli özelliği de bağırsakları, böbrekleri ve karaciğeri temizleyen etkisiyle vücudu serbest olan radikallere karşı koruma sağlaması ve buna bağlı olarak görülen pek çok hastalığa yakalanma riskini düşürmesi olarak bilinir.

   Limonun Yararları Nelerdir
   • Limon vücut sıvılarının pH değerini dengelemektedir.
   • Limon C vitamini bakımından oldukça zengindir.
   • Limon karaciğeri temizler.
   • Limon bağırsakları temizler.
   • Böbrek ve safra taşlarının düşürülmesine yardımcı olur.
   • Serbest radikallere karşı koruma sağlamaktadır.
   • Limon beyin sağlığını korur.
   • Limon antibakteriyel özelliktedir. Bu sayede vücudu mikroplardan arındırmaya fayda sağlar.
   • Limonun antioksidan etkisi vardır.
   • Limon yüksek tansiyona iyi gelir.
   • Limon kansere karşı koruyan bileşenler içermektedir.
   • Limon göz sağlığını korur.
   • Limon kalsiyum minerali, demir, fosfor ve diğer mineraller açısından zengindir.
   • Bakteri birikimini önleyerek ağız sağlığına koruma sağlar.
   • Limon gribe karşı vücuda direnç oluşturur.
   • Limon cilt üzerinde kullanıldığı zaman enfeksiyonu önler.
   • Limon, cilde parlaklık verir.
   • Limon kaşıntıya iyi gelir.
   • Kepek oluşumunu önlemede kullanılabilir.
   • limon sindirime yardımcı olur.
   Limonun YararlarıLimonun Sağlık Açısından Yararları

   • Limon Kalp ve Damar Sağlığına Yararları: Limonda var olan C vitamini, dokulara esneklik veren kolajenin üretimini arttırmasıyla damar sertleşmesini önler. Antioksidan etkisiyle damarlarda birikintiye, tıkanıklığa ve zayıflığa neden olan serbest radikalleri nötralize etmekte ve kalp krizi ve felç riskini en aza indirir.
   • Yaraların İyileşmesinde Limonun Yararları: Ciltte oluşan yaraların geç iyileşmesi C vitamini eksikliğinin karakteristik belirtileri arasında olmaktadır. Limon, yanık tedavisinde, kesiklerde ve çeşitli cilt hastalıklarına bağlı olarak cilt yaralarının iyileşme süresini kısaltmak amacıyla uzmanlar tarafından önerilir.
   • Cilt Bakımında Limonun Yararları: Evde hazırlanan doğal cilt bakım maskelerinde sıklıkla kullanılan limonun cilde yararları arasında güneş ve sivilceden dolayı oluşan cilt lekelerinin görünümünü gidermesi, ciltteki fazla yağı alması, asitli yapısıyla ölü cilt hücrelerini temizlemesi ve cilde doğal parlaklık vermesi ilk sırada sayılabilir. Bunun yanı sıra düzenli olarak limon tüketilmesi cildin esnekliğini korumasını sağlar ve kırışıklıkları, yaşlanmanın ciltte görülen belirtilerini geciktirecektir. Limonu cilt üzerinde harici olarak kullanacaksanız eğer, limonun cildin güneş ışınlarına olan hassasiyetini arttırdığını unutmamalısınız ve limon cilde uygulandıktan sonra güneşe çıkılmamalıdır.
   • Sindirimde Limonun Yararları: Limon, mide asidi üretimini arttırmasıyla sindirimi zor olan besinlerin sindirimine yardımcı olmaktadır. Limon aynı zamanda karaciğerin safra üretimini arttırmasıyla yağların sindirimini kolaylaştırır. 
   • Ağız ve Diş Sağlığında Limonun Yararları: Limonda bulunan asit, diş üzerinde birikmiş olan, diş renginin değişmesinde ve d]]> Limon Çayı https://www.limon.web.tr/limon-cayi.html Sat, 17 Nov 2018 08:15:22 +0000 Limon çayı, çok eski zamanlardan beri insanların fayda sağlamak amaçlarının yanı sıra aynı zamanda lezzeti nedeni ile içtikleri bitkisel bir çaydır. Son derece doğal içerikli olan limon çayının en güzel yönü hemen hemen h Limon çayı, çok eski zamanlardan beri insanların fayda sağlamak amaçlarının yanı sıra aynı zamanda lezzeti nedeni ile içtikleri bitkisel bir çaydır. Son derece doğal içerikli olan limon çayının en güzel yönü hemen hemen her yaştaki insanın içebilmesi durumudur. Çok büyük yan etkileri olmayan limon çayının insan vücudunda çok büyük faydaları bulunmaktadır. Birçok insanın severek tükettiği limon çayı özellikle kış aylarında içinizi ısıtacak bitkisel çaylar arasında yer almaktadır. Birçok kış hastalığının oluşmasını engelleyebilecek olan bu mükemmel bitki çayını sizlerde tüketerek sağlığınızı çok daha iyi bir şekilde koruyabilirsiniz. Günümüze kullanılan tıbbi ilaçlar gün geçtikçe çok daha fazla artmaktadır. Bu nedenle insanların en çok ihtiyaç duyduğu şeylerden biride tabi ki doğal ilaçlardır. İşte burada önerilecek bir doğal ilaç ise tabi ki limon çayıdır. Limon çayı içerisinde limonun faydalarının tümü bulunmaktadır. Üstelik limonun içerisindeki şeker son derece doğal olduğu için kişilerde bu durumdan dolayı oluşacak olan tehlikelerin en aza indirilmesini sağlayabilir. Limon çayı bazı insanlar tarafından sabahları içilen bir bitki çayıdır. Bu durumun nedeni ise tabi ki limonun insan vücudu üzerinde yapmış olduğu enerjidir. Son derece etkili bir şekilde kişilerin kaybettiği enerjinin sağlanmasında etkili olan limon çayı, günümüzde özellikle yoğun iş hayatı olanlar ve diğer yönlerden işleri yoğun olanlar tarafından bol bol içilmesi gereken çaylardan biridir.

    Limon Çayı
    İsteğe bağlı olarak sıcak ya da soğuk olarak tüketilebilen bu mükemmel bitki çayı, birçok faydası ile insanların olmazsa olmazları arasında yer almaktadır. Limon çayı özellikle C vitamini açısından son derece bol bir bitkidir. Günümüzde gerek enerji kazanmak gerekse birçok kış hastalığından kurtulmak için insanların bu vitamine ihtiyaç duymaları nedeni ile limon çayı içmeleri gerekmektedir. Özellikle çocukların bu bitki çayını tüketmeye alışmaları ile çok büyük faydalar görmek mümkün olabilmektedir. Sizlerde öncelik çocuklar ve yaşlılar olmak üzere limon çayını bol bol tüketmeye bakın. Böylece beklediğiniz faydaları çok kısa bir sürede görebilirsiniz. 

    Faydaları:
    • Limonun birçok faydası bulunmaktadır. Bu durumda limonun faydalarının iki katı limon çayı içerisinde bulunmaktadır. Faydaları gerçekten insan vücudunda çok büyük etkilere neden olarak kişilerin oldukça etkilerini görmekte olduğu limon çayı en çok soğuk algınlığı, grip ya da nezle gibi hastalıkların etkisinden kurtulmak amacı ile içilebilir. Özellikle C vitamini eksikliğinden dolayı kişilerin kış aylarında bu gibi hastalıklara yakalanarak gerek iş hayatında gerekse eğitim hayatında birçok olumsuzluk ile karşılaşması durumunda bolca limon çayı birçok sorunu çözebilir. 
    • Limon çayını kullanması gereken bir diğer kişiler ise tabi ki diyet yapan ve zayıflatarak isteyen kişilerdir. Limon çayının bu etkisi nedeni ile birçok diyetisyen hastalarına özellikle aç karınla ya da yemeklerden hemen sonra bu mükemmel bitki çayını tüketmesini söylemektedir. Bu durumun nedeni ise limon içerisinde bulunan asit miktarının biraz daha fazla olması durumudur. Bu asit sayesinde limon hem bağırsaklardaki sindirimi hem de midede ki sindirimi çok hızlı bir şekilde etkileyerek sindirimi son derece kolaylaştırmaktadır. 
    • Limon çayının özellikle öğrencileri ilgilendiren bir yönü vardır. Limon çayı, zihin üzerine çok büyük etkiler göstererek kişilerde zihnin daha da açılmasını sağlamaktadır. Bu durum birçok kişi için oldukça önemlidir. Özellikle sınavlar öncesinde en azında nbir bardak limon çayının sıcak ya da soğuk bir şekilde tüketilmesi kişi için çok faydalı olacaktır.

    ]]>
    Rüyada Limon Görmek https://www.limon.web.tr/ruyada-limon-gormek.html Sat, 17 Nov 2018 08:37:59 +0000 Rüyada limon görmek, rüyayı gören kişinin yaşamında bazı sorunlarla karşılaşacağına işaret eder. Bu rüya bazı yorumcular tarafından çeşitli sağlık sorunlarının yaşanabileceğine tabir edilir. Limonun yeşi Rüyada limon görmek, rüyayı gören kişinin yaşamında bazı sorunlarla karşılaşacağına işaret eder. Bu rüya bazı yorumcular tarafından çeşitli sağlık sorunlarının yaşanabileceğine tabir edilir. Limonun yeşil kabuklu olması, sıkıntı, üzüntü ve darlığa neden olabilecek sorunlara işaret eder. Sarı kabuklu bir limon görmek ise, pürüzlü bir döneme girileceğine yorumlanır. Bazen limon karşısındaki kişiyi horlamaya, dışlamaya, onu küçük görmeye tabir edilir. Başka birinden alınan limon, rüya sahibinin bu kişiyi hor görmesine yorumlanır. Rüyada görülen sarı kabuklu olan meyve ve sebzeler genellikle hayırlı tabir edilmez. Limonda bu meyvelerin arasındadır. Bu rüyayı gören kişiler haksızlığa uğrayabilir, çevresinden hak etmediği şekilde lafa maruz kalmaya, üzülmeye, dostları bildiği kişiler tarafından zor durumda bırakılmaya da yorumlanabilir.

    Rüyada limon yemek ise, rüya sahibinin kendi başarılarından, yaşamından dolayı etrafındaki kişiler tarafından çekiştirilmesine işaret eder. Etrafında dost bildiği kişilerin kendine zarar verebileceğini unutmamaları gerekir.  Bu rüyayı gören kişiler beklemediği şekilde zor durumda kalacak, kötü bir dönem geçirecektir. Etrafındakilerden kötü sözler işitecektir.

    Rüyada limon ağacı görmek ise, rüya sahibinin mütevazi olmasına, yardımsever, hoşgörülü, dert ortağı birisi olduğuna, güler yüzlü olduğu için herkes tarafından sevilen biri olduğuna işaret eder. Ağaçtan limon koparmak ise, kişinin yaşadığı sorunlarından kurtulacağı bir dönemin başlangıcına tabir edilir. Limon yeşil kabuklu olursa, bir süre daha sıkıntılı sürecin devam edeceği ancak sonunda refah günlerin olacağına yorumlanır.

    Rüyada Limon Görmek

    Rüyada limon ağacı çiçeği görmek ise, rüya sahibi açısından oldukça hayırlı bir rüyadır. Sağlığın kazanılmasına, borçlu olanların borçlarını ödemesine, işi olmayanların iş bulmasına, ticaretle uğraşanların yeni girişimlere başlamasına, hanede bolluk ve berekete, eşle mutlu olmaya gibi olumlu sonuçlara tabir edilir. Evli olanlar için mutlu bir yuva, hayırlı evlatlar, bekar olanlar içinde istediği özellikte hayırlı bir kısmete yorumlanır.

    Rüyada limonata görmek ise, yine olumlu rüyalara arasındadır. Kişinin yaşamındaki mutluluğa ve güzelliğe yol açan gelişmelere işaret eder. Limonata içmek ise, feraha ermeye, aydınlığa çıkmaya ve beklenen güzel haberlere tabir edilir. Özellikle darda kalmış, sağlığı bozulmuş, işleri kötü giden kişiler bu rüyayı görürlerse, sevinebilirler. Bundan sonra yeni bir yaşam yolu kendilerini bekliyor. Sıkıntı çekmeden, istedikleri gibi yaşayacakları bir düzeni olacak.

    ]]>
    Limon Tuzu https://www.limon.web.tr/limon-tuzu.html Sun, 18 Nov 2018 00:51:41 +0000 Limon tuzu, günümüzde hemen hemen her mutfakta kullanılan ve birçok yiyeceğin lezzetinin kat kat artmasına yarayan muhteşem malzemelerden biridir. Sadece ülkemizde değil tim dünyada oldukça yaygın olarak kullanılan limon tuzu baz Limon tuzu, günümüzde hemen hemen her mutfakta kullanılan ve birçok yiyeceğin lezzetinin kat kat artmasına yarayan muhteşem malzemelerden biridir. Sadece ülkemizde değil tim dünyada oldukça yaygın olarak kullanılan limon tuzu bazı yemeklerde olmazsa olmazlardan olduğu için bu tuz her mutfakta olmalıdır. Limon tuzu tabi ki normal tuza göre oldukça büyük taneler halindedir. Şeffaf bir yapısı olan limon tuzunun tadı oldukça ekşidir. Hatta ekşi seven insanlar limon tuzunu direk olarak yerler.Limon tuzunun kimyadaki adı aslında gerçekteki adı ile hiç alakasızdır. Sitrik asit olarak kimyada bilinen bu maddenin insan sağlığında doz aşımı yapılmadığı sürece herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Dünyada farklı farklı kullanım alanları olan limon  tuzunun en büyük kullanım alanı tabi ki gıda sektörüdür. Birçok yiyeceğin içerisinde kullanılan limon tuzu, günümüzde bol bulunduğu için maddi olarak ta kişilerde çok büyük etkilere neden olmaz. Limon tuzu kimi zaman mutfakta kullanılsa da bazen temizlikte de kullanılmakta olan bir maddedir. Bu nedenle limon tuzunu sadece temizlikle sınırlandırmamak gerekmektedir. Limon tuzu, yakın geçmişlerde birçok araştırmacı ülkede sağlığa zararlı olduğu konusunda tartışmalara neden olsa da bu durum aşırıya kaçılmadığı sürece kişilerde çok büyük problemlere neden olmadığı kanısına varılmıştır. Bu nedenle sizlerde belli ölçülerde yemekleriniz içerisinde tüketebilirsiniz. Özellikle kansere yol açtığı söylenen bu tuzun yapılan bilimsel araştırmalar sonucunda insanlarda kesilikle kansere neden olabilecek bir madde olmadığı da ortaya çıkarılmıştır.

    Limon Tuzu
    Limon tuzu bazen kişilerde zararlı etkilerin meydana gelmesine neden olabilmektedir .Bu durum aslında kişinin alerji hastalıkları ile doğrudan alakalıdır. Bazı kişiler limon tuzunu tükettiklerinde çok hızlı bir şekilde vücutları reaksiyona girerek kişilerde alerji belirtilerinin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bu nedenle sizlerde eğer daha önce hayatınızda limon tuzu tüketmediyseniz kesinlikle limon tuzunu yemeden önce gerekli alerji testlerinizi yaptırınız. Böylece bu gibi alerjik sorunlar ile karşılaşma durumu son derece azaltılabilir. Bunun yanında bazen mide hastalıkları olan kişilerde de limon tuzu olumsuz etkilere neden olabilmektedir. Bu durumda eğer midenizde de problemler var ise öncelikle doktorunuza danışmanız sağlığınız açısından son derece önemlidir. Bu durumun en önemli nedeni ise tabi ki asit açısından son derece yoğun olan limon tuzunun mide asit seviyesini değiştirmesidir. Limon tuzunun bir tanesi bile midede ki asit seviyesini değiştirmektedir. Limon tuzu aslında birçok kişi tarafından doğal bir madde olarak bilinse de aslında limon tuzu sonradan mısır ve nişastanın ayrıştırılması ile elde edilen bir maddedir. Birçok insan bu maddeyi doğal olduğu için kullanmaktadır. Bu yanlış bilginin direk olarak düzeltilmesi çok daha sağlıklı olacaktır. 

    Limon tuzu, birçok araştırmalara rağmen henüz sağlıklı ya da sağlıksız olduğuna net bir karar verilemese de geçmiş zamanlardan beri insanların çokça kullanmaları sonucunda bu güne kadar kimse de limon tuzundan kaynaklanan büyük olumsuzluklar görülmemiştir. Bu nedenle insanlar bilimsel araştırmalar yerine asıl hayattaki etkilerine bakılarak kullanılan bir üründür. Özellikle maddi olarak ta oldukça uygun olan bu maddeyi insanlar bu nedenle de kullanmaktadır. Limon tuzu, birçok deterjandan daha büyük etkiler göstererek mükemmel bir temizlik ortaya çıkararak kullanım alanlarını genişletmiştir. 
    ]]>
    Limon Otu https://www.limon.web.tr/limon-otu.html Mon, 19 Nov 2018 00:50:50 +0000 Limon otu, Buğdaygiller ailesinden olan bu bitki, dünyada ismi Citronella adıyla bilinmektedir. 3 metreye kadar boylanan ve çiçekleri leylak renginde açan bir tür ağaçtır. Yaprakları limon kokulu olduğu için adını oradan almakt Limon otu, Buğdaygiller ailesinden olan bu bitki, dünyada ismi Citronella adıyla bilinmektedir. 3 metreye kadar boylanan ve çiçekleri leylak renginde açan bir tür ağaçtır. Yaprakları limon kokulu olduğu için adını oradan almaktadır. İlk olarak Hindistan da ortaya çıkmış ve oradan da başta Asya mutfağı olmak üzere dünya mutfaklarında kendine yer bulmuştur.

    Limon otu bitkisi başta  Akdeniz ülkelerinde tedavi amaçlı kullanılmak için yetiştirilmektedir. Halk dilinde bir diğer ismi melisa yada limon nanesi mide rahatsızlıklarından tutunda stresin yol açtığı tüm hastalıklara kadar çoğu hastalığın tedavisinde çok etkili olan ve kokusu rahatlatıcı olan şifa deposu bir ottur. Bu faydalarının yanında yapraklarının kokulu olması sebebi ile kozmetik sanayisinde etkili olarak kullanılmaktadır.

    Limon otu faydaları saymakla bitmeyecek kadar çoktur. Solunum yollarının temizlenmesinde ve öksürüğe kesmede çok faydalı olan limon otu mükemmel bir sivri sinek savardır. Çünkü yapraklarının yoğun limon kokusu yaydığı için, sivri sinek dahil bir çok haşereyi uzakta tutarak bulunduğu ortama yaklaştırmamaktadır. Harika yapısı ile peyzaj bitkisi olarak ta kullanılmaktadır. Limonsu kokan yaprakları ile bulunduğu ortamın hava yapısını değiştirerek oda parfümü olarak kullanılır. Limon otunun içindeki maddelerden ve bileşimlerinde bulunan neral, nerol, sitral, limonen gibi maddeler ile son derece etkili bir ağrı kesici, balgam söktürücü, iltihap giderici, spazm çözücü, sivri sinek savar, yüksek tansiyon düşürücü olumlu etkileri vardır. Bunların yanında iştah açar, hazmı kolaylaştırarak mideyi rahatlatır. Şeker hastaları için kandaki şeker seviyesini düşürme özelliği de bulunmaktadır. Prostat hastaları içinde iyi gelmektedir. Bir özelliği ise etkili ateş düşürücüdür.

    Limon otu yağ ve çay olarak kullanılmakla birlikte bitkisel tedavi kür yapımında kullanılır. Limon otunun yağı çıkartılarak kış hastalıkları ve soğuk algınlığına harika bir koruma sağlar. 1 bardak balla tatlandırılmış suya 2-3 damla limon otu yağı kullanılarak bitkisel tedavi ağlanmış olur. Bu karışımı günde üç defa gargara yapıldığında hafızayı güçlendirir. Mide yanması yaşayanların ilacı olur ve  boğaz ağrılarına çok iyi gelmektedir. Vücutta istenmeyen yağlardan kurtulunur ve sivilceleri gidermektedir. Çok etkili bir cilt temizleyici olup, bu yağla vücut masajı da yapılabilmektedir.

    Limon OtuLimon otu çayı, limon otu bitkisinin yapraklarından elde edilmektedir. Yaprakları ve tomurcuklarının içerisinde madensel tuzlar bulunur. Bunlar sayesinde cilt için harika bir bakım gerçekleşir. 1 litre kadar kaynamış suya bir avuç olacak şekilde limon otu yaprakları konulur ve yüzümüzü kaynayan suyun buharına 10 dakika kadar tutulur. Bu buhar sonrası yine limon otundan bir tonik yapılır ve bu yüz toniği ile yüz yıkanır. Tonik hazırlamak için bir su bardağı kaynar su ve 1 çorba kaşığı limon otu konur ve üstü kapalı olacak şekilde 5 dakika kadar kaynatılır. 15 dakika kadar demlenme süresi sonunda tonik hazırlanır.Bu cilt bakımını yapmadan önce yüzümüzü kaliteli bir zeytinyağı veya defne sabunu ile yıkayıp yüze masaj yapıldığında daha etkili sonuç verecektir. Böylece her cilt yapısına uygun etkili bir cilt bakımı sağlanarak ince kırışıklıkları önler ve yaşlanmayı geciktirir. 

    Limon otunun yaprakları kurutularak bitkisel çayda hazırlanır. Sadece limon otunda bulunan ve citral adı verilen maddenin kanserli hücre sayısında azaltma yaptığı kanıtlanarak kanser tedavisi için limon otu bitkisi bir ışık olmuştur. Günde 1 gram limon otu ile sıcak su karıştırılarak hazırlanan limon otu çayının kanser gibi ciddi bir hastalığın tedavisi düşünüldüğünde bu bitkinin değerini kavramış oluruz.

    ]]>
    Limon Çeşitleri https://www.limon.web.tr/limon-cesitleri.html Mon, 19 Nov 2018 03:24:01 +0000 Limon çeşitleri günümüzde çokça kullanılan limona rağmen henüz insanlar tarafından çok fazla bilinmeyen bir durumdur. Günümüzde hemen hemen her evde kullanılan limon çok farklı çeşitlerde bulunabilmektedir. Özellikle limon Limon çeşitleri günümüzde çokça kullanılan limona rağmen henüz insanlar tarafından çok fazla bilinmeyen bir durumdur. Günümüzde hemen hemen her evde kullanılan limon çok farklı çeşitlerde bulunabilmektedir. Özellikle limonun 9 farklı çeşidi ülkemizde ve diğer ülkelerde çokça kullanılan türleridir. Geriye kalan diğer limon türleri genellikle insanlar tarafından çok fazla tercih edilmeyen türler olduğu için limonlar arasında sayılmamaktadır. Sağlı üzerinde de birçok faydası olan limon çeşitleri arasındaki fark genellikle limondan anlayan kişiler tarafından farkları anlaşılabilmektedir. Özellikle dış görünümüne bakılarak anlaşılabilen limon çeşitlerini birazdan farklı özellikleri ile birlikte açıklayalım.

    1. Lamas Limonu: Lamas limonu Türkiye'de en çok Akdeniz bölgesinde çokça yetiştirilen bir limon türüdür. Oldukça sulu yapısı ile bu limon insanlara çok daha etkileyici gelmektedir. Özellikle Mersin ilimizde çok yetiştirilen bu limon ülkemizde en çok tercih edilen limonlar arasında yerini almıştır. Büyüklük olarak ne çok büyük ne de çok küçük olan bu limon türü aynı zamanda boyun halkası olan ve belirgin memeli olan bir türdür. Dış görünüşünün yanı sıra aynı zamanda lezzet olarak ta diğer limon çeşitlerine göre oldukça tatlı bir ekşiye sahip bir çeşittir. 

    2. Kara Limon: Kara limonun daha az bilinen bir diğer adı ise İtalyan memeli limondur. Aslında bu limon çeşidinin adına bakıldığında bu limonun İtalyan kökeni ile bir bağlantısı olduğunu anlayabiliriz. Ülkemizde yine oldukça tüketilmekte olan bu limon çeşidinin ülkemizde tüketilmeye başlandığı tam bir tarih bulunamamaktadır.

    3. Kıbrıs Limonu: Ülkemizde en çok Alanya ilinde ve çevresinde yetiştirilmekte dolan bu limon türü oldukça sarı ve orta boydadır. Çok eski zamanlarda Kıbrıs'tan ülkemize getirildiği söylenilen bu limon çeşidi hızlı bir şekilde yayılma göstererek insanlar tarafından tüketilmektedir. 

    Limon Çeşitleri
    4. Molla Mehmet Limonu: Ülkemizde yine Mersin ilinde yetiştirilmekte olan bu limon türü, asit içeriği olarak diğer limonlara göre daha fazla asit içermektedir. Limonun sap kısmında bulunan belirgin bir boyun nedeni ile bu limonu diğer limonlardan ayırt edebilirsiniz. Oldukça verimli bir şekilde elde edilebilen bu limon türü oldukça yaygındır. 

    5. Kütdiken limonu: Ülkemizde üretilen en eski limon türlerinden biridir. Oldukça eskilerde üretilmekte olan bu limon türü günümüzde üretimi daha az yapılmaktadır. Fakat insanlar bu limonu bulduklarında diğer limonlara göre daha çok alırlar. Mevsim olarak orta mevsimlere olan bu limona limon mevsimlerinin dışında da rastlamak mümkündür. Fakat limon ağaçlarında görüle uçkurutan olarak adlandırılmış olan hastalıktan oldukça etkilendiği için son derece hassastır. 

    6. Enterdonat Limonu: Limon çeşitleri arasında en erken olan limon türüdür. Tüm dünya genelinde en çok enterdonat limonunu üreten ülke yapılan istatistikler sonucunda Türkiye olarak belirlenmiştir. Son derece fazla olarak üretilen bu limon çeşidi ülkemizdeki limonların büyük bir kısmını kapsamaktadır. Uzun ve silindirik bir yapısı olan bu limon türü erken olan bir limon türü olduğu için genellikle depolanmaktadır.

    7. Mayer Limonu:  Bu limon türünün en büyük özelliği ağacının küçük olmasıdır. En fazla 2,5 m. Kadar uzayabilen bu limon ülkemizde daha az üretilmektedir. 

    8. Lisbon Limonu: Lisbon limonunun en büyük özelliği diğer limonların iki katı büyüklüğünde olmasıdır. Ülkemizde çok fazla üretilmez. 

    9. Misket Limonu: Lezzet olarak son derece mükemmel olan misket limonu maddi olarak diğer limon çeşitleri kadar ucuz değildir. Genellikle kokteyl içeceklerin yapılışında yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. 
    ]]>
    Limon Kürü https://www.limon.web.tr/limon-kuru.html Mon, 19 Nov 2018 16:12:47 +0000 Limon kürü çok yapılmasa da bazen bazı bayanların tercihi olup zayıflamak, yağ yakma ve iltihapları söktürmek için kullanılmaktadır. Limonun sarı kabuğunun içinde taşıdığı sırları ile limon kendi başına bir şifa Limon kürü çok yapılmasa da bazen bazı bayanların tercihi olup zayıflamak, yağ yakma ve iltihapları söktürmek için kullanılmaktadır. Limonun sarı kabuğunun içinde taşıdığı sırları ile limon kendi başına bir şifa deposu olmaktadır. Limonun faydaları ise bildiklerimizin çok daha fazlasına sahiptir. Limonun faydaları yanı sıra kullanımı ise genellikle mutfakta ki kullanımı ile sınırlı kalmaktadır. Fakat kimse limonun kür yapılarak tüketildiğinde ne kadar faydalı ve vücutta ki hastalıklardan nasıl kurtuluş yolu olduğunu bilmemektedir. Birde limonun en faydalı yeri ise sarı kabuğunun hemen altında bulunan beyaz tabakası olmaktadır. Fakat bizler limonun beyaz tabakasını hemen hemen bilmemekteyiz bile. Bu beyaz olan tabaka genellikle kullanılmadan atılmaktadır. Benim sizlere önemli bir tavsiyem ise limonun beyaz tabakasını zaman zaman meyve gibi tüketmeye çalışın. Limonun vitamini ve faydası dışında gençleştirici etkisi ve güzelleştirici etkisi vardır ve yaşlanmayı geciktirmektedir. Limon kürü tüketildiği zaman yüksek tansiyonu düşürme etkisi olmaktadır, iştah azaltıcı etkisi bulunur, bağışıklığı güçlendirir, karaciğerin temizlenmesine yardımcı olur. Limon kürü bağırsakları böbrekleri ve aynı zamanda akciğeri temizleyici gibi olumlu şekilde faydaları bulunmaktadır.

   Limon kürü uygulamak ise doğru zaman seçilmelidir. Kürü uygulamak için en uygun zaman ise kışın yorulmakta olan karaciğeri bu kür ile hafifletilecek yaz mevsimi başı olmaktadır. Limon kürü uygulaması ise günde yarım limon tüketilerek uygulanmaya başlanmaktadır. Daha sonra iki günde bir yarım limon artırılmalıdır. Daha sonra üç haftada 5 limona gelinmektedir. Limon kürü günde beş limona ulaşıldığında iki günde bir yarım limon azaltılarak, tam olarak 40 günde tamamlanmaktadır. Bu kürde ise hazırlanan bir bardak limonlu su isteğe bağlı soğuk isteğe bağlı da sıcak veya ılık da tüketilebilir. Ancak limon kürü tüketemeyen kişi düşük tansiyon sıkıntısı yaşayan kisi, mide rahatsızlığı olan kişi, ülser, gastrit ve buna benzer hastalıkları olan kişiler kesinlikle kullanmamalıdır.

   Limon Kürü

   Limon kürü olarak kullanılan bu kür bir diğer şekliyle de yoğurt ile birleştirilerek zayıflama ve göbek eritme gibi çözümler uygulanabilmektedir. Yoğurtlu limon kürü en az iki 2 hafta kesintisiz olarak devam etmektedir. İlk birinci haftadan sonra arada ki fark görülmeye başlamaktadır. Zayıflamak vücutta biriken fazla yağların yakılması durumuna getirilmemektedir. Açıkçası su kaybederek ve kas eriterek de kilo vermek mümkün olmaktadır ancak bu sağlıklı bir zayıflama olarak kabul edilmemektedir. Bundan dolayı yağ yakımını kolaylaştıracak besinler tüketilmesi kilo verilmesi için güzel bir başlangıç olmaktadır ve güzel bir adım olmaktadır.  Bundan dolayı yoğurt limon kürü yağ yakarak zayıflama süresini hızlandırmaktadır. Yani 3 ve 4 haftada 6 ve 7 kilo verilmesini sağlamaktadır. 

   ]]>
   Limon Çekirdeği https://www.limon.web.tr/limon-cekirdegi.html Mon, 19 Nov 2018 22:04:03 +0000 Limon çekirdeği, aslında birçok insan tarafından bilinmese de birçok farklı faydası ile karşımıza çıkmaktadır. İnsanların bilmediği bu bitki çekirdeği aslında insan sağlığı üzerinde tahmin edilemeyecek kadar büyük fa Limon çekirdeği, aslında birçok insan tarafından bilinmese de birçok farklı faydası ile karşımıza çıkmaktadır. İnsanların bilmediği bu bitki çekirdeği aslında insan sağlığı üzerinde tahmin edilemeyecek kadar büyük faydaları ile karşımıza çıkmaktadır. Doğru kullanımlar sonucunda insanlarda çok büyük faydalara neden olan limon çekirdeği aslında bazı insanlar tarafından çokça tüketilmektedir. Bilindiği gibi son derce ekşi olan limonun çekirdeği de bir o kadar ekşi bir tat ile karşımıza çıkmaktadır. Oldukça acı olan limon çekirdeğini birçok insan direk olarak yiyemez. Bu nedenle sizlerde limon çekirdeğini mideniz bulanmadan ya da rahatsız olmadan yiyebilmek için isterseniz bal ile karıştırarak isterseniz de pekmez, reçel gibi tatlı yiyecekler ile karıştırarak yiyebilirsiniz. Bu sayede limon çekirdeği içerisinde saklı olan muhteşem etkilerden sizlerde çok rahat bir şekilde faydalanabilirsiniz. Limon çekirdeğinin tüketilmesi sırasında bilmeniz gereken bir durum vardır ki bu çekirdeği tüketmek için ezmeniz çok daha doğru olacaktır. Ezerek yenilen limon çekirdeği hem mide içerisinde çok daha rahat bir şekilde sindirilecektir. Bu çekirdeği ezmeden yediğinizde hem mide de sindirimi zorlaşacak hem de faydalarını tam olarak gösteremeyecektir. Bazı söylentilere göre limon çekirdeği tüm bir şekilde tüketildiği zaman apandisit riski olan kişilerde bu riskin çok daha armasına neden olmadır. Bu nedenle limon çekirdeğini tüm olarak yutmamaya özen gösterin. 

   Limon Çekirdeği
   Aslında insanlar çok farkında olmasa bile birçok insan vücudunda çok büyük faydalar sağlamaktadır. Limon çekirdeğinin faydalarından bahsedecek olursak Şu şekilde bu faydaları sıralandırabiliriz. 
   • Limon çekirdeği içerisinde gizlenmiş birçok fayda bulunmaktadır. Özellikle birçok tıbbi ilacın yapmış olduğu etkileri en doğal yollarla yapabilen limon çekirdeğinin en büyük faydası günümüzde oldukça büyük sorunlar arasında yer alan sivilce sorunlarıdır. Limon çekirdeği sivilce ve akneler üzerinde çok büyük etkiler göstererek sivilce oluşumunu engellemektedir. Bunun için kişilerde gözeneklerin nitrik asit ile açılmasını sağlayarak etkilerini gösterebilmektedir. Bu faydasından yararlanmak için sürekli olarak kullanmanız tavsiye edilir. 
   • Limon çekirdeği içerisinde yüksek oranda limon yağı bulunmaktadır. Bu yağ özellikle diğer ülkelerde limon üzerine yapılan araştırmalara göre beyin aktivitesini yükselterek kişinin daha sakin olmasını ve aynı zamanda kafa yorgunluğunu çok daha rahat atmasını sağlamaktadır. Böylesine etkili bir bitkiyi özellikle iş hayatı yoğun olan insanlar kullanabilir. 
   • Limon çekirdeği kişilerde aynı zamanda böcek ısırıkları üzerinde de mükemmel etkiler göstererek bölgedeki şişliklerin azalmasında etkili olmaktadır. Bu nedenle sizlerde limon çekirdeğini ezerek bu bölgelerinize sürebilirsiniz. Yaklaşık yarım saat boyunca bu uygulamayı yaparak faydalarını görebilirsiniz.
   • Son olarak  bir diğer faydasından bahsedecek olursak limon çekirdeği düzenli bir şekilde kullanıldığında içerisinde bulunan vitamin ve mineraller sayesinde kişilerde kötü nefes kokusunun ortadan kalkmasını sağlamaktadır. Bu durum bazı kişilerde önlenemediği zaman bu gibi uygulamalar ile kolayca ortadan kaldırılabilir. 
   Limon çekirdeğinin ağız yolu ile kullanmaması gereken grup ise çocuklardır. Limon çekirdeği yaş olarak küçük insanlarda son derece olumsuzlukların meydana gelmesine neden olabilmektedir. Bu nedenle küçük çocuklardan limon çekirdeğinin her türlüsünü uzak tutun. Limon çekirdeğinin bir diğer etkisi ise alkolle kullanılması ile ortaya çıkmaktadır. Alkolle birlikte kullanıldığında kişilerde çok büyük tehlikelere neden olan limon çekirdeği bu durumlarda zehirleyici etkiler meydana getirebilmektedir. Bu nedenle alkolden önce ya da sonra problem olabilir. 
   ]]>
   Limon Turşusu https://www.limon.web.tr/limon-tursusu.html Tue, 20 Nov 2018 21:35:15 +0000 Limon Turşusu, Limon turşusu yapmak için uygun limon bulabilmek en önemli işlerden biri olmaktadır. Limon turşusu genellikle çok yapılmasa da bayanlar yaptığı zaman tadımlık yapmaktadır. Genellikle normal turşunun dışında o Limon Turşusu, Limon turşusu yapmak için uygun limon bulabilmek en önemli işlerden biri olmaktadır. Limon turşusu genellikle çok yapılmasa da bayanlar yaptığı zaman tadımlık yapmaktadır. Genellikle normal turşunun dışında olan turşular bayanlar tarafından çok lükse girse de yapılması gereken turşulardan olmaktadır diye düşünürün. Hele de yemeklerin yanlarına çıkartıldığı zaman ayrı bir tat vermekte diye bayanlara tavsiye etmekteyim. Ayrıca öyle çok limona da gerek olmayıp tadımlık olarak az bir şeyde yapılabilir. Örneğin tadımlık olarak 2 yada 3 adet limondan da turşu yapılabilmektedir. Limonların özelliği kalın olmalı ve yenilebilen kabukları olmasıdır. Bu turşuyu yapabilmek için özellikle organik Bodrum limonu bulmak gerekmektedir. Çünkü o limon diğerlerine göre daha güzel ve lezzet katmaktadır. Yapması da oldukça kolay olmaktadır. Limon turşusunu sofralara meze olarak koyabilir ya da ekmek arasında beyaz peynir ve domatesle de tüketilir, tadı ise mükemmel olmaktadır. Özellikle ekşi tatları seven kişiler için damak tadına oldukça uygun olup tavsiye etmekteyim. 

   Limon Turşusu
   Limon turşusu tarifi:

   Malzemeler:
   • 3 adet Bodrum limonu 
   • 3 yemek kaşığı deniz tuzu
   • Yeteri kadar zeytinyağı
   • 1 limonun suyu
   Yapılışı: İlk olarak limonları iyice yıkayalım ve uçlarını keselim daha sonra ince ince dilimlere bölelim. Bir sıra limon dilimini bir porselen servis tabağına düzgün bir şekilde dizelim ve üzerine deniz tuzu serpelim. Bütün limonlar bitine kadar aynı işlemi  aynı şekilde tekrarlayalım. Üstünü kapatarak buzdolabında bir gün boyunca bekletelim. Daha sonra ertesi gün limonları bir cam şişeye alarak yerleştirelim. Üstüne bir limonun suyunu ekleyelim ve limonların üzerini kaplayacak kadar zeytinyağı gezdirelim ve kapağını iyice kapatalım. Sonra güneş görmeyen serin bir yerde 6 yada 7 gün dinlendirelim ve dinlendikten sonra servis yapılabilir. Fakat kapağını açtıktan sonra kavanozu buzdolabında saklamaya özen gösterin.
   ]]>
   Limon Yağı https://www.limon.web.tr/limon-yagi.html Wed, 21 Nov 2018 14:16:13 +0000 Limon Yağı, limon ılıman iklimde yetişebilen bütün bir yıl büyümeyi sürdüren, kışın yaprakları dökülmeyen bir ağaç ve ağacın meyvesinin adıdır. Ana vatanı bilinmeyen limonun ılıman iklimlerde yetiştiği bilinmekted Limon Yağı, limon ılıman iklimde yetişebilen bütün bir yıl büyümeyi sürdüren, kışın yaprakları dökülmeyen bir ağaç ve ağacın meyvesinin adıdır. Ana vatanı bilinmeyen limonun ılıman iklimlerde yetiştiği bilinmektedir. Turunçgiller familyasından olan limon, uçucu yağ grubundandır. Yediveren adı verilen türü her yıl meyve vermektedir. Ülkemizde Ege ve Akdeniz bölgelerinde yetiştirilen limon içeriğinde bulunan C vitamini ile gerek sağlık gerekse cildimize oldukça faydalıdır. yemeklerin ve mutfakların vazgeçilmezi olan limon yemeklerden tutunda içeceğine kadar geniş bir kullanım alanına sahiptir. Cilt sorunlarında, streste, ev temizliğine kadar da kullanım alnı mevcuttur.

   Limon Yağı, ile suyunuza, çayınıza tat katabilirsiniz. Bunun la beraber ferahlatıcı bir banyo için kullanılabilinir. Her gün yüzünüze masaj yaparak sürülmesi ile cilt kırışıklıkları giderilebilinir. Tırnak mantarı için limon yağı sorunlu bölge ye günde bir kaç kez sürüle bilinir. Öksürük ve nefes darlığı çekildiği zamanlarda limon yağı koklamak ve göğse bir miktar limon yağı ile masaj yapmak faydalı olacaktır. Boğaz ağrısı, sindirim sistemi sorunlarında, tansiyon dengelemede limon yağı kullanımı fayda sağlamaktadır. Bunun yanı sıra ağız kokusuna karşı ve diş deki bakterilere karşı, böcek sokmalarında yada böcek ısırıklarında limon yağı kullanılabilmektedir. Temizlikte de limon yağı kullanılabilmektedir.Limon Yağı Değişik yüzeylerdeki yağ, boya, tutkal, sakız, yapıştırıcı lekelerine karşı bir iki damla limon yağı fayda sağlamaktadır. Bir spreye konulan limon yağı ile lekeli yerlere sıkılması lekelerin daha çabuk çıkmasını sağlamaktadır. Buzdolabına konulan bir kaç damla limon yağlı pamuk buzdolabının kokusunu almaktadır. Cilt bakımında da oldukça faydalı olan limon yağı, yağlı ciltler de yağ üretimini kontrol altına almakta  sivilce ve aknelerin oluşumunu önlemektedir. Nasır şikayeti olanların nasırlı bölgeye masaj yaparak uygulama yapması rahatlama sağlamaktadır. Omuz, ayak, eller,dirseklerde kararan ve sertleşen bölgelere sürmek hem bu bölgelerin yumuşamasını hemde renginin açılmasını sağlayacaktır. Selülitli bölgelere sürerek masaj yapmak da bu bölgelerdeki kan dolaşımını arttırıp selülitin görünümünün azalmasına sebep olacaktır. Limon yağının zihni canlandırıcı etkisi de mevcuttur. Sabahları içilen çaya limon yağı damlatmak zihni harekete geçirerek, adaptasyona ve dikkat toplamaya yardımcı olacaktır. Bağışıklığı güçlendiren limon yağı depresyonu da önlemektedir. Tavuk, balık ve et yemeklerinde marine amaçlı kullanılmaktadır. Haşlanmış veya çiğ sebzelere veya salataların üzerine kullanılmaktadır. 
   ]]>
   Limon İle Zeytin https://www.limon.web.tr/limon-ile-zeytin.html Wed, 21 Nov 2018 19:42:54 +0000 Limon ile Zeytin, Limon yıl boyunca gelişen ağaç da yetişen ve kışın yaprak dökmeyen, henüz anavatanı bilinmeyen bir turunçgiller familyasında meyvedir. Limon ılıman iklim meyvesi olarak hemen hemen her bölgede ye Limon ile Zeytin, Limon yıl boyunca gelişen ağaç da yetişen ve kışın yaprak dökmeyen, henüz anavatanı bilinmeyen bir turunçgiller familyasında meyvedir. Limon ılıman iklim meyvesi olarak hemen hemen her bölgede yetişir en çok ege ile ak deniz bölgesin yoğun bir şekilde yetiştirilerek diş ülkelere ihracatı bile yapılmaktadır. Meyve suyu yapımında, eti ve kabuğu aşçılıkta, asit ise bilimsel deneylerde  kullanılan limonun yüzde beşi asit, iki ve üç oranında ph vardır. Camini yönünde zengin olan bu meyve günlük hayat da salatalarda, çorbalarda, yemeklerde lezzeti artırmak sindirimi kolaylaştırmak için kullanılır. Limon gribal reaksiyonlara iyi geldiğinde günde bir tane yenilmesi tavsiye edilir. Misket limon olarak da buzlu çay ve alkolsüz içeceklerin yanına konarak tat artırıcı olarak da tüketilir. Reçel yapımında, balıkların pişirilmesinde ve etlerin salamuraya yatırılmasına kadar kullanılır.

   Limon ve diğer trunçgiller ayrı ayrı kimyasal değerler içermektedir. Bunların sağlığa faydalı olduğu düşünülür. Hidrokarbon olarak adlandırılan D limone  içerdiğinden limonun koku ve tadını verirler. Bu nedenle düşük değerde ph ve ekşi tadındadırlar. Bunlar insan sağlığı için gereklidirler. Tarihçesine bakıldığında ise orta Asya da Hindistan ve Çin de bulunuş göcelerle birlikte  orta Anadolu ya Ak denize kadar gelmiştir. vücuda tek zararı ise alkole tüketildiğinde ertesi gün baş ağrısı yapmaktadır. İnsanların günlük hayatında büyük bir yer eden limonun faydalarını saymakla bitiremiyoruz.

   Limon İle Zeytin

   Zeytin ak deniz bölgesinde yetişen zeytingiller familyasında olup dalları dikensiz, yaprakları karşılıklı küçük uzun ömürlü gümüş renginde yıllarca yaşaya bilen bir bitki olup besin değeri yüksektir. Bu ağaç tazeyken yeşil renginde sonra siyahlaşmaktadır. Zeytin çeşitleri ise, yeşil, çizgili, sofralık, salamura, selen, teneke, konfipi, kamalara tipi ve İspanyol tipi olmak üzere çeşitleri mevcutdur. faydaları ise, kanseri önleyici, bol miktarda yağ ve protein, magnezyum, kalsiyum, kükürt, fosfat, klor minarelerin yanında bol miktarda A,C,E minarelerini içermektedir. Sarılık, karaciğerin çalışmasına, safra kesesine ve taşlarına, bağırsak kanserine, kalp rahatsızlıklarına, sindirim bozukluğuna, kemiklerin gelişiminde oldukça faydalıdır. Zeytinyağının bol vitamin içerdiğinden hücreleRi yenilediği yaşlanmayı geciktirdiği ve cildi besleyici özelliğine de sahiptir. Barsak solucanlarını da düşürür. Tansiyon düşürücü ve ağacında ise ilaç yapımında kullanılır. Mide yanmasında, ülser ve gastirit gibi rahatsızlıklarda aç karnıyla her gün üç tane bunu on beş boyunca devam ettirdiğinizde bu sorunlarda hissedilir derece iyileşme görülmektedir. Zeytinyağı insanların  hücresel ve dokular için yaşam kaynağıdır. Hayatımızı sürdürebilmek için vücudumuzun gerek duyduğu enerjini en büyük kaynağını yağlardan almaktadır. Bu yağlar vücudumuzda gerektiğinde depolanır ve sonra enerji olarak da kullanılır. Bünyemizde bulunan a, d ,e, k vitaminleri ancak yağlarla erirler onun için vücudumuzda belli oranda yağ bulunmalıdır.

   Limon ile zeytin vitamin ve mineraller yönünde zengin iki gıda maddesi sağlık yönünde büyük fayda sağlayan ve ikisi birden karıştığında soframızda eşsiz bir lezzet oluşturmaktadır.

   ]]>
   Rüyada Limon Toplamak https://www.limon.web.tr/ruyada-limon-toplamak.html Thu, 22 Nov 2018 17:34:42 +0000 Rüyada limon toplamak, rüyayı gören kişiler açısından pek hayra işaret etmez. Rüya sahibinin sağlığı bakımından bazı sorunlarla karşılaşabileceğine tabir edilir. Yaşı ilerlemiş olan kişilerin kronik hastal Rüyada limon toplamak, rüyayı gören kişiler açısından pek hayra işaret etmez. Rüya sahibinin sağlığı bakımından bazı sorunlarla karşılaşabileceğine tabir edilir. Yaşı ilerlemiş olan kişilerin kronik hastalıklarla karşı karşıya kalacağına yorumlanır. Bu kişilerin keyfini kaçıracak gelişmeler olacaktır. Bazen kötü bir haber almaya işaret eder. Bu rüya aynı zamanda kişinin maddi olarak zorlanacağı bir döneme adım atacağına, ekonomik olarak yaşamında çeşitli sorunlarla karşılaşmaya delalet eder. Bu dönemde kişinin sosyal yaşamında bile sorunlar ortaya çıkacaktır. Bu tatsız olaylar yüzünden kişi çevresindekilerin kalbini kıracak davranışlarda bulunabilir, bu nedenle çevresinden dışlanabilir. Bu rüya kişinin agresif bir  yapıya bürüneceğine bir işaret olarak kabul edilmelidir.

   Rüyada yeşil limon toplamak ise, rüya sahibinin zamanı olmasa da, yeni girişeceği bir işte yaşayacağı hayal kırıklığına yorumlanır. Bekar bir kişi için, aceleyle yapılan hatalı bir evliliğe, evli kişiler içinse, hanede yaşanacak mutsuzluğa delalet eder. Kişinin maddi açıdan yeterli olmaması nedeniyle, yatırımlara bile girişilse başarısızlıkla sonuçlanacak işlerin varlığına işaret eder. Bu yüzden bu rüyayı gören kişilerin mutlaka daha sabırlı olması gerekir.

   Rüyada Limon Toplamak

   Rüyada olgunlaşmayan limon toplamak ise, yeni işe girişecek kişilerin kazançlarının artmasına, daha iyi bir gelecek sahibi olacağına işaret ederken, sağlığa daha fazla özen gösterilmesi gerektiğine delalet eder. Aksi halde çeşitli hastalıklarla uğraşmak zorunda kalınabilir. Eğer para konusunda bir sıkıntı yaşanıyorsa, bundan  sonra ferahlama dönemi başlayacaktır. Bu kişilerin kısmeti artacak, daha bereketli ve huzurlu bir döneme gireceklerdir.

   Rüyada limon toplamak genel olarak, olumsuz şekilde yorumlansa da, bir anlamda kişiler için haberci rüyalardan biridir. Atacakları adımları tartarak atmalı ve hatalı bir iş yapmamaları gerekir. Kendilerini çaresiz gibi hissetmemeli ve her türlü önlemi almaya çalışmalıdırlar.

   ]]>
   Rüyada Limon Yemek https://www.limon.web.tr/ruyada-limon-yemek.html Fri, 23 Nov 2018 17:14:40 +0000 Rüyada Limon Yemek, Rüyada limon yemek, alimler tarafından çok farklı şekillerde yorumlanmış ve kişiden kişiye olumlu veya olumsuz olarak tabir edilmiştir. Rüyada limon yemek yakın zamanda gerçekleşmesini çok istediğiniz Rüyada Limon Yemek, Rüyada limon yemek, alimler tarafından çok farklı şekillerde yorumlanmış ve kişiden kişiye olumlu veya olumsuz olarak tabir edilmiştir. Rüyada limon yemek yakın zamanda gerçekleşmesini çok istediğiniz beklentilerin gelişmesinde bazı pürüzler çıkacağına, çevrenizdeki sizi sevmeyen ve çekemeyen insanlar tarafından, kurduğunuz hayallerin suya düşeceğine, yaptığınız bazı davranışlardan dolayı sizi toplumda kınama olacağına genellikle üzüntü ve sıkıntıya neden olacağı bildirilmektedir. Genel olarak bakıldığında rüya tabiri yapan alimlere göre limonun sarı rengi, gerçekleşecek bir hastalığa ve limonun ekşi tadı ise sıkıntıların var olduğunu maddi ve manevi rahatsızlıklar çekileceğine işaret edilmektedir. Yeşil renkli limon da sıkıntıya veya üzüntüye neden olan haber anlamına gelir. Ayrıca bazı yorumculara göre de para veya eşyanın artması veya çoğalması anlamına gelmektedir. Yine rüyada görülen limon ağacı çevresinde insana zarar veren kişiler olduğuna, çürük limon yemek ise malda gelecek büyük bir zarar işaret edilmektedir.

  Rüyada limon suyu içmek, yemek kadar olumsuz olarak yorumlanmaktadır. Ancak içtiğimiz limonun suyu tatlı ise gerçek hayatımızdaki bir takım sorunların biteceğine, feraha kavuşulacağına, güzel davranışların yaşanacağına, küs veya dargın bir arkadaş ile barış sağlanacağına işaret etmektedir. Yaptığımız işten kazandığımız paranın helal yollardan geldiğine, yine yaptığı işten dolayı hiç beklemediği yerden yüksek miktarda para geleceği anlamına gelir. Rüyada ekşi limon suyu içmek, başkaları tarafından kınanacağımıza, rezil olacağımız bir hareket yapacağımız anlamına gelmektedir.

  Rüyada Limon Yemek
  Rüyamızda limon toplamak mal birikimine, iyi işlere zenginliğe delalet etmektedir. Limon almak ise para biriktirmenin anlamına gelir. Limon çekirdeği yemek, rüya sahibine göre değişmektedir. Rüya sahibi bekar bir bayan ise yakın zamanda hayırlı bir kısmet bulup onunla evlenmeye, rüya sahibi evli çocuğu olmayan bayan ise, yakında çocuk sahibi olacağına, sıkıntı çeken kimse ise bu sıkıntıların sona ereceği anlamına gelmektedir. Rüyada görülen limon bazı yorumcular tarafından gerçek hayatta gelecek bir hastalanmaya veya rahatsızlıklara işaret etmektedir. Limon bazende yakın dost çevre veya arkadaşlarla tartışma yaşanacağına, geçim sıkıntısı geleceği anlamına gelir.
  ]]>
  Cilde Limon Sürmek https://www.limon.web.tr/cilde-limon-surmek.html Sat, 24 Nov 2018 07:23:04 +0000 Cilde limon sürmek, aslında her insanın yapması gereken bir uygulamadır. Özellikle farklı cilt problemleri bulunan bazı insanlar bu uygulamayı her gün düzenli bir şekilde yaparsa birçok zaman kişilerin bu problemlerden kurtulmas Cilde limon sürmek, aslında her insanın yapması gereken bir uygulamadır. Özellikle farklı cilt problemleri bulunan bazı insanlar bu uygulamayı her gün düzenli bir şekilde yaparsa birçok zaman kişilerin bu problemlerden kurtulması mümkün olmaktadır. Cilde limon sürmek, bazen tıbbi olarak insanlara önerilen birçok tıbbi ilaç kişilerin cildindeki problemleri çözememektedir. Fakat limon ve daha birçok doğal yöntemle ciltteki problemler oldukça hızlı bir şekilde ve aynı zamanda oldukça sağlıklı bir şekilde çözülebilmektedir. Genellikle günümüzde tüketilen limonlar, yemekler içerisinde ya da içecekler ile birlikte tüketilmektedir. Aslında limonun faydaları bu şekilde deri yolu ile tüketimlerde de çok büyük etkiler gösterebilmektedir. Bu nedenle limonu yemek yerine bazen cilde sürerek de birçok etki görebilirsiniz. Bu durum ister çocuklarda ister yetişkinlerde düzenli bir şekilde gerçekleştirildiğinde hızlı etkileri ile birçok fayda sağlamaktadır. Fakat belirtmek gerekirse cilde limon sürmek bazı insanlarda çok büyük problemlere neden olmaktadır. Özellikle alerjisi olan insanlarda limon cilde sürüldüğünde vücut ile ciddi bir etkileşime girerek kişinin sağlığında birçok zarara neden olmaktadır. Bu tür alerjiler genellikle kişilerde ciltte belirtiler gösterdiği için kişi cildini güzelleştirmeye çalışırken çok daha fazla zarar görebilir. Bu nedenle cildinize daha önceden limon sürmediyseniz bu durumda son derece dikkatli olmanız sizler iççin çok daha iyi olacaktır.

  Limonun insan vücudunda sağladığı faydaların en büyük nedeni tabi ki limonun içesinde bulunan C vitaminidir. İnsan vücudunun hemen hemen her yerinde lazım olduğu C vitamin aslında oldukça değerlidir. C vitaminin vücutta en çok lazım olduğu bir organ ise cilttir. Bunun iççin cilde limon sürmek cildin C vitamini ihtiyacını oldukça rahat bir şekilde karşılayabilir. C vitamininin yanı sıra daha içerisinde birçok farklı vitaminler bulunan limonun cilde sürülmesi ile bu vitaminler cilt tarafından emilerek vücuda alınmaktadır. Bu nedenle sürekli ve düzenli olarak cilde limon sürmek kişilerde cildin bu gibi ihtiyaçlarını karşılaması için yeterli olacaktır. Günümüzde özellikle bayanlar olmak üzere insanların birçoğu kozmetik ürünlerine oldukça fazla miktarlarda para harcamaktadır. Böylesine malzemelere harcanan paralar karşılığında alınan ürünler birçok zaman işe yaramamaktadır. Fakat doğal bir güzellik ürünü olan limonu bazı insanlar kullansa da diğer insanlar kullanmamaktadır. Özellikle limon kabuğu içerisindeki limon suyunun muhteşem etkileri kişilerde sivilce ve aknelerde çok büyük etkiler gösterebilmektedir. Özellikle kişilerde ergenlik döneminde görülen sivilceler ve siyah noktalar düzenli olarak cilde limon sürme ile oldukça azaltılabilmektedir. Maddi olarak da son derece maliyetsiz olan bu yöntemi sizlerde deneyerek etkilerin görebilirsiniz. 

  Cilde Limon Sürmek
  Cilde limon sürmek bazen aşırı yağlı cilt problemi olanlar için çok güzel ve bir o kadar da doğal bir yöntemdir. Yağlı cilt sorunu olduğu için oldukça parlayan ciltlerin üzerinde uygulanan limon yağlı cilt sorununu ortadan kaldırabilmektedir. Bunun yanında özellikle yaz aylarında birçok insanın sorunu olan kararan dirsekler ve kararan bölgesel ciltler için son derece doğal ve etkili bir yöntemdir. Kararan dirseklere günde bir kez birkaç dakika boyunca pamuk yardımı ile sürülen limonun etkilerini sizlerde çok rahat bir şekilde görebilirsiniz. Bunun yanında cildinize genel bakım yapmak amacı ile cilde limon sürmek son derece sağlıklı ve etkili bir yöntem olacaktır. Fakat belirtmek isterim ki bu uygulamaları yapabilmek için en az 10 yaşında olmak gerekmektedir. Bu yaşın altındaki kişilere bu tür uygulamalar çok fazla önerilmemektedir. 
  ]]>
  Bebeklere Nane Limon Verilirmi https://www.limon.web.tr/bebeklere-nane-limon-verilirmi.html Sun, 25 Nov 2018 03:10:29 +0000 Bebeklere nane limon verilir mi, öncelikle bazı önemli konular hakkında bilgi vermek isterim. Bebeklerinize uzman bir doktora danışmadan nane limon vermek uygun olmayabilir. Bitki çayı bir ebe beyin de faydalı olduğu kadar bebeklerd Bebeklere nane limon verilir mi, öncelikle bazı önemli konular hakkında bilgi vermek isterim. Bebeklerinize uzman bir doktora danışmadan nane limon vermek uygun olmayabilir. Bitki çayı bir ebe beyin de faydalı olduğu kadar bebeklerde de oldukça önemli faydalar ön plana çıkarmaktadır.Şayet bebeklerin vücut yapılarının düşük değerler de olduğunu göz önünde bulundurarak bitki çaylarını bebeklere içermeden önce uzman bir doktora danışmakta fayda vardır. Uzman doktor tavsiyesi ile bitki çaylarından birini bebeklere ebe beyinleri tarafından ufak bir yardım ile tüketilmesinde hiçbir zarar görmüyoruz. Bebeklere gaz sancısına olumlu etkiler ile ifade edildiğinde nane limon çayı da aynı şekilde karşımıza çıkar. Uzman bir doktor tavsiyesi olmadığı takdirde bebeklere nane limon çayı vermek yanlış bir davranıştır. Bazı uzman doktorlara göre normal bir bebeğin ilk 6 ay anne sütünün kullanılmasından önce az bir miktar olmasına bile şiddetle kınayan,  uzman doktorlar yapılan bilimsel deneylerle kanıtlayarak nane limon çayının bebek doğduktan sonra ilk  6 ay tüketilmemesini yaptıkları deneylerle kanıtlıyorlar.

  Bebeklere Nane Limon Verilirmi
  Bebeklere ilk 6 ay anne sütü ile beslenmeli ve gerekli vitaminleri ve minerallerini yalnızca anne sütünden almalıdır. Bu yüzden ilk 6 ayını doldurmamış bebeklere gaz sancısı olduğu için nane limon çayı ya da başka bir bitki çayının kesinlikle kullanılmaması şiddetle öneriyorlar. Lakin uzman bir doktor tarafından tavsiye edilirse tabi doktor kontrolünde nane limon çayı yada başka bir bitki çayının kullanılmasında kesinlikle bir sakınca görülmemiştir. Nane limon çayı, yetişkin bir kişi de bile bazı rahatsızlara ters bir tepki vermektedir. Bebekler de ise bu risk  kat daha fazla sıkıntıya neden olabilir.
  ]]>
  Sivilce Limon https://www.limon.web.tr/sivilce-limon.html Sun, 25 Nov 2018 23:05:24 +0000 Sivilce Limon, Ilıman bir  iklimde yetişen limon, yapraklarını  dökmeyen uçucu  yağ içeren ülkemizde bol bol yetişen ven tüketilen küçük ağaçlı bir meyve türüdür. Limon ağacı yıl boyunca büyümeyi sürdürmektedir. Sivilce Limon, Ilıman bir  iklimde yetişen limon, yapraklarını  dökmeyen uçucu  yağ içeren ülkemizde bol bol yetişen ven tüketilen küçük ağaçlı bir meyve türüdür. Limon ağacı yıl boyunca büyümeyi sürdürmektedir. Ülkemizde Akdeniz ve Ege bölgelerinde yetiştirilen limon turunçgiller familyasındandır. Narenciye türleri arasında en bilinenidir. Limon en çok suyu için kullanılmaktadır. Limon suyunun %5’i asitten oluşmaktadır. Ekşi ve mayhoş bir tadı bulunmaktadır. Doğal bir şifa kaynağı olan limon yüksek oranda C vitamini içermektedir. Sayamadığımız birçok faydası bulunmaktadır. Özellikle cilt problemlerinde, kırışıklıklarda, kahverengi lekelerde etkilidir. Bunların yanı sıra sivilce oluşumunu önleyen ve lekelerine de birebir gelmektedir. Bilindiği gibi sivilce, bir çok insanın ortak cilt sorunlarından bir tanesidir. 

  Sivilce Limon, sivilce oluşumu ve sivilce izlerini haftada bir kaç kez uygulayabileceğiniz limon maskeleri ile kurtula bilinmektedir. Özellikle yağlı ciltlerin daha çok karşılaştığı sivilce problemi fazla sebum üretiminden gözeneklerin tıkanması ile oluşmaktadır. Limon ciltteki fazla yağı alarak ciltteki yağ dengesini korumakta ve sivilce oluşumunu önlemektedir. Ayrıca limon antiseptik özelliği sayesinde iyi bir dezenfektandır. Limonda bulunan nitrik asit cildi tazelemekte, canlandırmakta böylelikle ciltteki lekelerin görünümünü azaltmaktadır. Sivilce için uygulayabileceğiniz limon maskesi tarifi ise şöyledir.
  Sivilce Limon
  Malzemeler;
  • 1 adet limon
  • 1 yemek kaşığı toz şeker
  Hazırlanışı;1 adet limon alalım  ve temiz bir kaba suyunu sıkalım. Sıktığımız limon suyuna  1 yemek kaşığı kadar şeker ekleyelim ve yaklaşık 2 dakika kadar karıştıralım. Şekerin mutlaka limon suyuna karışması gerekmektedir. Bu işlemlerden sonra limon maskeniz hazırlanmış olacaktır. Uygulama şekli ise; sivilce ve siyah noktaların olduğu bölgelere limon maskesini yavaşça sürelim. Özellikle göz çevresine sürer iken çok dikkat etmeli ve maskeyi hedef bölgelere iyice yedirelim. Maskeyi uyguladıktan sonra 15 dakika kadar bekleyelim ve bekleme süresinin sonunda ılık saf su ile yüzümüzü yavaşça yıkayalım.
  ]]>
  Limonun Zararları https://www.limon.web.tr/limonun-zararlari.html Mon, 26 Nov 2018 05:47:39 +0000 Limonun Zararları, Limon faydasının bulunduğu kadar zararlı olan bir besin kaynağıdır. İlk olarak limonun kısaca faydasından bahsedelim, limon sağlık açısından faydası olan önemli besinler arasında yer alır. Özellikle i Limonun Zararları, Limon faydasının bulunduğu kadar zararlı olan bir besin kaynağıdır. İlk olarak limonun kısaca faydasından bahsedelim, limon sağlık açısından faydası olan önemli besinler arasında yer alır. Özellikle içerisinde bol miktarda C vitamini olduğundan dolayı bol miktarda tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Çeşitli hastalıkların iyileşme sürecini hızlandıran limon yemeklerde yada suyla karıştırılıp tüketilir. Bir kişinin günde alması gereken C vitaminini limon rahatlıkla karşılamaktadır. Bunun için kabukları soyulmuş bir adet limon tam anlamıyla C vitamini deposudur. Eğer limon size çok ekşi gelirse ve limonu yiyemiyorsanız yemeklerin ve salataların içine suyunu sıkarak faydalarından yararlanmalısınız. Genel sağlık ve vücut bakımı amacıyla son derece faydalı olan limon her mevsim bulunması mümkün olan meyveler arasında olmaktadır. Limon faydası olduğu kadar zararlı olan bir besindir. Makalemizin konusu olan limonun zararları hususunda sizlere bilgi oluşturacağız.

  Limonun Zararları:

  • Fazla miktarda limon tüketilirse eğer diş eti kanamalarına yol açılır.
  • Aşırı limon tüketilmesi durumunda sinir sistemine zarar oluşturulur.
  • Kilo vermek istemeyen kişilerin limonu dikkatli tüketmeleri gerekir. Aksi taktirde kilo verdirmeye fayda sağlayan meyve arasında ilk sıralarda yer almaktadır. 
  • Limon çok fazla tüketilmesinde gözün görme gücünde zayıflamaya yol açar.
  • Limonu saf olarak direk cilde sürmek cildin tahriş olmasına neden olur.
  • Ağzında yara olan kişiler aşırı limon tüketmemeleri önerilmez. Asitli olduğundan dolayı yaraların kanamasına sebep olabilir. 
  • Tansiyon hastası olan kişilerin fazla limon tüketmemesi gerekir. Tansiyonun düşmesine sebep olabilir.
  • Limonun içerisinde fazla miktarda asit yer aldığından dolayı mide asiti, ülser ve gastrit gibi sorunlara sebep olabilir.
  Limonun Zararları

  Aşırı derecede limon tüketiminde limonun içerisinde bulunan zararlı maddeler vücudu olumsuz etki oluşturur. Aşırı kullanım sonucunda bu asitin dişlere temas etmesiyle dişte erozyona sebep olur. Erozyona uğramış bir dişte ise sıcak ve soğuğa karşı hassasiyet meydana gelir. Dişlerinizi korumak amacıyla mutlaka limon tüketmek gerekiyorsa limon suyunu kamışla içmeye özen göstermeniz gerek. Eğer zaten diş erozyonu varsa, bir dişçiye görünerek tedavi seçenekleri hakkında bilgi almalısınız. Fazla limon tüketmek mide ekşimesine neden olur. Limonu su ile tüketmek bu hususta önemlidir ve mide ekşimesi olan kişilerde bu oluşumu tetikleyebilir veya zaten böyle bir sorunu olan kişiyi daha da kötü olacaktır. Yemek borusu ve mide arasındaki özofagus sfinkter denilen yapı uygun bir şekilde görevini yerine getiremediğinden dolayı ve midenin asitli içeriğinin özofagusa doğru geri gelmesi reflü olarak adlandırılır. Mide ekşimesi de asit reflü olarak adlandırılmaktadır. Mide ekşimesi kişinin göğsünde şiddetli yanma meydana getirir ve ağrıya sebep olur. Asitli gıdaların tüketiminin bırakılması bu oluşumu önler ve belirtileri azaltır. Limon tüketimi sürekli olarak idrara çıkmayı tetikler. Nadiren de olsa, limon suyu tüketilmesinde bir diüretik etki oluşturabilir. Limonunun içermiş olduğu yüksek orandaki C vitamini diüretik yani idrar söktürücü etkiye sahip olmakta ve böbreklerden idrar üretimini arttırmaktadır. Bundan dolayı da vücuttan fazla oranda hızlı şekilde sıvı ve sodyum atılmasına neden olur. Fazla limon tüketiminden kaçınmak gerekir ve vücudunuzun susuz kalmasını önlemek bu hususta önemli olacaktır.

  Limon Zararları Hakkında Önemli Husus

  Doktorunuzun tavsiyesi olmadan herhangi bir tıbbi sorunu tedavi etmek amacıyla suyla limon içilmemesi gerekir. Limon ve suyu aşırı oranda su ile tükettiğiniz zaman herhangi bir yan etki yaşarsanız eğer, limon suyu alımını durdurmanız gerekir. Yan etkiler devam ettiğinde, kısa sürede tıbbi yardım istenilmelidir. Eğer genel sağlık için C vitamini içeriğinden dolayı su il]]> Limon Yüzü Beyazlatırmı https://www.limon.web.tr/limon-yuzu-beyazlatirmi.html Mon, 26 Nov 2018 12:07:31 +0000 Limon Yüzü Beyazlatır mı, limon ılıman iklimde yetişebilen bütün bir yıl büyümeyi sürdüren, kışın yaprakları dökülmeyen bir ağaç ve ağacın meyvesinin adıdır. Ana vatanı bilinmeyen limonun ılıman iklimlerde yeti Limon Yüzü Beyazlatır mı, limon ılıman iklimde yetişebilen bütün bir yıl büyümeyi sürdüren, kışın yaprakları dökülmeyen bir ağaç ve ağacın meyvesinin adıdır. Ana vatanı bilinmeyen limonun ılıman iklimlerde yetiştiği bilinmektedir. Turunçgiller familyasından olan limon, uçucu yağ grubundandır. Yediveren adı verilen türü her yıl meyve vermektedir. Ülkemizde Ege ve Akdeniz bölgelerinde yetiştirilen limon içeriğinde bulunan C vitamini ile gerek sağlık gerekse cildimize oldukça faydalıdır. C vitamini cildin yenilenmesini sağlamaktadır. Yemeklerin ve mutfakların vazgeçilmezi olan limon yemeklerden tutunda içeceğine kadar geniş bir kullanım alanına sahiptir. Cilt sorunlarında, streste, ev temizliğine kadar da pek çok kullanım alanı mevcuttur. 


  Limon Yüzü Beyazlatırmı
  Limon Yüzü Beyazlatır mı, her akşam yatmadan önce bir dilim limon kesip bunun ile göz çevresi hariç tüm yüzünüzü iyice ovun. Yüzünüze limonu sürdükten sonra durulamadan yatabilirsiniz. Sabah kalktığınızda yüzünüzün oldukça gergin olduğunu hissedeceksiniz, ılık su ile yüzünüzü iyice yıkayın ardından cilt tipinize uygun bir nemlendirici ile cildinizi nemlendirin, cildinizin ne kadar yumuşak olduğunu ilk günden fark edeceksiniz. Bu işlemi düzenli uyguladığınızda bir kaç gün içinde cildinizin renginin açıldığını fark edebilirsiniz. Cilt rengini açmakla beraber limon asitleri sivilceleri de kurutmakla beraber pürüzsüz bir cilde sahip olacaksınız.Limonun anti bakteriyel özelliği ile yüzdeki bakteriler yok olacaktır.
  ]]> Limon Çamı https://www.limon.web.tr/limon-cami.html Tue, 27 Nov 2018 03:40:23 +0000 Limon çamı, son derece güzel bir görünümü olan bir bitkidir. İnsanlar tarafından birçok amaçla yetiştirilen limon çamı genellikle seralarda belli bir boyuta ulaşana kadar yetiştirilerek satışa sunulmaktadır. Limon çamının Limon çamı, son derece güzel bir görünümü olan bir bitkidir. İnsanlar tarafından birçok amaçla yetiştirilen limon çamı genellikle seralarda belli bir boyuta ulaşana kadar yetiştirilerek satışa sunulmaktadır. Limon çamının bir diğer adı ise servidir. Servilerin en büyük özelliği son derece hafif olmasıdır. Limon çamının dişisi ve erkeği olmak üzere iki farklı çeşitlerde bulunsa da aslında insanlar tarafından çok fazla ayırt edememektedir. Fakat erkek limon çamlarında genellikle daha uzun boylarda olması ile farklı özellikle göstermektedir. Dişi limon çamları ise genellikle karşılıklı dizilen taç yaprakları ile üzerinde bulunan çok sayıda kozalak pullarından oluşmaktadır. Bu özellikleri ile hem dişi olan limon çamı hemde erkek olan limon çamı birçok insanın sevdiği ve güzel görünüm sahip olan bir bitkidir. Birçok zaman süs amacı ile yetiştirilen limon çamına birçok alanda rastlamak mümkündür. Özellikle peyzaj mimarlığında çokça kullanılmakta olan limon çamı, aynı zamanda diğer ağaçlandırmalarda da son derece yaygın olarak kullanılmaktadır. Sadece ülkemizde değil diğer dünya ülkelerinde de son derece yaygın olarak dağlardaki ağaçlandırma çalışmalarında kullanılmaktadır. Ülkemizde özellikle Karadeniz Bölgesinde çokça rastlanan limon çamı, güzel görüntüsünün yanı sıra gölgelendirme işlemlerinde de oldukça etkili olabilmektedir. Bunun için limon çamı evlerin önlerine de hem estetik açıdan hem de gölge oluşturmak açısından oldukça faydalıdır. 

  Limon Çamının Özellikleri:
  • Limon çamının diğer bitkilerden çok büyük farkları bulunmaktadır. Limon çamı yanı servi çamları genellikle estetik olarak güzelleştirilmek istenen bahçelerde kullanılarak istenilen amaca uygun olan bir çam türüdür. Bu nedenle parklarda ve diğer gezi alanlarında limon çamı bitkisi kullanılmaktadır. 
  • Limon çamının en büyük özelliklerinden biride tabi ki çok hızlı büyüyen ve oldukça sağlam olan bir bitki olmasıdır. Bu özelliği ile limon çamı bazen ahşap malzemelerin yapımında çokça kullanılan ve birçok zaman istenilen kalite ulaşabilen bir bitkidir. Hızlı büyüme özelliği ise bu çamın yetiştirilirken göstermiş olduğu en iyi özelliğidir. Çünkü yaklaşık olarak üç senede gölge oluşturacak bir yapıya ulaşabilen bu mükemmel ağaç, yerini sevdiğinde ve gerekli bakımları yapıldığında çok hızlı büyüyerek istenilen amacı tamamlar.
  • Limon çamı adını aslında bu bitkinin görünüşünden almıştır. Tabi ki bu bitki limona benzememektedir, Fakat renginin parlak sarı yani limon sarısı olması nedeni ile bu ağacın adına genel olarak limon çamı denilmiştir. Bir diğer adı ile limon servi parlak bir sarı renge sahip olduğu için farklı bir görünümü bulunmaktadır. Bu durum ise bu bitkiye mükemmel bir görünüm katmaktadır. 
  • Genellikle bir metre ara ile dikilen limon çamı birçok zaman bir sınır belirlemede kullanılmaktadır.Bu çamlar hem estetik güzelliği nedeni ile hem de özellikleri nedeni ile oldukça yaygın bir bitki türüdür. 
  Limon Çamı
  Limon çamı bazı yerlerde çitler yerine dikilir ve tabi ki bu uygulamadan son derece olumlu sonuçlar alınabilmektedir. Limon çamı, genellikle bahçe makasları ile çok kolay bir şekilde şekil verilebilen bitkilerden olduğu için birçok alanda bu çam bitkisi kullanılır ve farklı şekiller verilerek ortama dekor verilebilir. İşte bu özelliği ile toplu işletmelerde bu çamlar çokça kullanılmaktadır. Limon çamı, kış aylarında tam olarak yapraklarını dökmez ve herhangi bir kirletme durumuna neden olmaz. Bu nedenle çok büyük bakım gerektirmez. Çamların genel özelliği olarak çok fazla su istememesi durumu da yine bu çamın bakımını zorlaştırmaz. 
  ]]>
  Limon İle Saç Açma https://www.limon.web.tr/limon-ile-sac-acma.html Tue, 27 Nov 2018 18:37:04 +0000 Limon İle Saç Açma, Limon ile saç açma yöntemi oldukça eski bir yöntem olmasına rağmen günümüzde hala yerini korumaktadır. Çok koyu saçlarda etkili bir yöntem olmamaktadır fakat kumral saçlarda özellikle de güneş ışın Limon İle Saç Açma, Limon ile saç açma yöntemi oldukça eski bir yöntem olmasına rağmen günümüzde hala yerini korumaktadır. Çok koyu saçlarda etkili bir yöntem olmamaktadır fakat kumral saçlarda özellikle de güneş ışınlarının daha dik geldiği yaz aylarında saç rengini bir kaç ton açmak için kullanılabilmektedir. Limon ile saçların rengini açarken saçların daha fazla kuruyarak yıpranacağını unutmamak gerekmektedir. Bundan dolayı oldukça uzun bir süre saçınızda limon suyuyla güneşte durmaktan kaçınılmaya çalışılmalıdır. Yıpranmadan kaçınmak için ve yıpranmanın etkisini azaltmak için limon sürülen saça daha sonra zeytinyağı maskesi yaparak nemlendirmelisiniz. Limon ile saç açma yöntemi ise oldukça basit olmaktadır. İlk olarak iki adet limonun suyunu sıkarak bunu 1 litre suy ile karıştırın. Duştan çıkılmadan önce limon suyu ve su karışımı ile saçlar iyice durulanmalıdır. Limon suyu sürülen saçların renginin açılması için gereken diğer şey ise güneş olmaktadır. Kısaca 1 yada 2 saat güneşte kalınarak limon suyunun etkisini göstermesi sağlanmalıdır. 

  Bunun yanı sıra limonu saçlara direkt olarak da sürülebilir. Ancak direkt olarak kullanıldığı zaman saçların fazla yıpranmaması için güneşte daha az durulmalıdır. Limon suyu ile saçın tamamen sap sarı olması beklenmemelidir. Normal saç renginden bir kaç ton açılması sağlanarak gölgeler elde edilebilir. Limon ile saç açma işlemini yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli durumlardan biri ise güneşte kalınması fazla abartılmamalıdır. Limon ile saç açma tarifini su kullanmadan kullanıldığı takdirde güneşte daha fazla durulmaması gerekmektedir. Aksi halde ton rengi fazla açılabilmektedir. Ayrıca limon ile saç açma işleminden sonra mutlaka saç bakımı yapılması gerekmektedir. Saçlar devamlı olarak nemli tutulması ise oldukça yararlı olmaktadır. Aksi halde saçlarınız kuruyarak kırılabilir. En önemli nokta ise limon ile saç açma işlemi ayda 1 kere uygulanmalıdır. Daha fazla kesinlikle uygulanmamalıdır. Ayrıca saç açma işlemi bütün saç tipleri için aynı şekilde uygulanmamaktadır. Örneğin normal olan saçları limon ile açmak şu şekilde olmaktadır.
  Limon İle Saç Açma

  Malzemeler

  • Yaklaşık 4 adet taze limon 
  • 1/4 bardak ılık su.
  Uygulanışı: İlk olarak limonu sıkalım ve ılık su ile bir kabın içerisinde karıştırdıktan sonra sprey şişesine dolduralım. Karışımı saç nemli bir hale gelene kadar saça sıkın. Daha sonra iyi bir sonuç almak için karışımı yıkanmamış olan saça sıkılmalıdır. 1 yada 2 saat boyunca güneşte oturulmalıdır. Fakat dışarı çıkmadan önce yanı güneşe çıkmadan önce cildinize güneş koruyucu kremi sürmeyi unutmayın. Güneşte beklendikten sonra duş alınarak  saça yoğun bir nemlendirici uygulanmalıdır. Limonun içerisindeki sitrik asit saçı kuruttuğu için saçın neme ihtiyacı olmaktadır. Haftada bir kez uygulanır. Fark edilebilir bir değişiklik olması için 4 hafta uygulanması gerekmektedir. Bu uygulama normal saç tipi için olmaktadır. Birde kuru saçlara yapılması gereken uygulama bulunmaktadır. Örneğin şu şekilde olmaktadır.

  Malzemeler:
  • 4 adet limon
  • 1\4 bardak nemlendirici
  Uygulanışı: İlk olarak limonu sıkalım. Saç nemlendiricisini bir kaseye koyarak ikisini iyice karıştıralım. Omuzlarınıza bir havlu alın ve karışımı ellerinizle tüm saça uygulanmalıdır. Daha sonra geniş  bir tarak ile saçınızı tarayarak karışımın saçınızın tümüne yayılmasını sağlanmalıdır. 1 yada 2 saat güneşte oturulur fakat dışarı çıkmadan önce cildinize güneş koruyucusu sürülmesi unutulmamalıdır. Daha sonra saçınızı iyice durulayın. Ardından saçınızı şampuanla yıkayın ve saç kreminizi mutlaka uygulayın. Haftada bir defa uygulanmalıdır. İstediğiniz renge ulaşıncaya kadar uygulamaya devam edebilinir

  ]]>
  Rüyada Limon Ağacı Görmek https://www.limon.web.tr/ruyada-limon-agaci-gormek.html Wed, 28 Nov 2018 01:46:25 +0000 Rüyada limon ağacı görmek, rüya sahibinin çok iyi kalpli olduğuna, zalimlerin karşısında, iyilerin yanında olduğuna işaret eder. Bu kişiler kararlı şekilde her türlü haksızlığın peşinden gidebilir. Çevresin Rüyada limon ağacı görmek, rüya sahibinin çok iyi kalpli olduğuna, zalimlerin karşısında, iyilerin yanında olduğuna işaret eder. Bu kişiler kararlı şekilde her türlü haksızlığın peşinden gidebilir. Çevresindeki her türden sıkıntısı olan kişiye yardımcı olur, yaptığı iyiliklerle tanınır. Bu yüzden rüyayı gören kişiler yaptıklarının iyi olduğunu düşünebilir, gittiği yolun hak yolu olduğuna inanabilir. Rüyayı gören kişiler arkalarında her zaman iyi olanı bırakmayı isterler.

  Rüyada limon ağacından limon toplamak ise, rüya sahibinin ayağına gelecek büyük bir kısmete delalet eder. Kişinin üzerine düştüğü bir işten hayırlısı ile çıkacağına, buradan hayırlı sonuçlar alacağına ve bundan sonraki dönemde daha şanslı olacağına işaret eder. Rüyada ağaç dalında limon görmek kişinin eline ulaşacak nimete, mala işaret ederken, bereketli bir dönemin işaretçisidir. Bu rüya kişiye ferahlık, esenlik ve mutluluk getirecektir.

  Rüyada limon yemek ise, kişinin üzülmesine, kederli olmasına, sıkıntılı bir sürece girmesine tabir edilir. Bu kişilerin işleri planlandığı şekilde gitmeyecek, maddi ve manevi kayıplar yaşayacaklar, sıkıntılı bi dönemden geçecekler. Rüyada limon satın alan kişiler oldukça hassas yapıda olup, en küçük sorunda hastalanan, vücut dengesi yerinde olmayan kişilerdir. Bu nedenle yaşamlarında kendilerine daha fazla dikkat etmeleri gerekir.

  Rüyada Limon Ağacı Görmek

  Rüyada dilimlenmiş limon görmek ise, rüya sahibinin sahip olduğu malı, mülkü ve parayı her zaman hayır işleri için harcadığına işaret eder. Bu kişiler bu yüzden arkadaşları, dostları tarafından çok sevilir ve sayılır. Malını ihtiyacı olanlara karşılıksız şekilde veren kişilerdir. Limonu çayın içinde görmek ise, kişinin bozulan işlerine, gelirin azalmasına ve geçim sıkıntısı çekilmesine tabir edilir.

  Rüyada limon ağacı görmek, ağaçtaki limonların sayısına, olgunluğuna göre kişiye bereket getirecektir. Ham limonlarla, yeşil limonlarla dolu bir ağaç görmek ise, sıkıntılı bir sürecin geçeceğine işaret eder. Bir süre daha kıt kanaat geçinmeye hazırlıklı olunmalıdır. Ancak sonunda rahata erecek olan kişi mutlu olmayı da hak edecektir.

  ]]>
  İshale Ne İyi Gelir Kahve Limon https://www.limon.web.tr/ishale-ne-iyi-gelir-kahve-limon.html Wed, 28 Nov 2018 13:01:21 +0000 İshale Ne İyi Gelir Kahve, Limon, İshal şikayeti özellikle yılın bazı dönemlerinde fazla görülen bir rahatsızlık olmaya başladı. İlk başlarda fazla dikkate alınmayan bu rahatsızlık aslında kimi zaman insanların
  İshale Ne İyi Gelir Kahve, Limon, İshal şikayeti özellikle yılın bazı dönemlerinde fazla görülen bir rahatsızlık olmaya başladı. İlk başlarda fazla dikkate alınmayan bu rahatsızlık aslında kimi zaman insanların sağalığını önemli derecede riske atmaktadır. Geneldee mide üşütmesi,  bir takım yiyeceklerin dokunması yada soğuk algınlığı gibi nedenlerden dolayı görülen ishal şikayetleri, paraziter ya da bakteriyel enfeksiyonlar,  bağırsak iltihapları, bağırsak sendromu gibi nedenlerle kalıcı bir hale dönüşebilmektedir. İshal şikayetinden doktora gidildiği zaman ya ishale sebep olan etkenler tespit edilir ve bu etkenleri yok etmeye yönelik bir tedavi süreci başlatılır yada kronik ishalin gerçek nedeni öğrenilmez buna bağlı olarak kişiye bir diyet listesi önerisinde bulunulur. İshale iyi gelen yiyecekleri bir kaç gurupta belirtelim. İlk gurupta ishale karşı vücut direncini arttıran, bağırsakların harekete geçmesini teşvik eden muz, kepekli ekmek, pirinç, bitkisel çaylar sayılabilir. Özellikle muz ve yoğurttaki potasyum, kalsiyum vücudun ishal sonrasında bozulan dengesinin tekrar düzene girmesini büyük ölçüde etkiler. Diğer bir yandan içerdiği yoğun lif ile muz, elma, pirinç gibi yiyecekler, limonlu kahve ve içecekler bağırsakların ishale karşı savaşmasını kolaylaştırmaktadır.
  İshale Ne İyi Gelir Kahve Limon

  Muzda yüksek oranda potasyum minerali bulunur, ishal ile birlikte kaybedilen potasyumun vücuda kazandırılması için tüketilebilecek en iyi meyvelerden biridir.Özellikle bebeklerde görülen ishal, aşırı kilo kaybına neden olur, rahatsızlığında bebeklere bol miktarda muz yedirilmesinin faydası vardır. Muz ve meyve şekerleri vücudun dengesini yeniden kurmaya yardımcı olmaktadır. Esmer pirinç, tereyağı, tam buğday, baharatlar da ishale iyi gelmektedir. Özellikle kepekli ekmeği bu dönemde bolca tüketmek de kesinlikle iyi gelecektir. Limonlu kahve evde hazırlanarak dinmeyen ishali durdurmak için kullanılır. Bir fincan Türk kahvesine iki tatlı kaşığı taze limon suyu ilave edilerek içilmesi yeterli olacaktır. Bu karışım özellikle üşütmeden dolayı kaynaklanan ishali iyileştirmek için iyi bir çözümdür. Bu durumda ishali kurutucu ve bağırsakları iyileştirici fonksiyonu vardır.

  ]]>
  Limon Bal Maskesi https://www.limon.web.tr/limon-bal-maskesi.html Thu, 29 Nov 2018 03:14:29 +0000 Limon bal maskesi, insanlarda cilt bakımı üzerinde çok büyük etkileri olan ve son derece büyük faydalar göstererek insanları şaşırtan bir karışımdır. Özellikle son derece doğal olması birçok insanın bu mükemmel karışı Limon bal maskesi, insanlarda cilt bakımı üzerinde çok büyük etkileri olan ve son derece büyük faydalar göstererek insanları şaşırtan bir karışımdır. Özellikle son derece doğal olması birçok insanın bu mükemmel karışımı maske olarak kullanmasına neden olmaktadır. Oldukça yaygın olarak kullanılan limon maskesi doğru hazırlama ve doğru uygulama sonrasında kişilerde çok büyük etkilere neden olmaktadır. Özellikle kişilerde birkaç uygulamadan sonra etkilerini gösteren bu mükemmel maskenin aslında herkes tarafından kullanılması gerekmektedir. Günümüzde piyasada satılan birçok kozmetik üründen çok daha fazla etkiler göstererek kişilerde olumlu sonuçlar alınmasını sağlayan bu mükemmel karışımı sizlerde kozmetik ürünleri kullanmak yerine evde kendiniz hazırlayarak gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Limon bal maskesinin en büyük özelliği ise herhangi bir yan etkisinin olmaması ve aynı zamanda çok kolay bir hazırlama işleminin olmasıdır. Bu nedenlerle herkesin çok kolay bir şekilde hazırlayarak iki günde bir yüzüne bu maskeyi uygulaması sonrasında birçok fayda görebilir. Bu maske hazırlanırken aslında kimsenin yapmadığı ya da bilmediği birey vardır ki limonun çekirdeklerinin de kullanılabilir olduğunun bilinmesidir. Sizlerde bu maskenin karışımını hazırlarken limon suyunun yanı sıra limonun çekirdeklerini ezerek bu karışım içerisine eklemek çok daha fazla fayda almanızı sağlayacaktır. Bu mucizevi karışımın uygulanışını şu şekilde açıklayabiliriz. 

  Limon Bal Maskesi Uygulanışı:
  Günümüzde siyah noktalar ve sivilcelerin insanlarda sorun haline gelmesi ile insanlar çok rahatsız olmaktadır. Özellikle yüz kısımlarında çokça görülen bu gibi durumların yanı sıra kırışıklıkları da bu maske ile giderebilirsiniz. Hazırladığınız karışımı özellikle burun üzerine ve yüzün diğer bölgelerine ne fazla olacak şekilde ne de az olacak şekilde orta derecede uygulayarak yaklaşık olarak beş dakika kadar masaj yapar gibi cildinizin tümüne uygulayın. Burun üzerinin yanı sıra en çok siyah nokta ve sivilce görülen bölgelere sürerek masaj yapın. Aslında ilk uygulamadan sonra bu maskenin mükemmel etkilerini sizlerde çok rahat görebileceksiniz. Fakat birkaç uygulamadan sonra bu maskenin etkisini çok daha rahat bir şekilde görebilirsiniz. 

  Limon Bal Maskesi
  Faydaları:
  • Limon bal maskesi cilt üzerinde oldukça parlatıcı etkiler meydana getirmektedir. Bu nedenle özellikle özel toplantılarınızdan bir süre önce bu maskeyi yüzünüze uygulayarak daha parlak bir cilde kavuşabilirsiniz. Üstelik siyah nokta ve aknelerde bu maske anında etki yaptığı için yine bu gibi durumlardan da kurtulmuş olursunuz. 
  • Bir diğer önemli etkisi ise cilt üzerinde nemlendirici etkiler yapmasıdır. Bu nedenle birçok zararlı madde içeren kozmetik nemlendiricileri kullanmak yerine limon bal maskesi yaparak vücudun nemlendirici etkilerini giderebilirsiniz.,
  • Bilindiği gibi cildin üzerinde birçok ölü deri bulunmaktadır. Bu ölü deriler ise genellikle inatçı olduğu için direk yıkama ile tamamen temizlenememektedir. Bunun için limon bal maskesini kullanarak özellikle yüzünüz olmak üzere vücudunuzdaki ölü derileri kolayca ortadan kaldırabilirsiniz. 
  • Son olarak en önemli faydalarından biride limon bal maskesi ciltte kapalı olan gözeneklerin açılmasını sağlayarak kişilerde muhteşem bir cilt havalanmasına neden olmaktadır. Bu sayede kişilerde sivilce oluşumu da yüzde yetmiş beş oranında azalmalar göstererek büyük bir fayda sağlamış olur. 
  Limon bal maskesi yapılırken içerisine ekstra olarak aspirin katılması ile kişilerde cilt üzerinde çok daha büyük faydalar görülebilmektedir. Özellikle önceki sivilce lekelerinin giderilmesinde bu karışım oldukça mükemmel etkiler gösterebilmektedir. Bu nedenle sizlerde içerisinde birçok kimyasal madde bulunan kozmetik ürünlerini kullanmak yerine bu şekilde son derece doğal maddelerle yapılan maskeleri uygulayarak çok daha]]> Limon Budama https://www.limon.web.tr/limon-budama.html Thu, 29 Nov 2018 04:31:32 +0000 Limon Budama, Turunçgillerin ekşi gözdesi olan limon, doğada yetiştiği gibi saksıda da yetişme alanı bulabilir. Her iki şekilde de limon ağacının bakıma ihtiyacı olmaktadır. Limon saksı içerisinde yetiştirilecekse eğer; Limon Budama, Turunçgillerin ekşi gözdesi olan limon, doğada yetiştiği gibi saksıda da yetişme alanı bulabilir. Her iki şekilde de limon ağacının bakıma ihtiyacı olmaktadır. Limon saksı içerisinde yetiştirilecekse eğer; hem evinizi süsleyecek hem de size meyve verecek olan küçük limon ağacının bakımı için uygun ortamı hazırlamalısınız. İster limonun tohumunu alarak, ister fidanını alarak bir limon ağacı yetiştirebilirsiniz. Limon ağacının bakımı çok kolay olmaktadır. Her bitki gibi toprak ihtiyacı, su ve güneş ihtiyacı duyan limon ağacına bu faktörler doğru koşullarda sağlandığında işiniz kolaylaşır. Küçük, sarı ve ekşi meyveler veren bir ağaca sahip olursunuz. Limon yetiştiriciliğinde kaliteli ve bol ürün alabilmek amacıyla toprak işleme, sulama, gübreleme, mücadele gibi tedbirlerin yanında her yıl limon budama yapılması gereken bir bakımdır. Budama yapılmayan limon ağaçlarında; taç düzensiz çıkar, fazla verim nedeniyle dallar kırılacaktır, küçük ve kalitesiz limon yetişir, sık dallanma sonucu iç kısımdaki dallar ışık alamaz, kısa zamanda limon verimi düşer. Bu nedenle limon ağacı budama, meyvecilikte karlılık oranını artırmak amacıyla yapılması gereken en önemli bakım olmaktadır. Limon ağaçlarında budama işlemine, dal kesme, dal eğme, dal seyreltme, uç alma ve dalların açılarının genişletilmesi yada açılarının daraltılması gibi işlemlere verilen addır. Bu işlemler genel olarak şu amaçlar için yapılmaktadır. Fidan dikimi yapılırken kök ve gövde arasındaki dengeyi sağlamak için, ağaçlara istenilen şekli vermek amacıyla, şekli oluşturulmuş ve verime yatmış olan ağaçlarda verilmiş şekli korumak amacıyla, ağaçlarda meyve verimiyle sürgün oluşumunu dengelemek amacıyla, dal çıkarmayla meyve seyreltmesi yapmak amacıyla, iyi bir taçlandırma yapılmasıyla ağaç tacının iç kısımlarının da ışık almasını ve havalanmasını sağlayarak bu kısımlardan da meyve almak amacıyla, dal kırılma ve sarkmalarını azaltmak için yapılmaktadır.

  Limon Budama

  Limon Budama

  Limon ağaçları farklı boylarda olabilirler. Bodur ağaç şeklinde olan limon ağaçları 3 metreye kadar ulaşabileceği gibi, standart ağaç şeklinde 4.6 metreye kadar ulaşabilir. Limon ağacı kendi saksısında büyütülür ve yine aynı şekilde meyve alınabilir. Fakat hangi boyda olursa olsun limon ağacının nasıl budanması gerektiğini öğrenmenizde fayda olacaktır. Limon ağacını budanması sonucunda merkezi açılacak böylece güneş ışığını daha rahat olarak alacak ve spreyleme işlemi yapılırken size erişim kolaylığı sağlayacaktır. Ayrıca budama sonucu dalların kuvveti artar ve meyveleri daha kolay destekler. Limon ağaçlarında budama işlemi, genel olarak kış dinlenme döneminde havanın çok soğuk olmadığı zaman yapılır. Ege ve Akdeniz bölgelerinde kışın çok soğuk olmayan bölgelerde sonbahar mevsiminde, ağaçlar yapraklarını döktükten itibaren limon budama işlemine başlanır. Kış sonunda ağaçlar uyanıncaya kadar budama işlemi devam edilebilir. Limon  ağaçlarında  budama işlemi, kaliteli çiçek açmasını ve meyve alınmasını etkileyecektir. Genç limon  ağaçları, taçsız olarak düz bir fidan halinde dikilmektedir. İlk seneler, gövdeden çıkan yan dallara dokunulmamaktadır. Sadece, kök boğazından çıkan sürgünlerde temizleme yapılır. Limon ağaçlarının kısa boylu ve kısa dallı olmaları erken ve bol meyve verimini etkilemektedir. Limon ağaçlarında gençleştirme budaması, limon ağaçlarında yeniden kuvvetle sürgünler oluşturarak yeni bir taç teşkil edilmesi için yapılmaktadır. Bu şekilde limon ağacında verim yeniden arttırılacağı gibi, meyvelerin de kalitesi yükseltilmiş olacaktır. Yaşlanmış ve ölmeye yüz tutmuş limon ağaçlarında gençleştirme budaması gerçekleşmez. Gençleştirmede limon ağacının  budamaya karşı dayanma derecesi de göz önünde bulundurulmaktadır.Gençleştirme budamasında, ilk olarak kurumuş dallar, sıklaşmış ve birbirine binmiş dallar kesilir. Geri kalan dallarda ise kısaltma budaması yapılmasıyla limon ağacının tacı küçültülür ve yeniden kuvvetli sürgünlerin teşekkülü t]]> İstenmeyen Tüylere Limon Tuz Karışım https://www.limon.web.tr/istenmeyen-tuylere-limon-tuz-karisim.html Thu, 29 Nov 2018 22:56:11 +0000 İstenmeyen Tüylere Limon Ve Tuz Karışımı, Bayanların hemen hemen hepsi tüy olayında oldukça şanssız ve şikayetçi olmaktadırlar. Günümüzde hormonlardan kaynaklanan tüylenme durumu oldukça yüksek olup çok olarak görülmek İstenmeyen Tüylere Limon Ve Tuz Karışımı, Bayanların hemen hemen hepsi tüy olayında oldukça şanssız ve şikayetçi olmaktadırlar. Günümüzde hormonlardan kaynaklanan tüylenme durumu oldukça yüksek olup çok olarak görülmektedir. Lazer yöntemi kullananlar, ağda yapanlar ve epilasyon kullananlar ne yapsam da bitmiyor demeyin. Kesinlikle tavsiyem limon ve tuz karışımı olmaktadır. Bacaklarda, kollarda, yüzde, koltuk altında çıkan ve istenmeyen tüylere bitkisel çözüm olarak tavsiye edilmektedir. Limon ve tuz karışımını uygulayarak hem rahatlayacak hemde kurtulmuş olacaksınız. Ağda ve epilatör gibi kılları kökten çeken bir uygulamadan sonra istenmeyen tüylere doğal çözüm tariflerinden biri olan ve uygulayarak kıl köklerinin zayıflamasını sağlayacağınız en pratik yöntem olmaktadır. Örneğin istenmeyen tüylere limon ve tuz karışımı su şekilde olmaktadır:


  Malzemeler:
  • 1 adet limon
  • 2 çay kaşığı tuz
  Uygulanışı:

  İlk olarak limonun suyu sıkılır ve tuz ilave edilerek karıştırılır. Hazırlanan karışım bir pamuk yardımı ile tüylerin alındığı bölgeye sürülmelidir. 3 ağda işlemi boyunca bu doğal olan uygulamayı uyguladığınızda sonuç vermeye başlamakta olup, tüyler daha ince ve geç çıkmaya başlar. istenmeyen tüylere doğal çözüm tarifi bacaklarda 2 saat yüz ve diğer hassas bölgelerde ise en fazla 15 dakika bekletilmelidir. Her ağda yaptıktan  hemen sonra uygulanması gereklidir ve isteğe bağlı ekstra olarak ağdadan sonraki 4 güne kadar her gün tekrarlanabilir.

  İstenmeyen Tüylere Limon Tuz Karışım
  Limon ile tuz karışımı ağda yapılan bölgeye uygulandığı zaman deriye işleyerek kıl köklerinin bulunduğu bölgeye iner ve köklerde tahribat neden olur. Limonun asidik olması ve tuzun yakıcı olmasından dolayı yanma hissedilebilir, fakat yanma hissi katlanılmayacak seviyede ise cilt hemen yıkanmalı ve bu karışım daha sonra bir daha uygulanmamalıdır.Tuzun peeling etkisinden dolayı cildi pürüzsüzlestiriyor, limon ile birlikte karışıncada tüy köklerini yakıyor. Bu yöntem ayrıca bacaklardaki tavuk derisi gibi görünüme iyi gelerek kıl köklerini küçültmektedir
  ]]>
  Suya Limon Sıkmak https://www.limon.web.tr/suya-limon-sikmak.html Fri, 30 Nov 2018 11:31:59 +0000 Suya limon sıkmak, Kilo çoğumuzun çok kurtulmak istediği başa bela bir durumdur. Fazla kilolardan kurtulmak isteyenler ilk önce spor ve diyet uygulayarak kilolardan kurtulmaya amaçlanır. Son zamanlarda ise diyetisyenler tarafın Suya limon sıkmak, Kilo çoğumuzun çok kurtulmak istediği başa bela bir durumdur. Fazla kilolardan kurtulmak isteyenler ilk önce spor ve diyet uygulayarak kilolardan kurtulmaya amaçlanır. Son zamanlarda ise diyetisyenler tarafından diyet listelerine limon ile su girmiştir. Çünkü limon ile içilen suyun zayıflama için yardımcı olduğu kanıtlanmıştır. Limon, yağların hücrelerde depolanmasını önleyerek, vücuttan da atılmasını sağlamaktadır. Ancak bir tek bunu uygulayarak kilo verilmez. Ayrıca fazla limon su kullanımı da mide rahatsızlıklarına da yol açabilir. Bundan dolayı yeterince kullanıldıktan sonra zamanla yağ yakmak için mükemmel bir çözümdür. Suya limon sıkarak, limonun içindeki sitrik asit ile yağların yakılması, bol su içilerek ise o çözülen yağların vücuttan atılması sağlanmaktadır. Burada ihtiyacımız C vitamini olmaktadır. C vitamini metabolizmayı hızlandırır ve toksinleri su ile vücuttan çıkarmış oluruz.

  Suya limon sıkmak yöntemi ile zayıflamak, uzmanlara göre mümkündür. Zaman içerisinde yiyecek ve içeceklerden, içtiğimiz sudan ve hatta aldığımız nefesteki havadan bile toksinleri vücuda biriktirerek metabolizma yavaşlamasına neden olur. Yavaşlayan metabolizma, kalorinin az yakılmasına neden olmakta ve yağların hücrelerde birikerek kilo almaya başlanır. Her gün aynı yediğimiz yiyecekleri yesek bile aynı kaloriyi alırız ve yavaşlayan metabolizma ile kalori yakılmaz. Limonlu su bu noktada devreye girmektedir. C vitamini yüksek olan limon sitrik asit ile toksinlerden kurtulmak için çok etkili silahtır. Limonun başka bir avantajı da yarı idrar söktürücü olmasından kaynaklanır. Bu su ile limon mucizesi ile fazla kiloları bu şekilde de vücuttan atarız.

  Suya Limon Sıkmak
  Suya limon sıkmak tek başına kilo vermeye yaramaz. Ancak gün içerisinde aldığımız yiyecek ve içeceklerden alınan kalorinin fazlası ile yakılması gerekmektedir. Bundan dolayı sağlıklı ve dengeli beslenme dikkat edilmeli, düzenli spor ve egzersiz de eksik edilmemelidir. Suya limon sıkarak zayıflamanın bazı dikkat edilecek noktalar bulunmaktadır. Buna uygulamaya başladıktan sonra bazı yan etkileri oluşabilmektedir. Başta mide yanması gerçekleşebilir. Limonun bol asitli yapısı mide ülseri, reflü, mide yanması çekenlerin bunu uygulamaması tavsiye edilir. Su ile limonu yarı yarıya karıştırarak asit oranını indirmek gerekir. Hazır limon suyu kullanmak önerilen bir şeyde değildir. Çünkü hazır limon suları raf ömrü uzaması için kimyasal katılmakta, fayda ararken zarar görebiliriz. Limonlu su ile limonata aynı değildir. Fazla limonata içmek, içindeki şeker nedeniyle kilo aldırır.

  Suya limon sıkıp, her gün yemeklerden sonra içmesi önerilir. Aç karına içmek fayda sağlamaz aksine midemize zararı bulunmaktadır. Suya limon sıkmak kilo verdirmenin yanında başka faydaları da bulunmaktadır. Vücudun Ph oranını dengeler ve başta kış hastalıklarına karşı vücuda kalkan oluşturur. Her sabah kahvaltıdan sonra içilen limonlu su cildin mikroplardan temizlenmesine de yardımcı olur. Ciltte oluşabilecek ince kırışıklıkları azaltarak erken yaşlanmayı önler. Ciltte oluşabilecek kızarıklıkları engeller. Yediğimiz yiyecek ve içeceklerin doyurucu olmasını sağlayıp çok geç acıkmayı sağlar bu sayede kilo almayı da önler. Su ile limon birlikte sıcağa yakın yada ılık şekilde tüketildiğinde vücudun orantılı bir şekilde yağ parçalanması olur ve vücudun şeklini, bozmaz. Kan basıncını düzenleyerek, kış hastalıklarına karşı koruma sağlar. Beyni uyarılmayı sağlayan konsantrasyon gücünü artırır. Yine yemeklerden sonra içilen limonlu su ağız kokularını önlemekte ve ağız içi bakterilerin oluşmasının önüne geçer taze nefes sağlar. Balgam ve öksürüğü engeller. Depresyon ve stresli insanların rahatlamasına fayda sağlar. Limonlu su doğal bir detoks sağlamaktadır. Eklem ağrılarına da iyi gelmektedir. İltihabın oluşmasını önler.
  ]]> Limon Kekiği https://www.limon.web.tr/limon-kekigi.html Fri, 30 Nov 2018 20:16:11 +0000 Limon kekiği, aslında bir kekik türüdür. Bu kekik türü günümüzde ülkemizde dahil tüm dünyada yaygın olarak kullanılmakta olan ve kullanıldığı yiyeceklere son derece mükemmel lezzetler veren bir bitkidir. Kekik türleri aras Limon kekiği, aslında bir kekik türüdür. Bu kekik türü günümüzde ülkemizde dahil tüm dünyada yaygın olarak kullanılmakta olan ve kullanıldığı yiyeceklere son derece mükemmel lezzetler veren bir bitkidir. Kekik türleri arasında en çok kullanılan limon kekiği, ülkemizde de çok yaygın olarak yetiştirilmektedir. Son derece doğal içeriği ile limon kekiği insanlar üzerinde çok mükemmel etkilere neden olarak birçok farklı faydalara neden olmaktadır. İnsan sağlığı üzerinde bilinen faydalarından daha fazla faydaları olan limon kekiği çok kolay bir şekilde birçok markette ve baharat ürünleri satış noktalarında bulunabilmektedir. İçeriğinde bulunan bitkisel besinler ve mineraller sayesinde sayısız fayda sağlayarak insanların ihtiyacı olan sağlığı yakalamalarına neden olabilmektedir. Kişilerde herhangi bir bitkisel alerji durumları olmadığı zaman herhangi bir zarar meydana getirmeyen hatta tam tersine çok büyük faydalar sağlayan bir bitkidir. Bu bitki genellikle dağlık bölgelerde yetişir ve çok fazla suya ihtiyaç duymaz. Bu nedenle susuz alanlarda da diğer bitkilere göre çok daha rahat bir şekilde yetiştirilebilir. Kekik, ülkemizdeki iklime ayak uydurabilen bir bitki olduğu için isteyen herkes bahçesinde, saksısında çok kolay bir şekilde yetiştirilebilmektedir. Fakat limon kekiğinin kullanıma hazır hale gelebilmesi için birçok işlemden geçmesi gerekmektedir. Bu nedenle birçok insan kekiği yetiştirmek yerine hazır olarak almaktadır.

  Limon kekiği çalı üzerinde yetişen bir bitki türüdür. Bu nedenle çalısı ile birlikte limon kekiği kekiği oldukça uzayarak uzun boya oluşabilmektedir. İnsanlar tarafından çok yaygın bir şekilde kullanılan limon kekiği açık bir yeşildir. Son derece yumuşak ve sulu olan limon kekiği kurutulduğunda ekşimsi tadı ile yemeklerde kullanılmaktadır. Limon kekiği, bu özelliklerinin yanı sıra odunsu bir köke sahip olması ile bilinmektedir. Limon kekiği insan vücudunun ihtiyacı olan vitamin ve minerallerin hemen hemen çoğunu karşıladığı için aslında her insanın yemesi gereken bitkiler arasında yer almaktadır. Sizlerde limon kekiği yemek isterseniz bunu sade yemek yerine ister bal ile ister yemeklere katarak yiyebilirsiniz. Bu sayede limon kekiğinin birçok faydasını görebilirsiniz. Özellikle demir, magnezyum, kalsiyum ve benzeri vitaminleri içerisinde bolca bulunduran limon kekiği birçok yemekte ve salata türlerinde çok rahat kullanılabilecek bir bitkidir. Hem lezzeti ile hem de insan vücudunda sağlamış olduğu faydalar nedeni ile insanlar tarafından son derece sevilerek tüketilen limon kekiği günümüzde özellikle kış aylarında bolca yenilmesi gereken yiyecekler arasında yer almaktadır. Limon kekiği insanlarda çok fazla bilinmese bile aslında cilt sağlığında çok büyük etkilere neden olmaktadır. Cilt üzerinde oldukça fayda sağlayan bu bitkiyi sizlerde cildiniz için maske yaparak kullanabilirsiniz. 

  Limon Kekiği
  Limon kekiği insanlarda özellikle hiper tansiyon gibi sorunların giderilmesinde çok rahat bir şekilde kullanılabilmektedir. Vücudun tansiyon dengesinin tam olarak sağlanmasında çok önemli roller oynayan limon kekiğini bu amaç ile tansiyon hastalarına farklı şekillerde yedirerek faydalarından yararlanabilirsiniz. Bunun yanında günümüzde son derece yaygınlaşmış olan ve kadın hastalıkları arasında yer alan meme kanseri sorununda limon kekiği çok büyük faydalar sağlamaktadır. Bu nedenle farklı hastalıklar nedeni ile risk grubunda olan kişiler sürekli ve düzenli bir şekilde limon kekiğini tüketerek bu gibi riskleri azaltabilirler. Limon kekiğinin kendine has mükemmel bir kokusu bulunmaktadır. Bu nedenle özellikle mutfakta bulundurulan kekik son derece mükemmel bir koku yayarak ortamda güzel bir kokunun bulunmasını sağlayabilir. 
  ]]>
  Ilık Su Limon https://www.limon.web.tr/ilik-su-limon.html Sat, 01 Dec 2018 19:03:32 +0000 Ilık Su Limon, Hemen hemen her bayanın derdi ve sıkıntısı olan kiloların atılması oldukça kolay olmaktadır. Sabahları aç karnına ılık su limon ile aldığı takdirde hem göbek çevresindeki yağlar etmektedir hemde işta Ilık Su Limon, Hemen hemen her bayanın derdi ve sıkıntısı olan kiloların atılması oldukça kolay olmaktadır. Sabahları aç karnına ılık su limon ile aldığı takdirde hem göbek çevresindeki yağlar etmektedir hemde iştahı kapattığı için kişide zayıflama görülür. Genellikle beslenme uzmanları tarafından C vitamini kaynağı olarak önerilen ürün limon suyu, olmaktadır ve aynı zamanda toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olmaktadır. Sık sık sorulan limonlu su zayıflatır mı ve limonlu su diyeti işe yarar mı sorusuna cevap olarak uzmanlar limon suyu vücudu temizlemenin yanı sıra yağ yakılmasına yardımcı olmaktadır diye kişilere tavsiye etmektedir. Sabah bir bardak içine hazırlamış olduğunuz ılık su limon kişiyi en kısa surede istediği kiloya getirmeye yardımcı olmaktadır. Örneğin ılık su limonun faydaları saymakla bitmemektedir. 

  Ilık su limon, doğal olarak kan dolaşımını hızlandırdığından dolayı selülitten korunulmasına yardımcı olmaktadır. Yüksek derecede C vitamini içermesi, cilt bakımı için oldukça iyi bir sonuç olmaktadır. 1 adet limonun suyu, günlük içilmesi gereken C vitamininin yarısını içermektedir. Aynı zamanda asitli oluşuyla gıdalar yoluyla alınan kalsiyumun daha kolay emilmesine yardımcı olmaktadır. Antioksidan vitaminler arasında yer alan C vitamininin faydaları bunlarla sınırlı olmamaktadır. Vücudu toksinlerden temizleyen C vitamini kansere yakalanma riskini düşürmektedir, kalp ve damarları korumaktadır. Limonlu suyu hazırlamak için  yarım limon ve 1 bardak sıcak suya ihtiyacımız olacaktır. Sıcak suya yarım limonu sıkalım ve ekledikten sonra karıştırıp için. Limonlu suyu kilo vermek amacı ile içiliyor ise uzmanların önerisi sabahları aç karnına içilmesi sonucu olumlu olacaktır. Sabahları günümüze ılık su limon içerek başlamanın nedenleri ve sonuçları şöyledir:
  Ilık Su Limon
  • Cildi onarır ve berraklaştırır.
  • Sindirime yardımcı olmaktadır.
  • İştahı azaltır ve kilo vermeye yardımcı olmaktadır.
  • Nefesi tazeler.
  • İdrar yolunu temizler.
  • Genel sağlığı korur.

  Limon suyunun sindirim sistemi üstünde olumlu etkisi bulunmaktadır. Sabahları güne ılık su limon içerek başlamak bağırsakların temizlenmesine yardımcı olmaktadır ve  mide öz sularının salınmasını arttırarak sindirime destek olmaktadır. Ayrıca hazımsızlık ve mide ekşimesi problemlerinin hafiflemesine ve yok olmasına yardımcı olmaktadır. Limonunun içerisinde çözünür bir lif olan pektin bulunmaktadır. Daha uzun süre tok hissedeceğiniz için atıştırma ya da kötü yemek tercihleri yapma ihtimali de tamamen azalmış olacaktır. Ilık su limon idrar söktürücü özelliği olmaktadır. Bu nedenle toksinler vücuttan daha hızlı atılarak bu da sistemin temizlenmesine ve sağlıklı kalmasına yardımcı olmaktadır. Limon suyu ayrıca idrar yolunun PH seviyesini değiştirmektedir ve böylelikle kötü bakterinin üremesini engeller. Ilık su limon  antiseptik özellikleri sayesinde ağızdaki kötü bakterilerin ölmesine yardımcı olmaktadır. Ayrıca bir bardak limonlu su kahveye göre daha sağlıklı bir güne başlanmasını sağlar. Limon suyunun kaç derece olması ile ilgili kanıtlanmış bir çalışma olmayıp genellikle oda sıcaklığında olması tavsiye edilmektedir. Eğer asidin diş minenize zarar vereceğine inanıyorsanız limonlu suyu içtikten sonra ağız su ile çalkalanabilir.

  ]]>
  Evde Limon Ağacı https://www.limon.web.tr/evde-limon-agaci.html Sat, 01 Dec 2018 20:24:31 +0000 Evde Limon Ağacı, Limon ağacı yetiştirilmesi keyif veren ve denemeye değer bir uğraştır. Özellikle ağaç ürün verdiği vakit alacağınız keskin ve tatlı koku sizi bu ağacı yetiştirmek için daha fazla motive eder. Evi Evde Limon Ağacı, Limon ağacı yetiştirilmesi keyif veren ve denemeye değer bir uğraştır. Özellikle ağaç ürün verdiği vakit alacağınız keskin ve tatlı koku sizi bu ağacı yetiştirmek için daha fazla motive eder. Evinizin belirli bir köşesinde yetiştirmiş olduğunuz küçük bir limon ağacı sizin için aromatik ve iyi bir deneyim olabilir. Evde limon ağacı yetiştirmeye yeni başlayan kişiler için kapalı alanda ağaç yetiştirmek korkutucu görünür, fakat asıl olarak göründüğü kadar da zor bir iş değildir. Evde saksı içerisinde limon ağacı yetiştirmek için öncelikle saksının istenilen büyüklükte olması oldukça önem arz eder. Sonrasında Ph derecesinin 6–6,5 olduğu, iyi bir asit yapısında ve besin değeri yüksek toprak ihtiyacı vardır. Narenciye türlerinden olan limon ağacı aşırı rüzgarı ve aşırı soğuğu sevmediğinden dolayı eğer balkonda veya terasta yetiştirilecekse rüzgardan korunması gerekir, güzel güneş alan bir ortamda olmalıdır. Bunun yanı sıra limon ağacı sağlıklı bir şekilde büyümesi ve en iyi ürünü vermesi için çeşitli besinlere ihtiyaç duymaktadır. Elverişli bir saksıda yetiştirildiğinde ve büyümesi için yeterli alanı olduğu vakit limon ağacı mükemmel bir ev bitkisi olacaktır. Aynı zamanda, limon ağacı çok fazla ışık ister. Bu nedenle kış aylarında floresan ışığıyla desteklenmesi gerekmektedir. Yaz aylarında ve ılıman havalarda limon ağacı dışarı çıkarılır. Bu şekilde arılar ve diğer böcekler sayesinde polen yayarak döllenmeleri sağlanır ve daha fazla meyve oluşturur.

  Evde Limon Ağacı Yetiştirmede Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar  

  Limon ağacı satın alındıktan sonra saksısının kontrol edilmesi gerekir. Eğer küçük bir saksıda ise onun yerine minimum 17 santim olmak üzere 22 santim veya 28 santimlik saksıya alınması gerekir. Çok iyi besin alabileceği toprak ortamının sağlanması önemli olan hususlardan olmaktadır. Havadar bir yerde rüzgardan uzak, iyi ışık alan ve güneşli bir yere koyulmalıdır. Limon ağacının sulanması oldukça önemlidir, fakat aynı zamanda çok fazla suya da sevmez. Saksının altı delik olması gerekir ve iyi drene olması gerekmektedir. Sulama yapıldığı zaman da altında su biriktirilmemesi gerekir. Çünkü limon aşırı sudan olumsuz etkilenir, mantar hastalığına yakalanabilir ve çok kısa sürede yeşil yaprağını kaybeder. Eğer balkonda veya terasta bakılıyorsa çok soğuk havalarda, don olayları geçene kadar dondan koruyacak bir kaplama yapılması gerekir. Toprağın PH derecesi 6-6,5 olmalıdır ve toprağın besin değeri yüksek olması gerekir. Bunun yanı sıra toprağın gübreye de doyması gerekir. Azot, fosfor ve potasyum özellikleriyle zenginleştirilen bir toprakta limon ağacı yetiştirilmesi oldukça önemlidir. 

  Evde Limon Ağacı

  Evde limon ağacı yetiştirilmesi durumunda limon ağacı çok yoğun güneş ve yoğun ışık istemektedir. Bol ışık ve güneş alan bir yerde daha iyi verim oluşturur. Bulunduğu yer ev salonları gibi kapalı bir ortam olmamasına dikkat edilmelidir, çünkü böyle yerlerde yeterli havalandırma yapılmadığından limon ağacı yetişmesi zor olacaktır. Kalorifer yanlarına veya ısıtıcı kenarlarına koyulmamalıdır. Çünkü buralarda çok fazla buharlaşma olmasıyla nem kaybı olur ve bu da limon ağacını kurutabilir. Saksınızın en altına küçük çakıl taşları ekleyerek saksı suyunun daha iyi drene edilmesi sağlanır ve daha rahat bir şekilde boşaltım sağlanır. Çok soğuk bir odaya korunması gerekir, çünkü betonun soğuğu da limon ağacını olumsuz yönden etkiler. Limon ağacının verimi arttırılması için budama işlemi oldukça önemlidir. Ağacın çeşitli hastalıklardan korunması için budama önerilir. Bahar aylarının ilk günlerinde güneşin sıcaklığını hissettirmeye başladığı zaman güzel kokulu, mum şeklinde, beyaz çiçekler oluşturur. Daha sonra ağustos ayı sonundan ocak ayı sonuna kadar hasta verir.

  ]]>